Korsan Oyun Oynayanları Trollemek İçin Oyunlara Eklenen Efsane Özellikler

Oyun geliştiricileri, günümüz internet dünyasında korsan oyunculardan son derece rahatsızlar. Bu durum için çeşitli önlemler aldıkları gibi zaman zaman korsan oyuncuları trolllüyorlar da. İşte onlardan bazıları.

1) game dev tycoon: greenheart games kendi oyunlarını kendileri kırıp bunu çok kullanılan bir torrent sitesine yükledi. oyunu torrent’ten indiren oyuncular, oyunda kurdukları firmada ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başarısız oluyorlardı. 

çünkü oyunları korsanlar tarafından indiriliyordu ve satış yapamıyorlardı. oyunu bir kaç saat oynadıktan sonra korsan oyuncular: "satış raporu: patron, görünen o ki bir çok oyuncu yeni oyunumuzu oynuyor. bunu kanunen satın almak yerine korsanını indirerek çalıyorlar. eğer oyuncular sevdikleri oyunları satın almazlarsa, er ya da geç iflas edeceğiz." mesajını görüyorlardı. sonrasında oyuncular forumlarda "yardım gerekiyor oyunumu korsanlar indiriyor" gibisinden yorumlar yaparak pişkinliğin dibine vurdular.


2) crysis warhead: kullanılan silah mermi atacağı yerde, tavuk fırlatıyordu.


3) sims 4: oyun bir anda tamamen pikselli hale dönüşüyor, bir nevi minecraft havasına bürünüyordu. hal böyle olunca sims'i oynamak ızdırap ötesi oluyordu.


4) farcry 4: oyunu korsan yolla indiren oyuncular, oyunda field of view (fov) çubuğunun olmadığını görünce oyunun yapımcısı alex hutchinson’a çeşitli kaynaklardan ve sosyal ağlardan ulaşıp oyunda fov barının olmadığını ve bunun büyük bir bug olduğunu söylemeye başladı. alex hutchinson ise twitter mesajında: “pc oyuncuları! eğer online olarak oyunun fov barına sahip olmadığından dert yanıyorsanız oyunu korsan olarak edinmişsiniz demektir” cevabını vermişti.


5) mirror's edge: oyuncu bir yerden diğer yere koşarak atlamak istediği sırada karakter bir anda hız kaybedip yavaşlıyordu. sonuç: uzun bir düşüş ve yeniden başlangıç.


6) gta 4: oyunun başında oyuna normal başlayan korsan oyuncular ilk diyalogtan sonra sallanan ve sarsılan görüntülerle karşılaşıyordu. bu durum bir türlü düzelmiyordu ve oyunun sonuna kadar devam ediyordu. 


7) serious sam 3 bfe: oyunun ilerleyen aşamasında pembe-kızıl renkli ölümsüz bir akrep, bölüm sonu canavarı olarak çıkıyordu. oldukça hızlı hareket eden ve god modunda gibi davranan bu akrep, rakibini her şekilde alt edebiliyordu.


8) batman arkham asylum: üretici firma rocksteady, batman’in kanatlarını açıp süzülme fonksiyonunu korsan oyunda iptal etti. haliyle korsan oyuncular süzülme özelliği ile düşmanlarının üzerine atlayamıyor ve yere iniş yapamıyordu. hal böyle olunca da kimi zaman yere çakılıyorlardı. oyunu indiren oyunculardan biri arkham asylum’ın forumunda "batman süzülmek yerine kanatlarını açıp açıp kapatıyor ve zehirli gazın içine düşüyor. ne yapmam gerektiğini biri söylese?” bir şikayette bulunmuş ve “oyunda bir sorun yok, senin ahlak anlayışında bir sorun var.” (it's not a bug in the game's code, it's a bug in your moral code) şeklinde efsane bir ayar yemişti.

9) command & conquer red alert 2: korsan oyuncular kullandıkları üsler ve askeri birimler görev başladıktan 30 saniye sonra, herhangi bir saldırı olmadan, patlıyor ve oyun game over yazarak sona eriyordu.

10) michael jackson the experience: oyunun ds versiyonunda her yerden vuvuzela sesleri gelmeye başlıyor ve çalan tüm şarkılarda vuvuzela sesi duyuluyordu.


11) settlers 3: oyunun korsan sürümünde fırınlarında demir yerine domuz üretiliyordu. bir noktadan sonra ise etraf domuz kaynamaya başlıyor ve demir olmadığı için silah üretimi yapılamaz hale geliyordu.

13) operation flashpoint cold war crisis: oyuna normal silahlarla başlansa bile zaman geçtikçe silahlar güçsüzleşiyor ve oyuncunun atışları isabetsiz hale geliyordu. ve buna ek olarak saldırılardan da gittikçe daha fazla hasar alınıyordu.

14) quantum break: oyundaki karakterlerin bir gözüne göz bandı yerleştiriyor ve korsan oyun oynayan kişinin yönettiği karakter de korsan gibi gözüküyordu. aynı zamanda oyunun yükleme ekranlarında da oyunu satın almaya teşvik eden çeşitli ipuçları çıkıyordu.


15) football manager 2008: oyunun korsan versiyonlarında avrupa şampiyonalarını san marino, liechtenstein gibi günümüz futbolunda esamesi okunmayan takımlar kazanıyordu.