Kral 3. Charles'ın, Henüz Prens İken 350 Yıllık Kraliyet Ailesi Borcunu Takır Takır Ödemesi

Şimdilerde Kral olan 3. Charles, 2008'de ailesinin borcunu 350 yıl sonra bile olsa ödemiş. Bu kral hareketin detaylarını inceliyoruz.
Kral 3. Charles'ın, Henüz Prens İken 350 Yıllık Kraliyet Ailesi Borcunu Takır Takır Ödemesi

kral 3. charles'ın, kral 2. charles'ın 357 yıllık kraliyet borcunu ödemesi...

bildiğiniz gibi bizim 70 yıldır prens charles olarak bildiğimiz basbayağı charles, anası öldükten sonra kral 3.charles olarak taht'a çıkınca aklıma düştü. acaba birinci ve ikinci charles'lar kimdi? bilgimizi bir tazeleyelim dedik, daldık google'a...

meğer bu ilk iki charles baba-oğul değil miymiş! britanya tarihinin en çalkantılı dönemlerinde hüküm sürmüşler. 1600'lü yılların tam ortasında. ingiliz iç savaşında oliver cromwell'in elinde maymun olmuşlar. cromwell, 1. charles'ın kafasını kestirmiş, karşısına oğlu ikinci charles'ı çıkartmışlar, onu da worcester muharebesinde evire çevire yenmiş. 2.charles son anda savaş meydanından bir fare gibi kaçıp kelleyi zor kurtarmış...

Oliver Cromwell: İngiliz siyaset adamı, asker ve devlet yöneticisi. Yukarıda bahsi geçen İngiliz İç Savaşı'nda Parlamento güçlerinin zaferinde etkin rol oynamıştır. İngiltere'nin yönetim biçimini krallıktan cumhuriyete çevirmiş ama 1653'ten ölünceye kadar Lord unvanı ile ülkeyi tek başına idare etmiştir.

kelleyi kurtarmış kurtarmasına ama askerlerine giydirdiği kırmızı urbaların 453.3 sterlin tutan faturasını ödeyememiş garibim. bizim anadolu esnafının dediği gibi "kralı gelse veresiye vermeyecen arkadaş".

ancak britanya ve japonya'da şirketler bizim gibi değil. bin yıllık şirketler var bu kültürlerde.. işte kral 2. charles'ın borç taktığı bu şirket hala faal ve üç buçuk asır sonra bile alacağını kraliyet ailesinden bir şekilde tahsil etmiş işte. charles bu borcu 2008 yılında daha prens'ken ödüyor, ayrıca belirtelim. worcester muharebesi

Editörün notu: Bu, en nihayetinde sembolik bir ödeme olduğu için Charles faiz veya enflasyon hesabı yapmadan ödeme yapıyor. Bu paranın şimdiki karşılığının 47 bin pound olduğu tahmin ediliyor.
Muharebeyianlatan bir tablo. 

bu da kralın borç taktığı worcester clothiers şirketi

internet sitelerinde olayı "1651 the royal debt" başlığı altında anlatmışlar... şirketin kuruluş tarihi 1590. neredeyse selimiye camii ile yaşıt.