Kraliçe Değil, Kral Olarak Taç Giyerek Tarihte Eril Unvan Alan 5 Kadından Biri: Polonyalı Jadwiga

16 Ekim 1384'ten ölümüne kadar hüküm süren Jadwiga, Polonya Krallığı'nın ilk kadın hükümdarı ve eril sıfatla başa geçen ender kişilerden biri. Buyrun hikayesine.
Kraliçe Değil, Kral Olarak Taç Giyerek Tarihte Eril Unvan Alan 5 Kadından Biri: Polonyalı Jadwiga

polonya hükümdarı i. louis'nin en küçük kızı jadwiga, 16 ekim 1384'te polonya'nın hükümdarı olmuştur. ancak polonya hukukundaki bir tuhaflık sayesinde, hedwig olarak da bilinen genç kız kraliçe değil kral olarak taç giymiş ve tarihte eril ünvan alan yaklaşık beş kadından biri olmuştur.

kralın en küçük kızı olan jadwiga'nın polonya hükümdarı olması asla beklenmiyordu. kralın en büyük kızı catherine'in bir gün polonya ve macaristan tahtını yönetmesi bekleniyordu ancak catherine babasından daha önce ölünce bu ihtimal ortadan kalktı.

catherine'in ölümü sonrası tahtın kralın ortanca kızı mary'ye devredileceği düşünülüyordu ancak mary'nin nişanlısı, gelecekte sırasıyla macaristan ve hırvatistan kralı, almanya kralı, bohemya kralı, italya kralı ve en sonunda kutsal roma imparatoru olacak sigismund polonya tahtını reddettiği için bu gerçekleşemedi.

14. yüzyılda Polonya.

tahtı devralma sırası henüz 10 yaşında olan jadwiga'ya geldi

polonya yasalarına göre ülkenin bir kralı olması gerekiyordu ancak kralın bir erkek olup olmaması gerektiği konusunda bir ifade bulunmuyordu. yeni bir kanun hazırlamak yerine jadwiga kral olarak taç giydi ve polonya kralı oldu.

jadwiga yaşından beklenmeyeceği kadar etkileyici bir lider olmuştur. lehçe, latince, macarca, sırpça, boşnakça ve almanca dahil olmak üzere en az altı dil biliyordu. jadwiga'nın annesi bosnalı elizabeth'in, jadwiga reşit olana kadar tahta vekalet etmesi bekleniyordu ancak jadwiga'nın yaşına göre çok daha olgun kişiliği ve liderlik vasıfları nedeni ile bunun gerekli olmadığına karar verildi.

çok hayırsever olan, burslar veren, kiliseler, hastaneler yaptıran hatta kraliyet tacının mücevherlerini krakow üniversitesinin restorasyonu için bağışlayan kadın kral, roma katolik kilisesi tarafından "kraliçelerin koruyucu azizesi" olarak onurlandırıldı.

jadwiga'nın taç giyme töreni biter bitmez müstakbel kocasının kim olacağı ülkenin en önemli tartışması haline geldi. jadwiga, leopold iii ve viridis visconti'nin oğlu olan çocukluk arkadaşı avusturyalı william ile evlenmek istedi, zaten gayri resmi olarak nişanlıydılar.


ancak soyluların başka planları vardı

litvanya kralı jogaila ile yapacağı bir evliliğin polonya için en iyisi olacağına karar verildiler. ülkesi için en iyi olanı yapma kararı alan jadwiga, william ile olan nişanını bozdu ve 26 yaşındaki kral ile evlendi.

evliliği sevgi ve bağlılık dolu ve başarılı bir evlilik oldu. jogaila kral olduğu halde jadwiga da hükümdar olarak kalmaya devam etti ve gerektiğinde yetkilerini kullandı.

1398'de jadwiga ve jogaila ilk çocuklarının dünyaya geleceğini açıkladılar ve jadwiga 22 haziran 1399'da kızı elizabeth'i doğurdu. elizabeth'in sonunda polonya, litvanya ve macaristan'ı yönetmesi bekleniyordu ancak doğumundan 1 ay bile geçmemişken öldü. kızının ölümünün hemen ardından, 17 temmuz 1399'da jadwiga da öldü ve wawel katedrali'ne kızı ile birlikte gömüldüler. ölümünün ardından azize ilan edilmiştir.

kaynak