Kralın Portatif Tuvaletini Taşımakla ve Kaka Raporunu Tutmakla Görevli Tuvalet Bekçileri

Orta Çağ'da kralın bağırsak hareketlerini not almaktan ve kişisel tuvaletini taşımaktan sorumlu olan, krala yakınlıkları ile yönetime bile etki edebilen tuvalet bekçileri: Groom of the Stool.
Kralın Portatif Tuvaletini Taşımakla ve Kaka Raporunu Tutmakla Görevli Tuvalet Bekçileri
İllüstrasyon: Uranus Wiper

groom of the stool, türkçeye klozet bekçisi diye çevirebileceğimiz orta çağ mesleklerinden biridir. osmanlı dönemindeki ibrikçibaşı benzeri bir görevdir.

bu pozisyona atanan kişi, kralın portatif tuvaletini taşımak ve kralın bağırsak hareketlerinin listelendiği ayrıntılı bir defter tutmakla görevliydi. kralın poposunu görme şerefine erişen (kraliçe ve gerektiğinde doktor gibi) birkaç kişiden biridir.

klozet bekçileri, şafaktan alacakaranlığa kadar hükümdar ile yakın çevrede oldukları için kralın kulağına fısıldama şansına sahip olan önemli kişiler haline geldiler. krala yakınlıkları bir süre sonra kralın sırdaşı olarak hizmet etmelerini ve kralın isteklerine, arzularına, zayıflıklarına hakim olmalarını sağlıyordu.


bu pozisyon, 1500'lerde tudor hükümdarlığında tamamen zorunluluktan ortaya çıkmıştır. hükümdarların giyim tarzları, tuvalete girecekleri zaman kıyafetlerinin çıkarılması için yardıma ihtiyaç duymalarına neden oluyordu. tuvaletler ise üzerinde bir delik açılan kumaş kaplı oturaklar şeklindeydi.

tarihçiler, tuvalet bekçilerinin krala sadece bir bez mi uzattığı yoksa işi bitince bizzat temizliklerini mi yaptığı konusu üzerinde tartışmaya devam ederken, bu görevin getirdiği avantajlar detaylıca belgelenmiştir. bu kişiler kral tarafından atanan ve gelecek vaadeden ailelerden seçilen kişiler işin mahremiyeti sayesinde yüksek statülü vatandaşlar haline gelmişlerdir.

tudors hükümdarlığında, özellikle de henry vii döneminde hükümet işlerinin çoğu klozet bekçisinin ikamet ettiği özel odaya taşındığında görevin önemi arttı ve idari bir rol haline gelmeye başladı.


kral üzerindeki sahip oldukları etki ve kraliyet dinamiklerine dair içeriden doğrudan bilgi alabilmeleri sayesinde, kraldan kendileri için isteklerde bulunup, krala hükümdarlığı konusunda önerilerde bulunabilirlerdi. henry viii'nin klozet bekçisi william compton, bu görev sayesinde arazi hibeleri alıp, üst düzey bir asilzade ile aynı ödemeleri alabilmiştir.

meslek olarak iğrenç bir seçim olsa da kralların poposunu görebilmenin getirdiği maddi kazanç, sosyal statü ve gücün; bu işi yapanların işin iğrençliğini görmezden gelmesine yardımcı olduğunu düşünmek zor olmasa gerek.

kaynak: ati