"Kriz Varsa AVM'ler Neden Dolu?" Sorusuna Bir AVM'nin Finans Yöneticisinden Cevap

Döviz kurlarındaki artışla ekonomik krizi iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde AVM'lerin doluluk oranları kafaları karıştırabilir fakat gelgelelim durum pek de sandığınız gibi değil.
"Kriz Varsa AVM'ler Neden Dolu?" Sorusuna Bir AVM'nin Finans Yöneticisinden Cevap
iStock

ünlü bir avm'nin finans yöneticisi olarak şunu söylemek istiyorum:

avm'deki insan giriş sayısına footfall denir. bu footfall'un yüksek olması ciro ile orantılı olmadıkça anlam ifade etmez. artık insanlar en küçük alışverişleri ve market alışverişlerini de avm'lerden yaptıkları için footfall yanıltıcıdır. örneğin ne kadar kriz olursa olsun insanlar avm içindeki migros ve mağazalardan tuz şeker deterjan vs alacaktır çünkü bunlar yaşamsal ihtiyaçtır.

bunun dışında gratis, watsons, cosmetica tarzı mağazalar da footfall'u yükseltir. erkekler jöle, tıraş bıçağı, prezervatif, deodorant kadınlar ped, ruj, oje, saç spreyi vs almak için uğrarlar. bunlar çok sık alınan şeyler olduğu için bu mağazalarda footfall yüksektir.

yine footfall yükselten bir başka unsur yeme içme diye bildiğimiz food court dükkanlarıdır. bu dükkanlar yine öğlen ve akşam saatlerinde civardaki çalışanların multinet kullanımları sayesinde kalabalık yaratır. yeme içme de temel bir ihtiyaç olduğu için krizden az etkilenir. herkes tarafından yapıldığı için de footfall'u yükseltir.

isim vermeyeceğim ama şu an lüks segment bir tekstil mağazası tüm ödemelerini durdurmuş durumdadır. bu firmalara kışın yaz dönemi gelmeden önce avm ler teşvik amaçlı satınalma kredileri açar. mağazalar bu parayla yeni stoklar alır ve sezonda geri öder. işte kışın kendisine ödenen 300k euro gibi rakamı geri ödeyemeyen mağazalar mevcut.

avm kiraları dolar uzerindendir. sabit bir kira üzerine cirodan %5 gibi bir rakamla çalışırlar. yine çok ünlü bir deri firması tüm avm'lere kiraları ödemekte zorlandığı için dolar kurunu 3.50, euro kurunu 4.50'den sabitlemeyi teklif etmiştir.

ve yine çok ünlü bir tekstil firması seçim süresi ve sonrası durum belli olana kadar 3 ay süreyle ödeme yapmayacağını ve durum netleştikten sonra ödeme planı sunacağını belirtmiştir.

kısacası "avm'ler neden dolu?" argümanı içi boş bir argümandır. en iyi yaşayan bilir. yiyecek içecek dükkanları dışında avm'lerde düzgün kar yapan firma şu an yok.

Bu içerik de ilginizi çekebilir