Kulakla Hiç İşi Olmadığı Halde Kötü Bir Üne Sahip Olan Böcek: Kulağakaçan

Çatal şeklindeki kıskaçlarıyla dikkat çeken ve aslında zararsız olan böcek Kulağakaçan, adının kurbanı olmuş durumda.
Kulakla Hiç İşi Olmadığı Halde Kötü Bir Üne Sahip Olan Böcek: Kulağakaçan

bilimsel adı forficula auricularia olan ve dünyada binlerce türü olan kulağakaçan, gececil bir böcektir. nimfler erişkine benzer. 12-20 mm uzunluğunda, kanatlı, uzun ince antenlidir. karnın sonunda iki adet kıskaca benzeyen uzantı bulunur. 

beslenme yelpazesi geniştir. meyve gibi bitkisel besinler, ölü böcekler, diğer kulağakaçanlar ile beslenir. arıcılar ve bağcılar bu böceği pek sevmezler.

kulağakaçan, haksız bir kötü üne sahiptir. buna, tehditkar görünen kıskacı neden olmuştur. aslında çok ilginç ve zararsız bir canlıdır. ısırmaz, sokmaz, iğnesi ve zehiri yoktur. iyi uçucudurlar, uçarken kanatları vantilatör gibi görünür. her canlı gibi onun da bir amacı vardır; böcek toplumunun sağlık mühendisleridirler. çürümekte olan bitkileri, ölü ve canlı böcekleri yiyerek çevrenin temizlenmesine yardımcı olurlar.


kulağa bir böcek girmesi çok küçük bir olasılıktır. yanlış bir adlandırma ile kulak kiri denilen mumsu yağ, kulak dokusunu korur, temizlik ve yağlama sağlar, bakteri, mantar, böcek ve su girmesini engeller.

bu böcek ingilizcede "earwig" olarak anılır, birebir çevirisi "kulak böceği"dir. bu ismi almasının ardındaki neden kulak fetişisti olması değil, kanatlarının şeklidir. bu mahlukatı ilk keşfeden bilim insanının dikkatini ufak kanatların şekli şemali çekmiştir. kanatlar tam açık pozisyondayken aynı bir insan kulağına benzemektedir, hatta kanadın üzerindeki motifler bu benzerliği dehşet verici boyuta getirir. 


dolayısıyla bu zavallı böceğe "kulak böceği" gibi bir isim koyulur. gel zaman git zaman, bu ismin kaynağı konusundaki spekülasyonlar, gerçeğin önüne geçer. bir nevi galat-ı meşhurdan evladır durumudur bu hayvanın acıklı hikayesi. gördüğünüz yerde sırf kulağınıza kaçar endişesiyle öldürmeyin, bilim şehidi etmeyin, sevin garipleri. böcekler öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler.

Sinsice Yatağa Yerleşerek İnsan Kanıyla Beslenen Böcek: Tahtakurusu