Kurbağa Derisinden Üretilen ve Ruhsal Arınma İlacı Olarak Kullanılan İlginç Zehir: Kambo

Dev yaprak kurbağasının (phyllomedusa bicolor) derisinden süzülen ve bünyedeki depresyon ve anksiyete hislerinden kurtulmak için ayinlerde kullanılan bu maddeyi inceliyoruz.
Kurbağa Derisinden Üretilen ve Ruhsal Arınma İlacı Olarak Kullanılan İlginç Zehir: Kambo

Nedir?

kambô, güney ve orta amerika, meksika'nın ovaları, karayip adaları ve florida'nın güneyini kapsayan neotropik biyocoğrafyada yaşayan phyllomedusidae ailesinin (yaprak kurbağasıgiller) ya da bir başka yaygın tanımlama ile hylidae ailesinin (ağaç kurbağasıgiller) alt ailesine mensup bazı türlerin dermaseptinlerinin, ya da bir başka deyişle cilt salgılarının toplanması yöntemi ile elde edilen etnofarmokolojik bir maddenin, ya da daha doğru bir tanımla maddeler bileşiminin, yaygın isimlerinden birisidir. kambô türkiye’de yürürlükte olan mevzuat bakımından ilaç sayılamaz, bir alternatif tıp unsurundan ibarettir.

fakat bir bilen tarafından uygulandığı takdirde ve çocuklar, hamileler, emziren kadınlar, bilinen belirli kardiyovasküler rahatsızlıkları, trombozları, epilepsileri, addison hastalıkları, pankreas yetmezlikleri bulunmayanlar, nekahat dönemi hastaları, immün sistem baskılayıcıları, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri sürecinde olmayanlar, yakın bir dönemde bu tür tedavilere alınması beklenmeyenler, kalp pili, spiral (rahim içi araç) kullanmayanlar, anlık genel sağlık durumu iyi olan kişiler ve yakın zamanda belirli bazı diğer şamanik seremonilere girmemiş kişiler için göreceli olarak emniyetli kullanımı mümkündür.

Nasıl uygulanır?

kambo, bir cins kurbağa salgısının, ejder kanı ağacı ile sıvı ortamında birleşiminin deriyi yakarak (hafifçe) tahrip edilen bölgeye sürülmesi ve bu ikilinin kana karışmasıyla uygulanıyor. erkeklerde kol, kadınlarda bacakta yapılıyor.

şaman tedavisi olan bu uygulamanın bilimsel olarak da açıklaması yapılmış vücuda sağlam iyileştirici etkileri ortaya konulmuş.

uygulaması (henüz kendim yaptırmasam da) bazı ritüellerle oluyor. kendisi de şaman ve aynı zamanda tıp doktoru olan arkadaşım bu uygulamayı yapıyor ve kesinlikle tavsiye ediyor. (kalp hastaları ve hamileler hariç.)

video


Kullanan bir Ekşi Sözlük yazarından

kambo, amazonların kuzeybatısında yaşayan ağaç kurbağasının salgısından elde edilen zehir türü. kurbağa, derisinden alınan zehir sonrası zarar görmeden doğaya tekrar geri bırakılıyor.

amazon yerlileri tarafından ava çıkmadan önce av esnasında başlarına gelecek her türlü belaya önlem olarak bağışıklık ve güç amacıyla yapılırken, günümüz modern insanı da yarattıkları karışık habitatta kendi başlarına açtıkları anksiyete, depresyon gibi rahatsızlıklarını iyileştirmede, bağışıklık sisteminden kaynaklı hastalıklara karşı korunma gibi nedenlerle uyguluyor.

kambo öncesi hem manevi hem maddi diyet uygulamak, niyetlenmek şamanik bir deneyim içeren kamboda önemli. öncesinde ez az iki litre su içmeyi zamana yayın benim gibi yarım saatte iki litre su içip şişmeyin. tansiyonum genel olarak düşük olduğu şaman önce kambo uygulayacağı koluma tek delik açarak gözlemlemek istedi, idare ettiğimi görünce diğer delikleri açarak kambo uyguladı. uygulamadan sonra başımın üzerinde yoğun sıcaklık hissi ayak parmaklarıma kadar ulaşırken vücudumdaki her bir hücrenin teyakkuza geçtiğini, kanın akışını hissetmek çok farklı bir deneyimdi.

kambonun sonraki deneyimlere etkisi seremoni öncesi tuttuğum niyetleri gerçekleştirirken güzel ve kolay bir kapı açması gibi. diğer yandan hemen akabinde covid'e yakalanmam gibi bir durum da olmadı değil.