Kurbanlarını Burger Yapıp Satan Seri Katil: Joe Metheny

Amerikalı seri katil Joe Metheny, öldürdüğü iki kurbanının etlerini burger yapıp satmasıyla ünlenen korkunç biri.
Kurbanlarını Burger Yapıp Satan Seri Katil: Joe Metheny

joe (joseph) "the cannibal" metheny, 1994 yılında da iki evsizi öldürdüğü için yargılanmış ancak kanıt yetersizliğinden serbest kalmıştır. 1996'da tekrar yakalandığında (2 evsiz hariç) sekiz cinayet işlediğini itiraf etse de kanıt yetersizliğinden sadece üç cinayetten sorumlu tutulmuştur. iki kurbanını ise öldürdükten sonra daha yemek üzere tupperware kaplara saklamıştır.

bir süre sonra karavanının önünde minik bir barbekü standı kurup bu iki kurbanının etleri ile yaptığı burgerleri satmıştır. bir insanı pişirmeden çiğ çiğ de yiyebilecek gibi gözükmektedir. 1,85 boyunda ve 205 kilo ağırlığında olan katilin cüssesi, kurbanlarını kolayca derdest etmesine yaradığı gibi, kaçmayı başaran kurbanına yetişememesinin ve yakalanmasının da sebebi olmuştur.


babasının, kendisi henüz çok küçükken ölmesi haricinde çocukluğuna dair pek bilgi bulunmamaktadır. 1955'te doğduğu, fizik okuduğu ve orduda kısa bir süre görev aldığı bilgileri mevcuttur. tanıyanlar çok zeki olduğunu belirmiş ancak 1970'lerde sebebi bilinmeyen bir nedenle evsiz kamplarında yaşamaya başlamış, aile ve arkadaşlarından uzaklaşmıştır.

eroin bağımlısı olduğunu ve vietnam'da görev yaptığını iddia etmişse de yurt dışında hizmet ettiği bilgisi annesi tarafından doğrulanamamış ve askeriye kayıtlarında da bu yönde bir bilgi bulunamamıştır. bu noktadan, 1996'da tutuklanmasına kadar yaşadığı hayat ise gizemli şekilde kalmıştır.


cinayetleri sürerken birkaç farklı işte çalışan joe, maaş çeklerinin çoğunu yerel barlarda içmek için kullanmıştır. bir süre kamyon şoförlüğü daha sonra da bir palet fabrikasında forklift sürülüğü yapmıştır. en sonunda ise kurbanlarının etlerini satmak için de kullandığı "barbekü standı" olarak tanımladığı işi açmaya karar vermiştir.

tutuklandıktan sonra verdiği ifadelere bakalım:

1995 yılında fahişelik yapan cathy ann magaziner ve kimberly spicer'ı öldürdüğünü belirterek; etlerini kesip birkaç tupperware kabına yerleştirdiğini ve dondurucuda sakladığını, küçük bir barbekü standı açtığını ve kurbanlarının etlerinden yediğini, insan etinin tadının domuz etine benzediğini ve domuz eti ile karıştırıldığında kimsenin farkı anlayamayacağını söylemiştir. yine cathy ann magaziner'ın kafatası ile seks yaptığını da beyan etmiştir.

"spesiyal et"inin kaynağı olan cathy ann magaziner ve kimberly spicer tükendiğinde yine hayat kadınlığı yapan rita kemper'ı diğer kurbanı olarak seçmiştir. 1996 yılında, rita kamper'i bir palet fabrikasının bahçesinde bulunan karavanına davet etmiş ve kendi beyanı ile olayı şu şekilde anlatmıştır: "onu içeri aldım, kıyafetlerini yırtmaya ve onu dövmeye başladım. o çığlık atıyordu, ben de ona gülmeye devam ettim. bir saniyeliğine arkamı döndüm ve kapıdan kaçtı. bahçede iki buçuk metrelik dikenli bir çit, çitlerin önünde ise 3 metre yüksekliğinde palet yığını vardı. o orospu, paletlere bir maymun gibi tırmandı ve çitlerden atlayıp, ana yola doğru koştu."


kamper hayatı için koştu ve bir petrol istasyonuna sığınıp polisi aradı. joe hemen tutuklandı ve 1976 yılından bu yana süren terörü sona erdi. kimberly spicer'ın cesedinin kalıntıları, joe'nun karavanının 3 metre yakınındaki bir diğer karavanın altına gömülü olarak bulundu. detektifler ayrıca 28 yaşındaki toni ingrassia'nın ölümünü de joe ile bağdaştırdı.

joe, dedektiflere 7 saat içerisinde 5 kişiyi daha öldürdüğü hikayesini gururla anlattı ancak bu cinayetlere dair delil bulunamadığı için sorumlu tutulmadı. 24 temmuz 2000'de 3 cinayetten (spicer, magaziner ve ingrassia) sorumlu tutuldu ve idam cezasına çarptırıldı. cezası daha sonra ömür boyu hapse çevrildi. iki kere ömür boyu hapsinin 22 yılı geride kalmışken ağustos 2018'de hücresinde ölü olarak bulundu.

kaynak: ranker, the sun