Kurbanlarını Çocuklardan Seçtiği İçin ABD'nin En Çok Nefret Ettiği Seri Katil: John Wayne Gacy

Katil Palyaço olarak da bilinen seri katil John Wayne Gacy, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde kapanmayacak yaralar bırakmış korkunç bir isim.
Kurbanlarını Çocuklardan Seçtiği İçin ABD'nin En Çok Nefret Ettiği Seri Katil: John Wayne Gacy


on bir yaşında başına yediği bir darbeden sonra, kendini kaybettiği anlar yaşamaya başlamıştı. zayıf karakterli biri olarak tanınıyordu. sürekli yalan söylüyordu. ikinci karısından boşandıktan sonra evine davet ettiği oğlanlara tecavüz edip öldürmeye başladı. 

bunların yirmi yedisini evinin altına ve civarına gömmüştü. kurbanlarının kimiyle öldürmeden önce kimiyle de öldürdükten sonra ilişkiye girmiştir. sağ bıraktığı kurbanlarından biri onun peşine düştü ve gacy tutuklandı. son zamanlarını hapishanedeki hücresinde resim yaparak geçirdi.

çocukları kendine hedef seçtiğinden amerika’nın en fazla nefret edilen seri katilidir. bir hayır derneği adına gönüllü çalışıp çocukları eğlendirmek için palyaço kılığına girdiğinden adi palyaço katil (pogo the clown) olarak kalmıştır. 

etrafında zengin bir iş adamı ve iyi bir katolik olarak tanınan gacy’nin evinin mahzeninde şans eseri yapılan bir araştırma sonucu 7 ceset bulunmuş, sonunda polise cinsel ilişki sırasında ve sonrasında toplam 32 erkek çocuğa tecavüz edip öldürdüğünü itiraf etmiştir. 

1978 yılında tutuklanmış, 1980 yılında toplam 33 cinayetten olum cezasına çarptırılmış ve 1994 yılında da iğne ile idamı gerçekleşmiştir. idamı normalden iki kat uzun sürmüş. son sözü "kıçımı öpebilirsiniz” olmuştur.

pek çok seri katil hikayesinde görülebileceği gibi, çevresi ve ailesi tarafından oldukça normal tanımlanan bir tip olması onu daha da korkunç bir adam yapıyor.

evinin bodrumunda bulunan onlarca ceset kalıntısına ve cinsel işkence aletlerine, evinde bulunan çocuk ve eşcinsel porno arşivine rağmen, idamına kadar hala masum olduğunu savunması ve cesetlerin nereden geldiğini bilmediğini söylemesi ayrı bir hikaye. john wayne gacy jr'ı, psikopat katiller arasında bu kadar vahşi kılan faktörler, yazının başında bahsettiğim gibi kurbanlarının acı çekmesinden zevk duyması, onları acılı bir ölüme mahkum ederken normal hayatına devam edebilmesi, hatta çevresinde çocukları çok seven bir adam olarak tanınması ve tüm kanıtlara rağmen yaptıklarını inkar etmesi olarak sıralanabilir.

çocukluğundan gelen seksüel bazı nefretleri, yaşadığı ruhsal bozuklukları açıklamak için ne kadar etkilidir bilemiyorum ama çocukluğu boyunca babasına kendini kanıtlama çabası duyduğu ve ona kötü davranan babasından nefret ettiği biliniyor. soğukkanlı psikopatlar arasında john wayne gacy'nin ayrı bir yeri var kesinlikle. amigdalasının pek fazla çalışmadığı belli ama yine de yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmemeyi akıl edecek kadar iradesi yerinde gibi görünüyor. psikopat katilleri aynı ölçüde değerlendirmeye çalışmak, her insanın kendine has olması gibi, ruhsal bozuklukların da farklı bünyelere göre farklı tezahürlerinin olması sebebiyle pek doğru değil yine de.

john wayne gacy, yaşamış en büyük manyaklardan biri ve bize eğitimin, sosyal çevrenin suç işleme dürtüsü ile çok alakası olmadığını gösteren önemli bir örnek. ciddi bir psikotik durum içinde olduğu açık ve sağlıklı bir insanın korku duymadan yapabileceği şeyler değil yaptıkları. tabi bütün ruhsal bozukluğa sahip insanlara potansiyel katil gözüyle bakmak da doğru değil. her bireyi ayrı bir dünya gibi ele almak ve benzer durumlar altında farklı tepkiler verebileceklerini göz önünde bulundurmak gerekir.