Kurtlar Vadisi'nin En Gizemli Kişisi Olan Aslan Akbey, Aslında Kötü Bir Karakter mi?

Dizide Selçuk Yöntem'in canlandırdığı ve 1990 yılında suikast sonucu öldürülen istihbaratçı Hiram Abas ile özdeşleştirilen Aslan Akbey karakteri, aslında Kurtlar Vadisi'nin gizli kötüsü mü?
Kurtlar Vadisi'nin En Gizemli Kişisi Olan Aslan Akbey, Aslında Kötü Bir Karakter mi?

aslan akbey aslında kötü bir karakterdir

intikamına ve operasyonlarına bebekleri çocukları dahil eder. zaten onu yetiştiren hocası doğu eşrefoğlu bir bölümde, aslan akbey'in polat operasyonunu öğrenince "aslan değil bildiğin çakalmış" tepkisini vermiştir.

herkes bu karakteri kurtlar vadisi ilk 97 bölümden tanır ama kurtlar vadisi pusunun bitimine yaklaşık 20 küsür bölüm kala aslan akbey'den bir 25 dakika bahsedilir. bu sahneleri az kişi bilir.

ilgili sahneler 278. bölümün son 5 dakikası ve 279. bölümün ilk 20 dakikasıdır

278. bölüm
279. bölüm

bilindiği gibi aslan akbey, düşmanların çocuklarını alır, yetiştirir, beynini yıkar, sonra bu çocukları düşmanın üzerine salar. başrol polat alemdar bunun en iyi örneğidir.

diğer örnek ise dizide vahap kuzuzade olarak bilinen (gerçek hayatta vehbi koç'tur) karakterin torunu yusuf kuzuzade ile ilgilidir. aslında bebek ve çocuk değil, sperm operasyonudur.

operasyonun detayı şöyle

aslan akbey, mehmet karahanlı'nın oğlu yakup efe karahanlı'yı küçükken kaçırır. o kaçırma operasyonunda karahanlı'nın sağ kolu kılıç ile karşı karşıya gelir ve kılıç'ın yüzünde o meşhur çiziği imzalar.


yakup efe'yi önce yetimhaneye verir. o zamanlar camii imamı olan ömer candan ve nafize candan'ın çocukları olmaz. bu çift, evlatlık için yetimhanede sıraya girer. aslan akbey bu çiftten haberdar olur. yetimhanede de bir adamı (kadını) vardır. aslan akbey çocuğu muhafazakar yetiştirmek için sıralama ile oynayarak yakup efe karahanlı'yı ömer ve nazife'ye verir. ömer baba çocuğun adını ali koyar: ali candan.

aslan akbey bu çocuğu takip etmek için kütüphaneci rolüne girer. ömer candan'la tanışır. arada bir ziyaret eder. o ziyaretler esnasında da ali candan ve deli hikmet'le konuşur. daha çocuk yaşta bu ikisine milliyetçiliği ve militarizmi aşılar. ali candan belli bir yaşa geldikten sonra aslan akbey, onu ajan olarak yetiştirmek için yanına alır ve olaylar gelişir.

tabii, aynı tarihlerde aslan akbey bir operasyonun daha zeminini hazırlar

vahap kuzuzade'nin oğlu fehmi kuzuzade'nin çocuk beklediğini öğrenir. burada da oyun içinde oyun tasarlar. teşkilata yeni katılan ali candan'dan sağlık prosedürleri gereği kan, saç, doku ve sperm örnekleri alır. üst amacı vahap kuzuzade'nin torununu hastanede değiştirmek.

bu operasyon için o zamanlar aslan akbey'in ajanı olan asya'yı kullanır. (defne samyeli rolü canlandırmıştır) asya suni döllenme ali candan'ın çocuğunu taşıyacaktır. aslan akbey doğumları aynı tarihlere denk getirir (nasıl becerdiyse artık) doğumlar olur ve aslan akbey bebekleri değiştirir.

diziye de adını verecek olan kurtlar vadisi operasyonu başlayacaktır. bu operasyonu aslan akbey'e verirler. aslan akbey operasyonun hedefinde mehmet karahanlı olduğunu öğrenince ali candan'ı kullanma kararı alır. ali candan'ın yüzünü ameliyatla değiştirir, adını da polat alemdar yapar. kurtlar vadisi operasyonu başlar, 97 bölüm sürer. sonra dizi kurtlar vadisi pusu adını alır. 200'lü bölümlerde kuzuzade ailesinin (koç ailesi) sahneleri başlar.

aslan akbey'in hastane operasyonlarına yardımcı olan öktem ertürk adlı karakterdir. aslan akbey öldükten sonra da devlete çalışmaya devam etmiştir. o da aslan akbey gibi bu operasyon çocuklarıyla bağını koparmayıp iletişim içindedir. yusuf kuzuzade'yi öktem ertürk'ün akademisyen olduğu üniversiteye yerleştirmişlerdir. detayını vermeyeyim şimdi, öktem'in başına bazı işler gelir. sonunda durumu polat alemdar'a açıklama gereği duyar. aslan akbey'in polat alemdar projeleri dışında başka projeleri olduğunu da söyler.

polat alemdar'ı aslan akbey'in arşiv deposuna götürür. (279. bölümün ilk 20 dakikası bu sahnelerle ilgilidir. izleyin, güzel bir sahnedir. necati şaşmaz bu sahneyi iyi oynamıştır.)


polat yusuf kuzuzade operasyonun dosyasını okur. hiç konuşmaz. aslan akbey'in nasıl bir şeytan olduğunu bir daha anlar. depoda yüzlerce dosya vardır. polat dosyalara dokunmadan uzaktan süzer. kim bilir o dosyalarda neler var, kim bilir aslan akbey başka kimin çocuklarını kaçırmıştır, kimin bebeklerini hastanede değiştirmiştir.

polat hiçbir dosyayı incelemeden tüm depoyu havaya uçurur.

yazıyı hemen bitirmeyelim, abdülhey karakteri hakkında da konuşmak gerek

abdülhey de aslan akbey'in ajanıdır. ilk 97 bölümde yardımcı olması için polat alemdar'ın yanına yerleştirmiştir.

aslan akbey'in yaptıklarına bakınca abdülhey de bir operasyon çocuğuna benziyor. elazığ'da bir yetimhanedeyken aslan akbey buradan alıp devlete jitemci olarak koymuş. iyi kürtçe bilir. polat alemdar'ın yanına gelmeden önce doğu ve kuzey ırak'ta jitem operasyonlarına katılmış.

hikayenin geneline bakılırsa, abdülhey de yüksek ihtimal doğu'da pkk'ya destek veren önemli bir ailenin çocuğudur. aslan akbey bu çocuğu çalıp yetimhaneye yerleştirmiştir. yetişkinlik çağına gelince devlete alıp pkk'nın üzerine salmıştır.

aslan akbey'in tarzı budur. düşmanın çocuklarını al, büyüt, yetiştir sonra düşmanın üzerine sal.