Kutu Oyunlarını Merak Eden Biri, Türkiye'de Hobiye Girmek İçin Adım Adım Neler Yapmalı?

Monopoly ve Risk gibi oyunlardan ziyade günümüz şartlarına daha uygun modern kutu oyunu (modern board game) denilen ileri seviye oyunlara girmek isteyenler için bir başlangıç rehberi.
Kutu Oyunlarını Merak Eden Biri, Türkiye'de Hobiye Girmek İçin Adım Adım Neler Yapmalı?
Scythe

board game/kutu oyunları türkiye'de aslında var olan bir kültür ama nedense çağın çok gerisindeyiz. çocukluğumuz bu oyunlarla geçti. monopoly, scrabble, tabu, risk en bilinen örneklerden. sadece hasbro ne getirdiyse onu oynayabildik. yuma aile oyunları (gırgır, hepsi benim, holding) da en meşhur yerel üreticimiz. aslında tombala, kızma birader hatta okey, satranç, tavla bile bu kategoride. sadece ne olduğunu bilmiyoruz.

bir de kenarda köşede satılan, özensiz hazırlanmış 2-3 liralık çakma oyunlar var. belki de bu oyunlar sektörün ülkemizde gelişmesini uzun süre engelledi. çünkü kaliteli bir oyun yaptığınızda veya ithal ettiğinizde belli bir fiyata satmanız gerekiyor. yuma'nın sahibi de aynı şeyden yakınmış ve bu yüzden üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını açıklamıştı.

dünya ise çok farklı bir yerde, yeni nesil kutu oyunları diye bir kavram var

monopoly gibi sektörü ele geçirmiş çok köklü oyunlara alternatif üretilen oyunları ifade ediyor. bu konuyla az çok ilgilenen herkesin bildiği boardgamegeek adlı site, bu işin imdb'si. 15 binin üstünde oyun var şu anda ve her geçen gün yenileri ve daha kalitelileri ekleniyor. (güncelleme: 2021 itibarıyla 20 bini geçti. gelişimi takip etmek için silmedim, 3 yılda 5 bin oyun eklenmiş.) sona ekleyeceğim listeye bakarsanız monopoly bu listenin en kötü 10 oyunu arasında. neler oynadığımızı siz anlayın... son zamanlarda bizde de canlanmalar var. ben de yaklaşık 2015'ten beri yeni nesil kutu oyunlarıyla ilgileniyorum. 

Anno 1800

peki oyunlara nasıl ulaşacağız?

arkadaş çevremle, oyunları neotroygames.com sayesinde almaya başladık. daha sonra amazon.com ve özellikle kampanya zamanında amazon.de üzerinden oyunlar getirttik. (güncelleme: şu an amazon'dan oyun getirmek aşırı pahalı). tabii ki bütçe olarak zorluyor bu şekilde yüzlerce liradan aşağı mal etmek çok zor. 100 liraya oyun kalmadı. 400-500 standardımız oldu, üst sınır yok. neotroy o açıdan çok iyi oldu, hem türkçeleştiriyorlar hem de uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. almayayım, sadece oynayayım diyenler için daha güzel fırsatlar var. ankara'da da vinci escape & board game cafe'de epey bir miktar vakit öldürdük. bildiğim kadarıyla istanbul, izmir ve eskişehir'de de bu konseptte cafeler var.

lafı daha fazla uzatmadan linkleri ekliyorum...

boardgamegeek.com

kutu oyunlarının imdb'si. oyunların puanlarının yanı sıra, kaç kişiyle oynanabileceği, oyun süresi, zorluk derecesi gibi bilgiler var. her oyuna ait forumda birçok içeriğe ulaşılabiliyor. en iyi oyunlar listesi / en iyi oyunlar reddit listesi


ingilizce sınırsız sayıda içerik var, türkçe içerikler de çoğalıyor ama oyun öğrenmek için ingilizceniz varsa youtube'da her türlü kural anlatım ve inceleme videosuna ulaşabilirsiniz.

en beğendiğim 3 youtube kanalı

watch it played: rodney smith abimiz en güzel anlatanlardan biri. matematik bilmeyene yks'de 40 net yaptırır.


rahdo: anlatıp oynayarak güzelce öğretiyor.


tom vasel: dünya tatlısı adam. iki arkadaşıyla yürüttüğü youtube kanalı:


melodice: kutu oyunlarına uygun müzik listeleri bulabileceğiniz bir site.

ülkemizdeki kutu oyunu kafeleri

ankara'daki kafeler:

da vinci escape: 200 küsür oyunları mevcut. kesinlikle deneyin.

misthios store: yeni açıldı.

pegasus oyuncak: buranın da ankara şubesi mevcut. neotroy oyunlarını ücretsiz deneyebilirsiniz. daha çok magic ve warhammer oynayanlara yönelik frp cafe.

Da Vinci

istanbul:

grimdark: moda, kadıköy

goblin cafe: caferağa, kadıköy

pegasus oyuncak: merkezi istanbul'da.

kiddie home: kozyatağı'nda daha küçük yaş çocuklara başlangıç seviyesinde kutu oyunları satıyor.

Goblin Oyun Kulübü

izmir:

d20 masaüstü oyun kulübü.

meeples & peoples

D20

eskişehir:

meeple board game cafe.

Brass: Birmingham

türkiye'den oyunları alabileceğiniz siteler (ne yazık ki kısıtlı)

(bkz: neotroygames.com) en başarılısı. yurt dışındaki oyunların lisansını alıp türkçeleştirerek uygun fiyata satıyorlar. üretimleri de çok kaliteli. bu konuda ülkemizde öncü.

(bkz: goblin cafe) 2021 itibarıyla türkçe lisans işine girdiler. kalburüstü oyunlarla güzel bir giriş yaptılar, devamı gelecek. buradan

onun dışında bazı oyunlar d&r'larda da yer almaya başladı. codenames bunlardan biri. zerens oyunları da gelmiş. neotroy oyunları arkadaş kitabevi ve nezih'lere gelmiş, satış noktalarından bakabilirsiniz.

(güncelleme: neotroy oyunlarının bazıları idefix üzerinde de mevcut, arada indirimler oluyor.)

anne.com.tr genellikle çocuklara yönelik zeka oyunları var ama kutu oyunu olarak dixit ve kingdomino oyunlarının türkçe lisanslı versiyonları mevcut.

Power Grid

facebook grupları

board game türkiye facebook grubu hobiye giriş yapacaklara kesinlikle tavsiye ederim.

board games türkiye benzer şekilde.

bunun dışında fiyatlar uçuk seviyeye geldiği için 2. el oyun piyasası oldukça gelişti. 2 tane facebook grubu var. board game takas ve satış ve board game sales - turkey

online kutu oyuncuları platformu online oynama deneyimi pandemi döneminde oldukça önem kazandı.

ankara, istanbul, antalya gibi şehirlerin board game enthusiasts grupları var. yerelde oyun buluşmaları, turnuvalar için katılabilirsiniz.

türkçe içerikli youtube kanalları

masa üssü:


online kutu oyuncuları:


board game lovers tr:


kutu oyunu falan:


masa başı:


studio gizo:


meepublic:


neotroy ve goblin kanalları:


türkçe podcast

saat yönü podcast.


online board game platformları

boardgamearena en kullanışlısı.

yucata.de: arayüzü kötü, oyunları daha iyi, euro game ağırlıklı.
boiteajeux.netbenzer şekilde.
board game play: yeni açıldı, içeriği kısıtlı.

bunlar tamamen lisanslı ve ücretsiz. bunun dışında steam veya mobil mağazalar üzerinden oyunların resmi uygulamalarını edinebilirsiniz. mobilde pahalı ama steam'de daha uygun fiyatlar.

tabletopia ve tabletop simulator: bunları başlangıç için önermem, çünkü oyunu bilen birinin oynatması gerekiyor. tabletopia yine lisanslı içerik ama tts'de korsan sürümler de olabiliyor.
 

burayı anlamadım, bir de izleyeyim diyenler


- yurt dışından alışveriş için öneri yazmayacağım. çünkü güncelliğini her an yitiriyor. kur çok yüksek, kargo ücretleri zamlandı. ayrıca şanslıysanız %18-40 gümrük vergisi var. gümrüğe takılma gibi riskler var. bunları içine girdikçe ayrıntılı öğrenirsiniz. başlangıç için tavsiye edemem.

türk yapımcılar

(bkz: tunca zeki berkkurt) ihtilal ve ittifak adlı iki türk oyununa sahip. serinin üçüncüsü inkılap yolda.

(bkz: tca games) incorporated ve alchemistry türk yapımcılardan ingilizce oyunlar.

(bkz: parley) yine türk yapımı ingilizce bir oyun.

(bkz: arif nezih savı) sinners oyunu neotroy'dan çıktı.

(bkz: zerens) biraz daha genele hitap eden oyunlar üreten türk firma.

(bkz: goblin cafe) yeni oyunları hazırlık aşamasında.

(bkz: arvis games) board royale oyunları kickstarter'da 200 bin dolar fonlandı.

(bkz: meetingames) onur & sena şencan

(bkz: elemental) 2011 yapımı kart oyunu

Clank!

diğer türkçe içerikler

meepublic: tamamen board game odaklı türkçe içerik.

masadaoyunvar: yapım aşamasında.

(bkz: kahramangiller) buradan. tek içeriği bu değil ama kutu oyunları içeriği de hayli geniş.

(bkz: geekyapar.com) aynı şekilde.

eksiklerim olmuştur. aklıma geldiği şekilde özetledim. kutu oyunları kültürünün ülkemizde yaygınlaşması dileğiyle, iyi eğlenceler.