Kutup Ayısı Ciğeri Yemek Sizi Neden Kısa Sürede Öldürür?

Eğer yolunuz bir gün Kuzey Kutbu'na düşer ve aç kalırsanız kutup ayılarının karaciğerinden uzak durun.
Kutup Ayısı Ciğeri Yemek Sizi Neden Kısa Sürede Öldürür?

en ölümcül yiyeceklere bir örnek: kutup ayısı ciğeri... aslında kutup yırtıcılarının çoğunun karaciğerini buna dahil edebiliriz ama kutup ayısı besin zincirinin neredeyse en tepesinde olduğundan dolayı bu iri dostumuzun karaciğeri daha çok dikkat çekiyor. bunun nedeni karaciğerinin zehirli olması veya bizi ölümcül bir hastalığa yakalatması değil, aslında sebebi daha masum.

kuzey kutbu besin zincirindeki en tehditkar yırtıcılarından biri olan kutup ayısı, düzenli olarak yosunlar tarafından üretilen tonlarca besin toplar. kutup ayılarının topladığı besin miktarını kabaca şöyle hesaplayabiliriz. bir karides günde 10 birim yosun yesin, bir morina balığı 10 adet karides yesin ve bir fok da 10 adet morina balığı yesin. şimdi bir kutup ayısı bir fok yediğinde birikecek yosun miktarını bir düşünün.


yosun, a vitamini için oldukça iyi bir besin kaynağıdır. ancak bir kutup ayısında bulunan a vitamini, evrimsel olarak asla sindirilemeyecek kadar fazla düzeyde karaciğerlerinde depolanır. insanlarda a vitaminin fazlası kemik erimesine neden olmakta ve karaciğerde depolanması nedeniyle bu organda hasara neden olmaktadır.

bu kadar çok a vitaminini sindirecek bir karaciğere de sahip olmadığımıza göre, söz konusu kutup ayısı karaciğerinin tamamında bulunan a vitamini, 52 yetişkini aşırı dozdan anında öldürmek için yeterlidir.

kaynak: sciencefocus