Kuzey Kore'nin İsveç'e Olan Bin Volvo'luk Araba Borcunu Ödemeyi 40 Yıldır Reddetmesi

Tarihteki en büyük araba hırsızlığı esasında şahıslar değil, devletler arasında gerçekleşmiş. Buyrun detaylara.
Kuzey Kore'nin İsveç'e Olan Bin Volvo'luk Araba Borcunu Ödemeyi 40 Yıldır Reddetmesi

1970'lerde, volvo 144'ler hala üretimdeyken, isveçli otomobil firması, diğer isveçli firmalara öncülük ederek gelecek vaat eden yeni bir pazara doğru genişlemeye başladı: kuzey kore'ye.

1970'lerin ortalarında, isveçli ihracat şirketleri kuzey kore'yle büyük ticaret sözleşmeleri imzaladılar. ağır madencilik makineleri ve 1.000 volvo arabası da dahil olmak üzere tonlarca isveç yapımı endüstriyel ekipmanı kuzey kore'ye gönderdiler. ihracatçıların bakış açısına göre, kuzey kore'nin gelişmekte olan ekonomisinde kazanılacak çok para vardı.

O zamanlar İsveç sokakları.

o zamanlar kuzey kore, piyasa olarak o kadar da kötü durumda değildi

kore savaşı'ndan sonra ekonomileri yeniden inşa edildi, işleyen bir sanayi devleti haline geldi, hala çok yardıma bağımlıydı ama bu koşullar altında o kadar da kötü bir ticaret gibi de görünmüyordu.

isveç firmaları, milyonlarca dolarlık ürün sevk etti. kuzey kore'ye o kadar çok yatırım yapıldı ki, isveçli firmalar ve politikacılar, isveç dışişleri bakanlığı'nı kuzey kore'ye bir diplomat göndermesi için teşvik bile etti. ve böylece, 1975'te isveç, pyongyang'da büyükelçilik kuran ilk batılı ülke oldu.


ama bir sıkıntı vardı

kuzey kore, komünist blok dışında nasıl iş yapılacağını bilmiyordu. ve kırk yılı aşkın bir süre sonra bugüne dek, hükümet henüz bu ekipmanların ve 1.000 volvo'nun parasını ödemedi. volvo ihracatı yaparken kendisini sigortalatmıştı. ödemeleri sigortalayan isveç ihracat kredi kurumu'na göre, kuzey kore'nin isveç'e olan borcu yıllar içinde 322 milyon dolara ulaştı. isveç, pyongyang'a yılda iki kez hatırlatmalar gönderiyor, ancak kuzey kore hâlâ ödemiyor.

volvo'nun sağlamlığını övmeye gerek yok. arabalar hâlâ trafikte. ama bu yaşananlar tarihe en büyük araba hırsızlığı olarak geçmiştir.

https://twitter.com/…?t=hhdfntfdnikj0klphzygug&s=19