Lanetli ve Şeytani Olarak Bilinen Japon Kılıcı: Muramasa

Muramasa, Japon tarihinin en ünlü kılıçlarından biri.
Lanetli ve Şeytani Olarak Bilinen Japon Kılıcı: Muramasa
soranews24.com

eski japon kılıç ustaları bütün yeteneklerini ünlü samuraylara kılıç yaparak sergilemişler hep. fakat bazı kılıç ustaları yaptıkları kılıçlar ile, kılıçları kullanan samuraylardan da ünlü olmuşlar. isimlerinden biri de muramasa sengo'dur. çünkü muramasa kılıcı, lanetli ve şeytani olarak bilinen bir japon katana kılıcıdır. hakkında korkunç efsaneler ve hikayeler anlatılan gerçek bir tarihi kılıçtır.

aslında muramasa kılıcı, diğer japon kılıçları ve bıçakları gibi herhangi bir japon kılıcına benziyor. onun tek farkı, büyük ölçüde uydurulmuş ve folklor olarak aktarılan efsanevi unsurlardır.

bilim adamları yıllarca muramasa'nın kesin kökenleri hakkında tartıştılar. popüler bir teoriye göre, muromachi döneminin sonlarında (16. yüzyılın başlarında) japonya'da yaşadı ve japon tarihinin en büyük kılıç ustası olan masamune'nin yanında çalıştı. başka bir teori, onu heianjo nagayoshi adlı bir kyoto kılıç ustasının öğrencisi olarak tanımlar. muramasa okulunun kuruluşu, adamın kendisi kadar gizemlidir. ancak, genellikle okulun en az üç nesil sürdüğüne inanılıyor.


kılıcın laneti

muramasa kılıçları, parlak kaliteleri nedeniyle samuraylar arasında, özellikle de edo döneminin ilk shogun'u tokugawa ieyasu'nun destekçileri arasında tercih ediliyordu. yine de iyi zamanlar uzun sürmedi.

tokugawa klanı, muramasa katanalarıyla ilişkilendirilen şeytani söylentilerin yayılmasından sorumluydu. ieyasu'nun büyükbabası matsudaira kiyoyasu, kendi vassalı abe masatoyo tarafından bir muramasa ile öldürülürken, ıeyasu'nun babası matsudaira hirotada da benzer bir bıçakla bıçaklandı. shogun'un ilk oğlu matsudaira nobuyasu da bir seppuku eyleminde bir muramasa tarafından başı kesildiğinde şiddetli bir şekilde sona erdi.

tokugawa klanının muramasa'yı lanetlemesi, onun olumsuz imajına katkıda bulundu. shogun kılıçlarından o kadar korkuyordu ki, herhangi birinin onlara sahip olmasını yasakladı. onları tuttuğu tespit edilen herkes de ağır cezalara çarptırıldı. örneğin, takanak ume adlı bir nagazaki sulh hakiminin, 24 muramasa bıçağına sahip olduğu keşfedildikten sonra kendini öldürmesi emredildi.


popüler kültürde muramasa

muramasa kılıçlarının lanetli itibarı, pop kültürünün de dokusuna işlenmiştir. kullanıcılarını ele geçiren ve onları ölümcül öfkelere sürükleyen uğursuz katanalar hakkında birçok hikaye yazıldı.

çizgi romanlar, kurgulanmış muramasa kılıçları için dikkate değer bir araç oldu. örneğin marvel süper kahramanı wolverine, muramasa tarafından kendi ruhundan dövülmüş bir kılıca sahipti. bıçak mistik niteliklere sahipti ve wolverine gibi iyileştirici faktörlere sahip insanları bile öldürebilirdi.

top cow çizgi romanlarında, ian nottingham adlı bir suikastçı kan kılıcını (the blood sword) kullandı. lanetli bir katana olan bu silah, sahiplerini düzenli olarak öldürmeye itiyordu.


muramasa kılıcının özellikleri

bıçak ağzı: muramasa'nın bıçağı diğer japon bıçakları gibidir, sadece çok daha keskindir. ne tür bir kılıç olduğuna (katana, wakizashi) bağlı olarak 9,8 ila 35-39 inç (25 ila 90-100 cm) uzunluğunda olabilir. tamahagane çeliği kullanılarak ve katlanarak normal katana ile aynı işlem kullanılarak yapılır.

tek kenarlı tam bir sivri uçlu bıçak ve sonunda keskin bir uç noktası ile belirgin bir japon eğrisine sahiptir. diğer herhangi bir katana kılıcı kadar güçlü kesebilir. o zamanlar japonya'da sıradan insanlar tarafından anlatılan efsanelere göre, bu bıçağın her şeyi ve herkesi kesebileceği söylenirdi.

ayrıca, kılıfından su akıtarak bıçaktaki kanı yıkamak için özel bir özelliği de vardı.

dalga şeklinde görünüm: bu şekle muramasa kenarı da denir. muramasa bıçaklarının ortak bir özelliği, dalga şeklindeki yapılarıdır. ayrıca bıçağın ön ve arka desenleri genellikle birbirine benzer. bununla ilgili büyüleyici olan şey ise, muramasa tarafından yapılan her kılıcın, birbirinin tıpatıp kopyası olan simetrik desenler içermesidir.

koruma (kılıf ya da kın): muramasa'nın kını da diğer japon kılıçları gibidir. dairesel bir tarzda yapılmıştır ve o kadar büyük değildir. kullanıcının ellerini korur ve iyi ve dengeli bir tutuş sunar.

sap: muramasa kılıcının sapı, ne tür bir kılıç olduğuna bağlı olarak 3,9 ila 9,8 – 11 inç (10 ila 25 – 30 cm ) uzunluğunda olabilir çünkü muramasa, wakizashi'den katana'ya kadar her şey olabilir. daha iyi ve daha sıkı bir tutuş sağlamak için sarılmış tipik japon ahşap sapı türüdür.


oyma
: muramasa'nın en büyük ve en benzersiz yönü, sapın altındaki veya bıçağın üzerindeki oymadır. japon kılıç ustası muramasa'nın gravürünü veya yazısını fark edebilirsiniz. japonca'da ?? (muramasa) olarak yazılır ve balık göbeğine benzeyen tanagobara olarak adlandırılır.

kın: muramasa'nın kını tahtadan yapılmıştır ve diğer tüm japon katana türleri için kullanılan kınlara veya saya'ya çok benzer. genellikle alt yarısında görsel olarak çekici ve muhtemelen omuzda veya sırtta giymek için kullanılan bir bağcık vardır.

ağırlık: muramasa kılıcının ağırlığı, elbette muramasa kılıcının türüne bağlı olarak yaklaşık 1,5 ila 2,8 lbs (700 gram ila 1,3 kg) olabilir. muramasa katana'nın ağırlığı, normal bir katana ile aynıdır, 2,4 ila 2,8 lbs (1,1 ve 1,3 kg) arasındadır.

çok hafiftir ve efsanelere göre tüy kadar hafiftir ve her türlü zırhı iliklerine kadar kesebilir.

uzunluk ve boyut: muramasa kılıcının uzunluğu yaklaşık 11,8 ila 39 inç (30 cm ila 1 metre) olabilir. bu, özellikle katana ve wakizashi için japon samuray kılıçları için tipik uzunluktur. bununla birlikte, keşfedilen muramasa kılıçlarının çoğu aslında daha kısadır ve toplam uzunlukları yaklaşık 27 inçtir (70 cm).

hem yakın muharebede hem de uzun menzilli yakın dövüşlerde kullanılabilme kabiliyetine sahip olmak için mükemmel bir boyuttur. bu uzunluk aynı zamanda kavisli kılıçla birlikte çok iyidir, bu da onu kesme ve saplama için mükemmel bir silah yapar.

kaynak12