Laptop Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bir kere alındı mı uzun süre kullanılacağından dolayı laptop seçimi çok da yabana atılmayacak bir konu. Sözlük yazarı "victim35", laptop seçimi konusunda genel hatlarıyla nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durmuş.
Laptop Alırken Dikkat Edilecek Hususlar
iStock

öncelikle kimse bilgisayar bileşenlerinden anlamak zorunda değil, lakin anlayan birileri vardır elbet ona bir danışın, bununla yetinmeyip internette bir gezinin beğendiğiniz marka ve modelle ilgili araştırma yapın.

bu araştırmalar sırasında birbiriyle çelişen yorumlar olacaktır, az çok bir fikir edindiyseniz bile karışacaktır bazı konular, çok normal.

bu aşamaya geldiğiniz de

- para verebileceğiniz aralığı belirleyin.

- ekran kartı 2gb, 3 gb gibi ibarelere kanmayın, nvdia yada amd modellerine göre kıyaslayın. rakamı yüksek olan genelde iyidir. tabii harfler de var aynı rakamda gtx olanlar gt'ye göre daha iyidir, sonra rakamlar. (gtx740 >gt 740)

- işlemcide i7 profesyonel, i5 üst, i3 günlük işler içindir, lakin aynı yıl çıkanlar için bu böyledir. burada işler biraz daha karışıyor, 3 sene önceki i7 bugünkü i5 ten daha az performans verebilir.

- ram önemli ama pc'den pek anlamıyorsanız, 8gb ram'den sonrası 12, 16, 32 sizin için pek fark etmeyecektir. 8 iyidir.

- harddisk bilgisayarın en yavaş parçasıdır, ssd normal harddisklerden kat kat hızlıdır, lakin daha pahalıdır. 120gb ssd + harici bir harddisk ile işinizi hızlı görüp, resim, film, arşiv dosyalarınızı haricide saklayabilirsiniz.

- ayrıca fan sesi önemlidir, mümkünse bilgisayardaki deliklere bir kulak verin o bilgisayarda ses çıkmamasını bekleriz.

- ciklet klavye diye bir durum var, apple klavyesi böyledir misal, bence rahat kullanıma sebeptir, sony'de de olur, alacağınız model de ışıklandırmalı ciklet klavye var ise, rahat kullanabilirsiniz.

-- mat ekran güneşe veya yüksek ışığa maruz kalacak yerlerde kullanırsanız, mesela arkanıza pencere denk geliyorsa, ekranı daha net görmenize vesile olacaktır.

- çok para vermek her zaman en iyisi demek değildir, bazı markalar sırf tasarım için pahalı olabilir. tabii tasarım önemliyse bu konuda bir şey diyemem.

- ses sistemleri önemlidir, almadan önce rica edip örnek müziklerden seçip müziği dinleyiniz,
tizler genelde iyidir, baslara öne verin. ayrıca telefonun kulaklığı varsa ondan da dinleyin. hoparlör setine bağlayacağınız çıkış bunlardır. 3'lü çıkış varsa 2'liden nispeten iyidir.

- apple kullanmak , ultrabook kullanmak, tabletvari pc kullanmak, oyun konsolu almak aslında hepsi ihtiyaca göredir, bunu şöyle netleştirmek isterim:

lamborghini gayet güzel spor modellere sahiptir, türkiye'de tadını 3 şeritli yollarda alırsınız (herhalde!) ama normal sokak aralarında veya şehir trafiğinde golf ne kadar giderse hızı odur. gucci bayanlar için şık ama pahalı. land rover jip dediğimiz segmentte sağlam modellere sahiptir, inşaat mühendisi için şantiye, kırsal, orman, gezileri için idealdir. nike spor giyim for fiesta, az yakar, pazarlamacılar için küçük parkı kolay, ekonomik bir araçtır, tam fiyat/performans aracıdır bence. lcw giy, çıkar at yıkama yenisini al. şimdi dağa bayıra, lambo gitmez , fiesta'yla hız bi yere kadar yapabilirsin, land rover şehir içinde çok yakar.

bu sebepten neye ihtiyaç olduğunu bilmek önemlidir.

ayrıca sormak istediğiniz her konuda mesaj atabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olurum.

Bu içerik de ilginizi çekebilir