Larry David'in Seinfeld'e Yaptığı Gözle Görülmeyen Büyük Katkılar

Larry David, cameo'lar haricinde dizide gözükmeyebilir ama perde arkasında belki de Jerry Seinfeld kadar etkiliydi.
Larry David'in Seinfeld'e Yaptığı Gözle Görülmeyen Büyük Katkılar

seinfeld, dizi tarihinin en iyi sitcom'u. şimdi nedenine nasılına girmeyeceğim ama larry david bu dizi için çok önemli. hem dizinin hiçbir şey hakkında bir dizi olması fikrini ortaya atan kişi hem de kendisinin kara mizah anlayışı dizide hayat buldu yani günlük hayatın absürt yönlerini mizahi bir şekilde ele alalım diyen kişi.

dizinin senaristi olmasının dışında karakterlerin oluşturulmasında da larry david'in çok katkısı var. mesela cosmo kramer kendi komşusuymuş hatta dizideki george costanza karakteri bizzat larry david. ben bunu curb your enthusiasm izleyene kadar bilmiyordum.

seinfeld'in en iyi hikayelerinin çoğu larry'nin kendi hayatından alınmış; buna george costanza'nın istifa ettikten sonra pişman olması ve ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi işe gidip çalışması, kız arkadaşının evinden telesekreterin kasetini çalması, arkadaşlarıyla mastürbasyon yarışması yapması, çöpe atılmış ekleri alıp yemesi…

diziyi izlerken bunların gerçekten yaşandığını bilmiyordum ama george costanza karakterini başarılı bir şekilde yansıtan jason alexander da bilmiyormuş. onuncu bölüm civarında bir senaryo gelmiş, okurken 'ya bu çok saçma' demiş ve şöyle anlatıyor devamını: "ben de larry'ye gittim ve dedim ki, 'larry, lütfen bana bu konuda yardım et; çünkü bu asla kimsenin başına gelmez diyelim ki geldi, kimse de böyle tepki vermez.' larry de şöyle dedi: 'ne diyorsun sen, bu benim başıma geldi ve ben de aynen böyle davrandım!'"


bu olaydan sonra larry david'in george costanza olduğunu anlamış ve daha sonra onu izleyerek karakteri inşa etmiş.

larry 7. sezonun sonunda dizinin senaristliğini bırakıyor. e haliyle dizide bazı değişiklikler meydana geliyor. kimi seinfeld izleyenleri son iki sevmiyor bu yüzden. ben yine de seviyorum çünkü efsane bir çok bölüm son iki sezonda yer alıyor. the bizarro jerry, the abstinence, the yada yada, the summer of george vs vs hepsini sayamayacağım şimdi. jason alexander da dizideki değişimleri anlatırken önceden senaryo ekibinin 30-40lı yaşlarında insanlardan oluştuğunu ancak daha sonra yerini 20li yaşlardaki insanların aldığını söylemiş. onlarla birlikte dizinin daha hızlı aktığını ve jerry'nin çok sevdiği abbott and costello dizisine git gide benzediğini söylemiş.

komik adam larry david. gerçek hayatta arkadaşım olsa büyük ihtimal çoğu zaman çıldırtır beni. çünkü bize çok normal gelen şeyleri inatla yapmayan biri ve kafası garip çalışıyor. düşünsenize arkadaşınızı arabayla alıyorsunuz ön koltuk boşken gidip arka koltuğa oturuyor tüm yolu da sanki siz onun şoförüymüşsünüz gibi geçiyor. yine de etrafımda böyle biri olsun isterdim. bazı düşünceleri de beni yansıtıyor tabii


özellikle ayaküstü konuşma meselesi beni çıldırtıyor ya. bir yere gideceğim öyle yalandan naber nasılsın nasıl gidiyor bomboş sohbet hayır bi de o kadar alakasız insanlar ki. metroda bakıyorum tanıdık biri var şimdi konuşsam ne konuşacağım bununla diyip durağın ona en uzak yerine gidiyorum beni görmesin diye.

neyse seviyorum seni larry, iyi ki varsın seinfeld!