Led Zeppelin Davulcusu John Bonham'ın Adım Adım Ölüme Gitme Hikayesi

Led Zeppelin'in neden dağıldığını belki de biliyorsunuz, peki ya Bonham'ın nasıl öldüğünü? Biraz ayrıntılara girelim.
Led Zeppelin Davulcusu John Bonham'ın Adım Adım Ölüme Gitme Hikayesi

john bonham... jimmy page, robert plant ve john paul jones gibi efsane üç kişinin de dahil olduğu efsane grup led zeppelin'in, alanında dünyanın en iyisi olan tek elemanı. 42 yıl önce, 25 eylül 1980'de hayata veda eden, benim için gelmiş geçmiş en büyük davulcu.

24 eylül 1980 sabahı led zeppelin'in asistanı rex king, john bonham'ı grubun yaklaşan amerika turnesinin (1977'den beri ilk turne) provalarına katılması için bray stüdyolarına götürmek üzere alır.

Rex King (solda) ve Bonzo (sağda).

yolda arabayla giderlerken, john bohnam rex king'e bir yerde kahvaltı için durmasını söyler. durdukları yerde bonham 16 shot votka içer, ki bu 400-560 ml arasında bir votka miktarıdır. stüdyoya vardıktan sonra da provalar esnasında bonham ağır bir şekilde alkol almaya devam eder.


akşam geç saatte bitirilen provanın ardından, yorulmuş olan grup üyeleri jimmy page'in clewer, windsor'daki evine, the old mill house'a çekilirler. 25 eylül gece yarısı, john bonham uykuya dalar. arkadaşlarından biri onu yatağına taşır ve bir yanının üzerinde olacak şekilde yatırır. richard cole'un yerine led zeppelin'in yeni tur menajeri olarak gelen benji lefevre ve john paul jones, sonraki gün öğleden sonra john bonham'ı yatağında ölü olarak bulurlar. bonham 32 yaşındaydı.


adli tabibin yaptığı incelemeler sonucunda john bonham'ın önceki gün yaklaşık 40 shot vodka içmiş olduğu tespit edilir. bonham o kadar alkol içmiştir ki, uykusunda kusup boğulmuştur. ayrıca yapılan otopsi sonucunda bonham'ın vücudunda herhangi bir uyuşturucuya rastlanmamıştır. bonham'ın cesedi yakılır ve külleri 12 ekim 1980 günü, rushock parish kilisesi, worcestershire'da toprağa defnedilir.

mezar taşında "cherished memories of a loving husband and father john henry bonham who died sept. 25th 1980 aged 32 years. he will always be remembered in our hearts. goodnight my love, god bless." yazar.


bu olağanüstü yetenekli insanın ölümünün ardından, grup arkadaşları (jimmy page, robert plant, john paul jones), 4 aralık 1980 günü bir basın açıklaması yaparak, arkadaşları john bonham olmadan led zeppelin efsanesini sürdürmeyeceklerini, onun anısına olan saygılarından ve kurmuş oldukları sevgi dolu dostluktan dolayı artık led zeppelin'in eskisi gibi devam edemeyeceğini, devam ettirmek istemediklerini bildirirler. john bonham 32 yaşında hayata veda etmiş ve led zeppelin'i de kendisiyle götürmüştür adeta.


arkadaşları kim bilir, bonham olmadan da onun yerine onun kadar olmasa da çok yetenekli bir davulcu bulup devam edebilirlerdi ama devam etmediler, devam etmemeyi tercih ettiler.

bu kadar büyük bir yeteneğin böyle ucuz bir şekilde yok olup gitmesi ise insanı üzüyor. hala, işe yaramayacağını bile bile "keşke daha az içseymiş" dedirtir bana onun ölümü.

kendisini olağanüstü bir performans sergilediği şu efsane şarkıyla anmak istiyorum:

led zeppelin - achilles last stand