Levent Kırca'nın Son İsteği Olan "Sarhoşum, Gel Beni Al" Filmi Neden Vizyona Girmedi?

Levent Kırca'nın vefatından aylar önce tamamlanan ve vizyona girmesi planlanan komedi filmi "Sarhoşum, Gel Beni Al"'ın neden vizyona girmediğine dair açıklayıcı bir yazı.
Levent Kırca'nın Son İsteği Olan "Sarhoşum, Gel Beni Al" Filmi Neden Vizyona Girmedi?

sarhoşum, gel beni al; severek seyrettiğimiz, levent kırca'nın en ünlü tiplemelerinden bir tanesi olan sarhoş tiplemesinin başrolde olduğu bir filmdir. ayrıca, yayınlanmamış olsa bile, levent kırca üstadın da son filmi olma özelliğini taşır. peki levent kırca'nın çekimleri tamamlanan ve yayınlanmaya hazır olan filmi neden bir türlü vizyona girmedi? akıbeti ne oldu? bunun hakkında biraz araştırma yaptım.

öncelikle, aydınlık gazetesi'nin haberine göre, filmin çekimleri nisan 2015 tarihinde tamamlanıyor. levent kırca'nın en önemli ve en ünlü tiplemelerinden bir tanesi olan "sarhoş" karakteri için artık bir film çekilmiş oluyor. filmin yayınlanma tarihi ise 26 ağustos 2015 olarak gösteriliyor ama buna rağmen film bir türlü vizyona girmiyor. serdar ibişler, filmin dağıtımı için mars medya ile görüşüyor ama olumsuz dönüş alıyor. sebep ise basit: levent kırca'nın politik duruşu sebebiyle filmin az gişe yapacağı korkusu. tabii o sırada levent kırca bir yandan da kanser ile savaştığı için filmin yayınlanması konusundaki tüm baskıları serdar ibişler yapmak zorunda kalıyor. warner bros ve uıp'den de benzer gerekçeler ile olumsuz yanıt alıyorlar. sonrasında bkm'den necati akpınar devreye giriyor ve mars medya, filmin vizyona gireceğini ve tarihin de 26 mayıs 2016 olmasını teklif ediyor. ancak serdar ibişler'in yaptığı itiraz üzerine filmin çıkış tarihi 26 ağustos 2015 oluyor ve bu tarih üzerinde iki taraf da mutabık oluyorlar. lâkin film, toplamda 5 kez görüşülmesine rağmen, belirtilen tarihte mars medya tarafından vizyona sokulmuyor.


cengiz semercioğlu, 12 ekim 2015 tarihinde (yani levent kırca'nın vefat ettiği gün) hürriyet'te bir yazı yazıyor. levent kırca ile yakın ikili ilişkilerinden bahsettikten sonra, o'nun son isteğinin "sarhoşum gel beni al" filminin vizyona girmesi olduğu belirtiyor. öte yandan şunu da söylemek gerek: levent kırca'nın son filmini görenler, eğer bu film yayınlanırsa levent kırca'nın aklımızda kalan komedi biçiminin zarar göreceğini de belirtiyorlar. hastalığından, yorgunluktan ve yaşından dolayı bazı yapmak istediklerini tam olarak kameraya aktaramadığını ekliyorlar.

şimdi parça parça değerlendirilecek olursa, bir kere birisinin politik duruşu sebebiyle, siyasete girmiş olması sebebiyle filmini yayınlamamak en hafif tabirle ahmaklıktır. siyaset farklı bir alanda, sanat farklı bir alanda değerlendirilmelidir. hem de üstelik bu film çekilmiş, filmin yönetmeni, yazarı ve bu karakterin de yaratıcısı olan ismin de filmin sinemaya girmesine yönelik rızası var. o yüzden hiç kimsenin, "ya bu filmi yayınlamayalım, levent kırca'nın anısına zarar verebilir." demek haddine değildir. levent kırca bir iş yaptıysa, o iş için emek verdiyse, o işin beyaz perdeye taşınmasına da rıza gösterdiyse başka kimsenin laf söyleme hakkı yoktur.


anladığım kadarıyla, bu film çekilmiş, montajlanmış, sinemaya hazır hale getirilmiş ama levent kırca'nın sırf muhalif olması sebebiyle, politik duruşu sebebiyle, o'na buna yalakalık yapmaması sebebiyle vizyona sokulmamış. tam filmin vizyona girme girmeme tartışması olduğu dönemde de levent kırca'nın kansere yakalanması, ardından da vefat etmesi sebebiyle de hasıraltı edilmiş. yani cidden inanamıyorum böyle bir köylü kurnazlığının yapılmasına. cidden söylenecek hiçbir şey yok. levent kırca üstadın zaten görece az sinema filmi var ve çekilmiş olan bir filmi de salak saçma sebeplerden dolayı sansür yediği için izleyemiyoruz.

keşke şu filmin yayın haklarına sahip olan birisi çıkıp dijital platforma vesaire verse de izlesek.


filmin kamera arkası, set görüntüleri ve filmden birkaç sahneyi, instagram'da #sarhoşumgelbenial etiketiyle görebilmek mümkün: instagram - sarhoşum gel beni al

film ile alakalı diğer kaynakları ve haberleri okumak için:

aydınlık - levent kırca'ya mezarda da sansür
hürriyet - levent kırca'nın son isteği
sözcü - levent kırca'nın vasiyet ettiği film
haber7 - levent kırca'nın son isteği gerçekleşmemeli
oda tv - mezarda da rahat yok
imdb - sarhoşum gel beni al