Liderlerin İlham Aldığı "Savaş Sanatı"nın Yazarı Sun Tzu'dan Güçlü Alıntılar

Savaşmadan kazanmayı anlatmaya çalıştığı "Savaş Sanatı" adlı kitabıyla günümüzdeki siyasileri, stratejistleri ve liderleri bile etkilemeyi başaran Çinli filozof Sun Tzu'dan etkileyici sözler.

"ne zaman taşaklarına bir sinek konar, her sorunun şiddetle çözülemeyeceğini anlarsın."

"zoru henüz kolayken tasarla, büyüğü henüz küçükken yap. dünyanın en zor işleri henüz kolayken gerçekleştirilmeli; dünyanın en büyük şeyleri, henüz küçükken yapılmalıdır. bu nedenle bilgeler asla büyük olanı yapmazlar ve yüceliklerine bu yolla ulaşırlar."

"insanlar bir kez birleştiler mi, cesurlar tek başlarına ilerleyemez, korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler."

"başkasını ve kendini bilirsen sen, 100 kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip, kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne başkasını bilirsen, girdiğin her savaşta tehlikedesin demektir. savaşın beş kuralı vardır; ölçme, değerlendirme, hesaplama, kıyaslama ve zafer.mevzi ölçmeyi, ölçme değerlendirmeyi, değerlendirme hesaplamayı, hesaplama kıyaslamayı, kıyaslama ise zaferi doğurur."

"kusursuzluğun doruk noktası, bin savaşta bin zafer elde etmek değildir. kusursuzluğun doruk noktası, düşman güçlerine savaşmadan boyun eğdirmektir."

"nehir kenarında yeterince beklersen, düşmanlarının cesetleri yüzerek gelir."

"fırsatlar yakalandıkça çoğalır."

"yerden bir sonbahar yaprağını kaldırmak, büyük bir gücün işareti değildir; güneşi ve ayı görmek de keskin bir görüş kabiliyetinin alameti olmadığı gibi gök gürültüsünü duymak da kulak hassasiyetine işaret etmez. eskilerin zeki savaşçı olarak adlandırdığı kişi, sadece savaşı kazanan değil, onu kolayca kazanabilen kişidir. dolayısıyla onun kazandığı zafer kendisine ne bilgelik şöhreti ne de cesaret madalyası getirir."

"kargaşa düzenden doğar, korku cesaretten doğar, zayıflık güçten doğar. düzen ya da düzensizlik sayıdadır. cesaret ya da korkaklık tavırdadır.güçlülük ya da güçsüzlük görünümdedir."

"girilmemesi gereken yollar, saldırılmaması gereken ordular, kuşatılmaması gereken kentler, zorlanmaması gereken mevziler, dinlenmemesi gereken hükümdar emirleri vardır."

"gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. gerçek önder savaşmadan kazanan önderdir."

"bütün savaşlar hileye dayanır. bu nedenle, saldırabileceğimiz halde öyle değilmiş gibi davranmalıyız; güçlerimizi kullanacağımızda etkin değilmiş gibi görünmeliyiz; yakın olduğumuzda düşmanı onlardan uzakta olduğumuza inandırmalıyız; uzakta olduğumuzda da yakında olduğumuzu düşünmeliler."

"zekasız insancıllık, sahip olunan tarlanın sürülmemesine benzer. cesaretsiz zeka, filizlerin ekili olduğu arazideki yabani otların temizlenmemesidir. insanı ihmal eden cesaret ise olgunlaşmış ürünü biçmesini bilmemektir."