Linux'u Geliştiren Linus Torvalds'ın Zamanında Steve Jobs'un Teklifini Reddetmesi

Linux ve Git'in arkasındaki en önemli isim olan Liinus Torvalds, zamanında Steve Jobs'un ona Apple için yaptığı teklifi reddetmiş.
Linux'u Geliştiren Linus Torvalds'ın Zamanında Steve Jobs'un Teklifini Reddetmesi

çekirdeği, teknoloji tarihindeki kırılma anlarından birisinin merkezinde olan açık kaynak kodlu bir özgür işletim sistemi ailesi linux ve git projelerinin arkasındaki adam linus torvalds'a, apple kurucusu steve jobs tarafından iş teklif edildi. torvalds, jobs ile 2000 yılında bir amerikan yarı iletken şirketi olan transmeta şirketi ile çalışırken tanıştı. jobs, torvalds'ı apple'ın cupertino camps merkezine davet etti. torvalds'a oldukça iyi bir maaş ve kuruluş içinde dikkate değer bir pozisyon teklif edildi. ama linux projesini bırakarak apple'daki diğer işlere zaman ayırması gerekiyordu. torvalds ise aynı fikirde değildi. üstelik torvalds, mac çekirdeği mach'ı da beğenmedi.

o gün torvalds, steve jobs'un teklifini kabul etseydi, bugün dünya belki de çok farklı olacaktı. linux ve sonucunda ortaya çıkan kindle, android işletim sistemi ile sunucularının %90'ından fazlası linux temelli olduğu için internetin yarısından fazlasına sahip olmayacaktık.

torvalds ve jobs'ın birlikte çalıştığını görmek harika olurdu. dünya, belki de linux'u kaybetme riskini alıp başka faydalar elde edebilirdi.

torvalds'ın kibirli olduğu ve zaman zaman tartışmalı açıklamalar yaptığı biliniyor. ancak dünyaya katkısı eşsizdir. linux ve git'i herkese ücretsiz verdi. torvalds aleyhine, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kazancının bir kısmını vermediğine dair çok fazla açıklama var, ancak gerçek şu ki, başkalarının düşünemediği şeyleri hayata geçirdi. geliştirdiği en büyük eseri herkese bedava verdi. milyonlarca dolar kazanabilirdi. o ise sahip olduğunu hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm dünyaya verdi.

kaynaktecmint.com