Lise Tarih Kitabında Kendine Yer Bulan Dildolu Minyatür Tartışma Yarattı

11. sınıf tarih kitabında yer alan bir Hamse-i Atai minyatürü, Ekşi Sözlük'te gündem oldu.

ders kitabı şu


minyatür


minyatürün yüksek çözünürlüklü hali


Bu minyatür ne anlama geliyor?

"müftü önünde kadın kocasının kocalık görevlerini yerine getiremediği için şikayetçidir. müftü de çözüm olarak elindeki yapay erkeklik organını (zıbık) gösterir. aslında eserdeki hikaye bu kadar yalın değildir. burada iki dava birbirine karışır, müftünün elinde tuttuğu zıbık, daha önceki bir davada getirilmiştir, kadı bunu ikinci davada çıkarır."

metin and, osmanlı tasvir sanatı 1: minyatür. istanbul: yapı kredi yayınları, 2014. s. 457.

(bkz: türk ve islam eserleri müzesi)

Böyle bir minyatürün ders kitaplarında yer alması Ekşi Sözlük'te tepki çekti. İşte o tepkilerden bazıları

(bkz: netflix ve youtube için gelen rtük denetimi) bunun meclise sunulduğu bir ülkede ders kitabının kapağında yer alması oldukça cesur bir harekettir. fakat şaka ve eleştiri bir yana bırakılırsa tarih biraz da budur, çünkü tarih her şeydir. siz her yere kılıç-kalkan koysanız da seks, tarih sahnesinde yerini savaştan önce almıştır.

porno sitelere "hard core miniature" adıyla yeni bir kategori eklenmesini gerektirecek görsel.

bu ne la? 11. sınıfa giden çocukların yaşı kaç? google'da aratıp da "zıbık" sözcüğünün anlamına ulaşsa ve sorsa size, "aney, babey, bu ney?" diye; ne diyeceksiniz sabiye?

yerli ve milli derken bu kadar özgürlükçü olabileceklerine ihtimal verebilir miydik?

şimdi olsa "kocamın cinsel performansından memnun değilim, kendi başımın çaresine bakıyorum." diyen bir kadına veya "karım ben varken dildo ile kendini tatmin ediyor." diyen bir adama hakim eline dildo alıp tavsiyede bulunabilir mi? hayır.

ne kadar absürd bir sahne belirdi gözünüzde birden değil mi? işin garibi bir kadın veya bir adam bu tarz iddiaları kolay kolay mahkemeye bile taşıyamaz günümüzde.

başka sorum yok hakim bey.