Londra'da Bulunan ve Eğer Şehri Terk Ederlerse Krallığın Düşeceğine İnanılan 6 Kuzgun Efsanesi

Birleşik Krallık'ın en ünlü efsanelerinden biriyle tanışın.
Londra'da Bulunan ve Eğer Şehri Terk Ederlerse Krallığın Düşeceğine İnanılan 6 Kuzgun Efsanesi
Jubilee ve Munin / Kulenin kuzgunlarından ikisi, 2016.

londra kulesi, kulenin koruyucuları olarak da bilinen kuzgunlarıyla ünlüdür. bu ingiliz efsanesi çok ciddiye alınır. tam olarak nereden kaynaklandığı ya da kuzgunların kule'de ilk kez ne zaman ve nasıl ikamet ettikleri bilinmese de, efsaneye göre kuzgunlar londra kulesi'nden ayrılırsa krallık düşecektir. bu nedenle, her zaman en az altı kuzgun kulede bulunmalıdır.

efsaneye göre kral charles ıı, beyaz kule'de gözlemevini kuran ancak teleskobunun yanından uçarak görüşünü engelleyen kuzgunları baş belası olarak gören astronom arkadaşı john flamsteed'in şikâyeti üzerine tüm kuzgunları kule'den kovmak istemiştir. ancak charles ıı'ye buna karşı şiddetle tavsiyede bulunulmuş ve kuşların öldürülmesi ya da sürgün edilmesi halinde monarşinin ve ülkenin yıkılacağı söylenmiştir. charles bu tavsiyeye uyarak kuzgunların korunmasında ısrar etti ve bu uygulama bugün de devam etmektedir.

kuzgunlarla tanışalım...

isimleri jubilee, harris, poppy, georgie, edgar ve branwen konaklama yerleri wakefield kulesi'nin yanında bulunuyor. edgar ve branwen, 2021 yılında ekibe katılan yeni kuzgunlar. bir de dört yavrudan oluşan bir grup var. önceki kule kuzgunu george, televizyon antenleriyle çok fazla uğraştığı için "kovulmuştu". kuzgun grog ise "en son bir east end barının dışında görüldü."

kuzgunlar her gün çiğ et ve kana batırılmış kuş maması bisküvileri tüketmektedir. haftada bir kez birer yumurta ve tüyleri iyi geldiği için ara sıra bütün olarak verilen tavşanı çok severler! ayrıca kule'deki yemekhaneden gelen artıkların da tadını çıkarıyorlar. özellikle kızarmış ekmeği seviyorlar!

kuşların uçup gitmesini önlemek için kanatlarından biri ravenmaster tarafından kırpılır. bu kuzgunları incitmez ya da onlara herhangi bir şekilde zarar vermez. uçuşlarını dengesizleştirerek kule'den fazla uzaklaşmamalarını sağlar.

kuleden kaçış!

ancak kanatlarının kırpılmasına rağmen zaman zaman kaçışlar olmuştur. bu firarilerden biri, en son 1981 yılında 'rose and punchbowl' adlı bir east end barının dışında görülen grog'du. grog, 21 yıldır kule'de olmasına rağmen, belli ki yer değişikliğine ihtiyacı olduğunu hissetmişti!

savaş zamanında kuzgunlar

kule kuzgunlarının talihi ikinci dünya savaşı'ndan hemen sonra, kulede sadece kuzgun grip kaldığında en düşük noktasına ulaştı. londra'nın sürekli bombalanmasının kuşları üzdüğüne inanılmaktadır. ayrıca, hiçbir zaman kanıtlanmamış olmasına rağmen, bir kuzgun olan mabel'in kaçırıldığı iddiası da vardır!

kuzgunların bugünkü durumu

kule 1987 yılından bu yana kuzgunlar için başarılı bir üreme programı yürütmektedir. charlie ve rhys çiftleşti ve toplam 17 yavru ürettiler.

londra kulesi'nin kuzgunlarına büyük bir özen, sevgi ve saygı gösterildiğini çok açık. ravenmaster chris skaife, kuzgunları tıpkı bir köpek ya da kedi gibi yoldaşları olarak tanımlıyor. skaife araziyi izliyor ve doğaları gereği bölgeci olan kulenin yetişkin kuzgunlarının birbirleriyle kavga etmemelerini sağlıyor. skaife, londra kulesi'nin arazisinde 30 yıl sonra doğan ilk kuzgunlardan (dört yavru) gurur ve mutlulukla bahsediyor. kuzgunlar da sosyal yaratıklar olduğundan, covid-19 salgını sırasında turist eksikliği nedeniyle kuzgunlarının nasıl tedirgin ve sıkılmış olduğunu anlatıyor.

edgar ve branwen


kuzgunların bakımı


bebek kuzgunlar

kaynaklar: 1 / 2 / 3