Looney Tunes Çizgi Filmlerinde Çokça Görülen Acme İsmi Ne Anlama Geliyor?

Özellikle Road Runner'da sıklıkla görülen Acme ismi ne anlama geliyor olabilir? Konuya dair güzel bir yorumu paylaşalım.
Looney Tunes Çizgi Filmlerinde Çokça Görülen Acme İsmi Ne Anlama Geliyor?

bir looney tunes çizgi filmi olan road runner'daki road runner'in gerçekte var olan bir kuş türü olduğunu, acme'nin anlamının da "a company making everything", "american companies make everything" ya da "american company that manufactures everything" olmadığı ufkunuzu açabilir.

80 neslinin tamamı ve 90 neslinin bir kısmının çocukluğunda en sevdiği çizgi filmlerden biriydi road runner. road runner, coyote ve acme isimlerini buradan öğrendik hep. acme adındaki şirket coyote'ye akıl almaz derecede sınırsız, saçma sapan ürün yelpazesi sunardı ama genellikle coyote açısından komik bir hüsranla sonlanırdı coyote'nin road runner'ı yakalama girişimleri.

şüphesiz ki, looney tunes çizgi filmlerinde şirket ismi ironik bir şekilde kullanılıyordu

acme, ingilizcedeki peak, zenith, prime anlamlarına gelen yunanca bir kelimeden geliyor, yani "en iyisi" (ing. best) anlamında. eş anlamlısı da ingilizcedeki pinnacle. ama coyote'nin her seferinde hüsranla sonuçlanan deneyimlerini düşünürsek ironi burada başlıyor. zaten şirketin sloganı da bu ironiyi yapıyor. "quality is our number one dream" yani "kalite bizim bir numaralı hayalimiz" diyorlar.

1920'lerde alfabetik telefon rehberlerlerinin (bkz: yellow pages) yaygınlaşması ile şirketler bu rehberlerin başlarında yer alabilmek için yeniden markalaşıyorlardı. acme, "ac"nin alfabenin en başlarında yer alması ve anlamının da güçlü olmasından dolayı en popüler şirket isimlerinin başında geliyordu. o zamanlardan gerçek bir gazete reklamında acme isimli bir firmanın reklamını şuradan görebilirsiniz:

bu yeniden markalaşmayı amazon da zamanında yapmıştı. ilk zamanlar cadabra isimli online bir kitapçı iken adını hem alfabenin daha başında olan hem de popüler olan amazon ile değiştirmişti. jeff bezos şurada bu değişimin hikayesini açıklamış.

merrie melodies ve looney tunes'da 30 sene senaristlik, animatörlük ve yönetmenlik yapmış olan chuck jones, kendisinin 2009 tarihli biyografisi olan chuck jones: memories of childhood için düzenlenen bir röportajda acme isminin nereden geldiğini şu sözlerle açıklamış: "telefon rehberlerine bakarsanız, mesela eczaneler bölümü diyelim, acme eczanesini en başta görürsünüz. neden? çünkü "ac" ingilizcede alfabede yukarı çıkabileceğiniz en üst yer. aynı zamanda en iyiyi, en üstünlüğü ifade eder."


gelelim road runner'a...

road runner, türkçede karşılığı olmayan bir kuş türüdür. cuculidae ailesine mensuptur. çizgi filmdeki tür ise en büyük olanı, ingilizcede greater roadrunner olarak geçiyor. biyolojik ismi ise geococcyx californianus. bu kuşun gerçek hayattaki videosunu şuradan izleyebilirsiniz. uçmak yerine koşmayı tercih eden bu ilginç kuş türü, saatte 42 kilometre hıza çıkabilmekte.

kaynakça:
1) acme corporation - wikipedi
2) chuck jones: memories of childhood filmi
3) çizgi filmde kullanılan acme ürünlerinin kataloğu
4) greater roadrunner - wikipedi
5) gerçek roadrunner kuşunun videosu
6) cadabra'nın amazon'a dönüşmesinin hikayesi - business insider