Mad Men'i Günümüzde İzlerken Garipseyeceğiniz Ama O Zamanlar Normal Karşılanan Şeyler

1960'larda geçen Mad Men'i 2020'li yıllarda izlerseniz garipseyeceğiniz pek çok detay var.
Mad Men'i Günümüzde İzlerken Garipseyeceğiniz Ama O Zamanlar Normal Karşılanan Şeyler

mad men, 60'lı yılların amerika'sını anlamak adına oldukça eğitici, şayet izlerken günümüz için oldukça garip karşılanacak ancak o zamanlar normal kabul edilen bazı şeyler dikkatimi çekti. eminim gözümden kaçan daha birçok şey olmuştur.

Uyarı: Bu noktadan sonrası spoiler içerir.

• peggy jinekoloğa gidip doğum kontrol hapı istediğinde doktor sürekli onu fahişelikle itham ediyor ve bu şekilde kullanma vs. diye kendinde uyarı yapma hakkını buluyor.

• betty kendini iyi hissetmediği zaman doktorlar psikiyatriste gitmesini öneriyor ama o bunun için kocası don'dan onay alıyor. kocası gitme dese gitmeyecek yani. her neyse don gitmesine izin veriyor, betty psikiyatriste gidiyor ve adam onun anlattığı her şeyi kocasına raporluyor. nerede doktor-hasta gizliliği? burada resmen kadın adamın malıdır şeklinde bir yaklaşım var.

• bir bölümde bettylerin evine boşanmış bir kadın geliyor. diğer tüm kadınlar onu kendi kocalarına göz dikmiş biri olarak bir tehdit unsuru görüyorlar. kadının varlığı herkesi rahatsız ediyor (dizinin son sezonlarında 70'lere geldikçe boşanma çok daha normal karşılanmaya başlıyor).

• ofisteki erkekler bekar kadınlara her istediklerini yapabileceklerini düşünüyorlar ve sürekli onları taciz ediyorlar. üstelik hiçbir kadın buna ses çıkaramıyor, en fazla kibar bir tavırla istemediğini belli ediyorlar.

• erkekler kadınların sadece en basit işleri yapabileceklerini düşünüyorlar, zor bir işin başında kadın olunca kadının yaptığı tüm önerileri hakaret gibi algılıyorlar.


• herkes deli gibi sigara içiyor, hamile kadınların bile ağzından sigara eksik olmuyor. sigaranın sürekli pazarlandığı bir dönem.

• don'un patronu roger betty'ye sarkıyor ve kadın kocasının patronu olduğu için pek ses çıkaramıyor. roger gittikten sonra don, betty'yi patrona cilve yapmakla suçluyor, taciz edilen kadın suçlu konumuna düşüyor.

• zenci biri sadece ayak işlerini yapabilir düşüncesi var. ofisteki elemanlardan biri zenci sevgili ediniyor, don'un kızı kadını adamın hizmetçisi sanıyor. herkes bu durumu çok garipsiyor. (dizinin son sezonlarına doğru zenciler iş hayatına çok daha aktif olarak katılmış durumda.)

• ofiste avrupalı bir adam hiç çekinmeden eşcinsel olduğunu açıklıyor. herkes onun bu kadar rahatça açıklamasına şok oluyor. salvatore romano adamın cesaretine hayran kalıyor. eşcinsel adam gittikten sonra herkes adamın arkasından sapık olduğunu söylüyor.

• betty hamile kaldığında doktoruna bebeği aldırmak istediğini söylediği zaman adam onu yargılıyor ve bu opsiyonun ancak istemsiz hamile kalan bekar kadınların yaptırdığı bir şey olduğunu söyleyip doğurması için onu teşvik ediyor.

• ebeveynler çocuklarına karşı genel olarak çok mesafeli, neredeyse hiçbiri en ufacık sevgi belirtisi göstermiyor. genel olarak sürekli çocukları azarlamayı ve çocuklara vurmayı tercih ediyorlar. bu yüzden de çocuklar travma ile yetişiyor.


• betty avukatına kocasının yalanlarını ve eski karısına ev almasını anlatıyor ve tavsiye istiyor ama avukat onu boşanmaya teşvik edeceğine sana kötü davranmıyorsa ve iyi para kazanıyorsa boşanma diyor.

• don betty'yi sürekli aldatırken bu sorun olmuyor, betty bu duruma uzun bir süre katlanıyor ancak artık onu sevmediğini söyleyip başka adama ilgi duyduğu için boşanmak istediğinde don hemen onu orospu ilan ediyor.

• don bir sonraki karısı megan'ı da aldatıyor ancak karısı oyunculuk için öpüştüğü zaman don olay çıkarıp ona fahişe damgası yapıştırıyor.

• ofisteki yaşlı sekreterin masasında öldüğü gün sanki hiçbir şey olmamış gibi herkes çalışmaya devam ediyor.

• betty kanserinin iyi huylu olduğunu öğrenir öğrenmez yine kilosunu dert etmeye başlıyor. o dönemden bu döneme kadınların güzelliği bu derece kafaya takıyor olması üzücü.

• dizide herkes birbirini aldatıyor. bekar kadınların evli erkeklerle olması çok normal, o dönemde bile bekaret sadece sözde insanların umurunda. evli kadınlar da kocalarını aldatıyorlar. hele don'a hayır diyebilen bir tane bile kadın yok.

• joan ve peggy müşterilerle çorap hakkında konuşurken karşılarındaki adamlar sürekli onlara cinsiyetçi şakalar yapıyorlar ancak kadınlar mecbur bunları duymazdan gelip sineye çekiyorlar. tırnaklarıyla kazıyarak geldikleri bu pozisyonu tehlikeye atmak istemiyorlar.

yukarıda yaşanan olayların %90'ı bu dönemde olmaz. bazı yönlerden yaşanan ilerlemeler gurur verici.