Makarna Şeklinin Lezzete Bir Etkisi Var mı?

Spagetti, burgu, düdük... Makarnanın binbir versiyonu var ancak bunların tadı ve besin değeri komple birbirine eşit mi?
Makarna Şeklinin Lezzete Bir Etkisi Var mı?
iStock

tiplerine göre glukoz indeksi farklıdır makarnaların

en yükseği lazanyada olduğu için kendisi özel bir yemek bile olmuştur. sağlığa da en zararlı olanıdır ayrıca. şekeriniz bir anda artar, hemen doyduğunuzu hissedersiniz ve 2 saat sonra şekeriniz düştüğü için acıkırsınız.


makarnanın şekline göre preslenme basıncı da farklıdır

spagetti ortalama bir değer taşırken deniz kabuğu şeklinde olanlar yüksek basınçta preslenirler. o yüzden pek sevilmezler. gerçi 20 dakika kaynatırsanız onun da glisemik indeksi yükselir ve lezzetli olur.

bir de şunu deneyin

yarım kilo burgu veya deniz kabuğu conchiglie makarnayı 8 dakika kaynatıp istediğiniz sosla yiyip bitirmeye çalışın. 2 tabakta doymanız gerekirken 4 tabağa ulaştığınızı fark edeceksiniz. bu da bir türlü şekerinizin yükselmemesinden kaynaklanıyor. tebrikler, 8 saat acıkmayacaksınız.

kaynak

yüzey alanının ısı transferine etkisi

fiyonk makarnayı 10 dakika kaynar suda pişirmek ile burgu makarnayı aynı şartlarda pişirmek aynı sonuçları vermez çünkü tane başına yüzey alan/ağırlık oranı büyük olan daha çabuk pişecektir.

misal boncuk makarna içi boş bir daire ve üzeri tırtıklı olduğu için 10 dakika piştiğinde ısıyı iyice emerek neredeyse lapa olabiliyorken, daha kalın ve düz yüzeye sahip olan fiyonk makarna 10 dakika piştiğinde ortaları hala sert kalabilir.

sosların da şekille etkileşimi vardır

her şekil farklı tipteki soslar için tasarlanmıştır. daha çok sıvı olan soslar için düz tipteki makarnalar, taneli soslar için içinde oyuklar falan olan makarnalar kullanılması daha makbuldür. hatta bazı tip makarnalar kullandığınızda bazı sosların tencerenin dibine çöktüğünü görürsünüz, bunun temel sebebi yanlış tipte makarna kullanmaktır ve elbette ki ağza götürüş anında sosu az olan makarna yediğiniz için farklı bir lezzetle karşılaşırsınız.