Matrix, Ghost in the Shell ve Nicelerine İlham Kaynağı Olan Efsane Film: Akira

1988'de, sadece 5.5 milyon dolar bütçeyle vizyona giren ve o günden bugüne etkilemediği yer kalmayan manga uyarlamasına tekrar bir göz atalım.
Matrix, Ghost in the Shell ve Nicelerine İlham Kaynağı Olan Efsane Film: Akira

16 temmuz 1988 yılında tokyo'da yaşanan büyük bir patlama, üçüncü dünya savaşının da fitilini ateşleyecektir. "akira" filmi, bu savaştan tam 31 yıl sonrasını anlatır. tokyo yeniden inşa edilmiş ve artık neo-tokyo olarak anılır olmuştur. savaş sonrası kurulan yeni düzenin ise oturmuş olduğu pek söylenemez. var olan hükümet kontrolü çoktan kaybetmiş durumdadır. yapılan vergi reformu halktan büyük tepki almış ve polis ile halkın sürekli karşı karşıya gelmesine sebebiyet vermiştir. ayrıca isyancı bir grup da hükümeti düşürme planları yapmakta tüm bu olan bitenlerin arasında bazı motor çeteleri ise kendi aralarında sürekli bir çatışma halindedir.

bu motor çeteleri arasında en meşhurlarından biri olan "kapsül" çetesinin lideri kaneda'nın göreni hayran bırakan kırmızı bir motoru vardır. onun hem yetimhaneden çocukluk arkadaşı hem de kapsül çetesinin bir üyesi olan tetsuo ise içten içe kaneda'yı kıskanmakta ve onun eskiden beri takındığı korumacı tavrından rahatsız olmaktadır. bu yüzden tetsuo bir gün, kendini ispat etmek için "palyaço" çetesinin bir üyesinin peşine tek başına düşer. ancak motorunu hızla kullandığı sırada karşısına aniden çıkan yüzü oldukça yaşlı görünen bir erkek çocuğu yüzünden feci bir kaza geçirir. kaza sonrası bir anda ortaya çıkan ordu mensuplarınca da hastaneye kaldırılacaktır. bundan sonra tetsuo eskisi gibi olamaz.

Uyarı: Sonrası spoiler içerir.


anime filmine ismini veren "akira", 28 numaralı bir çocuk denektir aslında. filmin ilerleyen sahnelerinde 1988 yılında tokyo'da gerçekleşen büyük patlamanın da müsebbibi olduğunu öğreneceğimiz akira, sahip olduğu tele kinetik güçlerle aslında tanrısal bir varlıktır. insanlardan tanrılara giden yolda insan evriminin bir üst noktasıdır. akira zamanla o denli büyük bir güce sahip olmuştur ki artık kontrol edilemez hale erişmiştir. yol açtığı büyük yıkımın ardından da daha iyi incelenmek ve kontrol altında tutulmak için parçalara ayrılıp özel kaplara yerleştirilmiştir.

filmde ayrıca 25, 26 ve 27 numaralı tele kinetik ve diğer başka güçlere sahip üç çocuk daha bulunmaktadır. bunlar savaş öncesi hükümet güçlerinin üzerinde deneyler yaptığı özel yetenekli çocuklardır. halihazırda zaten var olan üstün özellikleri üzerlerinde yapılan deneyler sonrasında insan zihnini zorlayan üst seviyelere ulaşmıştır.

filmde çocukların sahip olduğu güçler, herkeste var olan enerji üzerinden anlatılır. dünya üzerinde her canlı içlerinde belli düzeyde bir enerji barındırmaktayken; bu çocuklar herhangi bir insanın sahip olabileceğinden katbekat daha fazla miktarda enerjiye ve bu sayede de etraflarındaki her nesneyi kontrol etmelerini sağlayacak güce sahiptir. böylesi bir güç hükümetler için haliyle bulunmaz da bir savaş silahıdır. bunun farkında olan asiler, hükümeti düşürmek amacıyla hükümetin içindeki bir köstebeğin de yardımıyla 26 numaralı denek çocuğu kaçırırlar. ancak kaçırma işlemi başarısızlıkla sonuçlanır ve 26 numaralı çocuk, tetsuo'nun kaza yapmasına sebep olmasının hemen ardından alındığı yere geri götürülür.


kazanın ardından tetsuo eskisi gibi olamayacaktır. onu ele geçiren hükümet güçleri tetsuo üzerinde yaptıkları deneyler sonrası tetsuo'nun akira'ya benzer güçlere sahip olduğunu fark ederler. bu güç, tetsuo gibi zayıf karakterli birinin taşıyabileceği boyutta değildir kesinlikle. kendisine bahşedilen gücün farkına varan tetsuo tutulduğu yerden kaçacak ve neo-tokyo'yu ikinci bir büyük yıkıma sürükleyecektir.

tetsuo, artık durdurulamaz bir noktaya erişmiştir. ne hükümeti devirip yetkiyi tamamen eline alan ordu ne de tele kinetik güçlere sahip diğer üç çocuk tetsuo'yu yenebilecek güçtedir. tüm bu kargaşanın içerisinde tetsuo'nun arkadaşı kaneda da tetsuo'yu durdurmak için elinden geleni yapmaya çalışır. fakat tetsuo'yu karşı yapılan her hamle daha büyük bir yıkıma sebep olmaktadır.

geriye tek bir çare kalmıştır. üç çocuk tüm güçlerini birleştirip akira'yı tekrar canlandırmaya çalışır. öncesinde, neredeyse tüm insanların isminden tanrı gibi bahsettikleri akira'yı bulmak ve belki de onu ortadan kaldırmak için ortalığı yakıp yıkan tetsuo, akira'yı kapların içinde parçalara ayrılmış bir şekilde görünce büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. fakat anlaşılır ki o kapların içinde bulunan tüm parçalar hala bir araya gelip akira'yı tek bir beden haline getirmeyi beklemektedir. üç çocuk, yapmak istediklerinde başarılı olup akira'yı eski haline yeniden dönüştürür.

tetsuo ise sahip olduğu gücü artık kontrol edemez olmuştur. içindeki enerji o denli büyüktür ki artık o küçücük bedene hapsolamayıp büyümeye başlamıştır. etrafındaki tüm nesneleri kullanarak giderek devasa bir varlığa dönüşen tetsuo, gücün tamamıyla esiri haline gelmiştir. eskisi gibi esip gürleyemez haldedir artık. çaresizlik içerisinde eskiden olduğu gibi yine kaneda'dan yardım ister. fakat herkesin yardımına akira yetişir. akira sahip olduğu güçle çoktan tetsuo ve diğer üç çocuğu bambaşka bir boyuta taşımaya başarmış bile.

Spoiler'ın sonu.


akira, vizyona girdiği dönemde japonya'da hatırı sayılır bir gişe başarısına imza atmıştır. ancak akira'nın asıl başarısı video kaset satışlarının ardından gelir. film, sadece kaset satışlarından 80 milyon dolara yakın bir gelir elde eder ve tüm dünyada kült bir hayran kitlesine kavuşmayı başarır. akira ayrıca pek çok meşhur hollywood bilim-kurgu ve aksiyon filmlerini de etkilemeyi başarmıştır. the matrix, dark city, chronicle, looper, midnight special, inception ve spider-man into the spider-verse gibi filmler bunlardan sadece birkaçıdır.

akira demişken artık bir sinema ikonu haline gelen akira slide sahnesinden de bahsetmemek olmaz. bu sahnenin kullanıldığı film ya da animasyonlar saymakla bitmez.

yazıyı akira'da geçen bir sözle bitirelim: "tetsuo sizin değil bizim arkadaşımız. onu birisi öldürecekse o biz olmalıyız!"