McDonald's'lardaki Bozuk Dondurma Makinesi Sayısını Hesaplayan İlginç Site: McBroken

McDonald's'taki dondurma makinelerinin stabil olmayan aktiflik durumu, rashiq rumuzlu bir Twitter kullanıcısının da dikkatini çekmiş ve kendisi ABD, İngiltere, almanya ve Kanada'daki bütün McDonald's'lardaki dondurma makinelerinin durumunu anlamamızı sağlayan acayip bir yazılım geliştirmiş.
McDonald's'lardaki Bozuk Dondurma Makinesi Sayısını Hesaplayan İlginç Site: McBroken

mcbroken.com, ilk bakışta 10 liralık mikrofon ile fl studio'dan arabesk rap kaydı alan bir apaçinin açtığı web sitesi gibi gözükse de aslında çok farklı bir kafanın ürünü olan bir web sitesi.

mcbroken.com; amerika birleşik devletleri, almanya, ingiltere ve kanada'daki tüm mcdonald's restoranlarının hangilerinde dondurma makinelerinin çalışıp çalışmadığını öğrenmeye yarayan, rashiq adlı kişi tarafından yaratılmış bir web sitesidir.

rashiq'in böyle bir site yapmaya gerek duymasının sebebi ise -kendi açıklamalarına göre- mcdonald's restoranlarının dondurma makinelerinin her zaman bozuk olmasıyla ilgili onlarca internet meme'i görmüş ve bu durumun sadece bir internet esprisinden ibaret olduğunu zannetmiş, en sonunda bu konuyu araştırmak istemiş ve gerçekten de mcdonald's restoranlarında böyle bir sorun yaşandığını saptamış. bu bulgu sonucunda da böyle bir site yaratmaya karar vermiş.


mcdonald's restoranlarında dondurma makinelerinin yıllardan beri sürekli bozulması neredeyse tüm franchise'larda büyük bir problem teşkil ediyor (halen) ve müşteriler de doğal olarak bu durumdan şikayetçiler. (harbiden lan, yaz aylarında bile türkiye'deki mcdonald's restoranlarında bu makinenin başında bir allah'ın kulu görmüyorum, aynı makineleri kullanıyoruz demek ki.) ne var ki, the wendy's, in-n-out, chick-fil-a, burger king ve daha birçok fast food restoranının mcdonald's ile aynı marka dondurma makinesi kullanmasına rağmen böyle bir problem "salgın" denebilecek sıklıkta sadece mcdonald's restoranlarında yaşanıyor. (bkz: taylor ice cream machine)

mcdonald's restoranlarındaki dondurma makinelerinin sürekli bozuk olmasıyla alakalı bir the wall street journal haberi.

Taylor Dondurma Makinesi

bu sitenin/sistemin çalışma mantığı ise şöyle


türkçesi: "mcdonald's'ın dahili api'ına tersine mühendislik uyguladım ve şu anda abd'deki tüm mcdonald's restoranlarının hangilerinde dondurma makinelerinin çalışıp çalışmadığını bulmak için her dakika 18.752$ değerinde bir sipariş veriyorum."

API: Application programming interface/uygulama programlama arabirimi.

(22 ekim 2020'de attığı tweet bu şekilde. sanırım almanya, ingiltere ve kanada sisteme daha sonradan eklenmiş ve 18.752$ değerindeki sipariş miktarı yeni eklenen restoranlarla beraber daha da artmıştır.)

sistemin çalışma prensibine devam edersek

rashiq abimizin tersine mühendislik ile mcdonald'sın api'ını kullanarak yazdığı kod otomatik olarak belirli zaman aralıklarında tüm mcdonald's restoranlarına dondurma siparişi verip iptal talebinde bulunuyor ve dondurma siparişinin kabul edilmediği restoranları da dondurma makinesi bozuk olarak tanımlıyor. siteyi kurduktan 20 dakika sonra 10.000'in üzerinde ziyaretçi siteye uğramış ve sitenin geçici bir süre kullanılamamasına sebep olmuş.

konuyla ilgili çok daha detaylı ve ilginç bir anlatıma kaynakça kısımında verdiğim youtube linklerinden (özellikle 1. link) ulaşılabilir.

kaynakça:

https://www.youtube.com/watch?v=xpqki_hycra

https://www.businessinsider.com/…en-website-2020-10

rashiq'in github üzerinden paylaştığı mcbroken.com'u oluşturmasına yarayan kodlar