Mehmet Şimşek Neden Şimdiye Kadar Ekonomide Gözle Görülür Bir Etki Yaratamadı?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in neden şimdiye kadar ekonomide gözle görülür bir etki yaratamadığını anlatan açıklayıcı bir yazı.
Mehmet Şimşek Neden Şimdiye Kadar Ekonomide Gözle Görülür Bir Etki Yaratamadı?

dış finansman ayağı eksik bir istikrar programının, türkiye gibi sürekli cari açık veren, üstelik son dönemde daha da paraya sıkışmış bir ekonomide başarılı olması mümkün değil. mehmet şimşek, klasik bir sağcı ekonomist olarak, parası olan zenginin üzerine gitmektense, dolaylı vergilere yüklendi ve orta ve düşük gelirli kesimin üzerine bindi; bu kesim kendisini zaten zor döndürüyor, ortaya zaten toplumsal ve sosyal bir kriz çıkmaya da başladı; ancak bu yolla ve kredileri, ithalatı da zorlaştıran şimşek, toplanan vergileri artırıp talebi düşürmeyi şu an için başardı; fakat bunlar yeterli olmadı ve yine olmayacak.

buraya şeref oğuz'un 16 ekim tarihli yazısını koyuyorum; özeti şu; mehmet şimşek, amerikalısından ingilizine, oradan arabına ve azerisine, gezmediği ülke, çalmadığı kapı, konuşmadığı finansçı kalmadı; ancak göreve geldiği tarihten bu yana dışarıdan tek kuruş yabancı sermayeyi türkiye'ye getiremedi; bakarız, düşünürüz diyen yabancılar ise kaliteli yabancı yatırımlardan değil, yüksek faizli sıcak paradan bahsediyor; ancak onların dediği de şu; bu iktidar ve politikaları başta olduğu sürece kaliteli yabancı sermayeyi unutun. üstelik mehmek şimşek, bütçedeki asıl kara delikler olan köi (kamu özel işbirliği) yatırımlarına giden devasa bedellere de engel olamıyor; dar gelirlinin tepesine binmişsin ne olacak.

peki dışarıdan para gelmezse ne olur? ne olacak, cari açık vermeye devam ettiğimiz müddetçe, bunu çevirecek düşük faizli parayı düzenli olarak yurt dışından bulamaz isek, ki şu anda bulamıyoruz, her geçen gün venezuela'ya daha bir adım yaklaşırız; o cari açık ne kara para ile kapanır ne de hata net noksan kalemi ile; dar ve sabit gelirli, emeklinin üzerine bir kez bindin zaten, canını mı alacaksın; önümüz kış, doğalgaz faturaları gelmeye başlayacak; o zaman ne yapacaksın? olacak olan yükselen kur ve faiz sarmalı, daha da fakirleşen türk milleti.

sorun yapısal arkadaşlar; temelinde erdoğan ve geçmiş politikaları var; o değişmediği müddetçe şimşek ve ekibi sadece günü kurtarır, o da kısa bir süre için, yoksa hepimize daha kabaran bir şeyler var.