Merak Edilen Tüm Detaylarıyla Almanya'da Nasıl Ehliyet Alınır?

Almanya'da ehliyet nasıl alınır? Almanya'da ehliyet almak için gerekli belgeler hangileridir? Almanya'da ehliyet almayı başarmış bir Ekşi Sözlük yazarı, bu konuda güzel bir bilgilendirme yazısı yazmış.
Merak Edilen Tüm Detaylarıyla Almanya'da Nasıl Ehliyet Alınır?

eğer almanya'ya taşınmanızın üzerinden 3 yıl geçmemiş ve elinizde hali hazırda geçerli bir türk ehliyeti var ise aşağıdaki adımları izleyerek ehliyet alabilirsiniz.

öncelikle aşağıdaki belgeler hazırlanır

- türk ehliyetinizin yeminli tercümandan almanca çevirisi (yaklaşık 10 eur) ve ehliyetin aslı.

- ehliyet sınavı için göz testi yapan -ki çoğu optik yapmaktadır- bir optikten göz testi.

- pasaport fotokopisi

- almanya'da ilk ikamet ettiğiniz şehirden onaylı ikametgah belgesi.

- 8 saatlik bir "acil yardım kursu" sertifikası. (deutsches rotes kreuz'dan alınabilir)

- bir ehliyet kursuna yazıldığınıza dair belge.


belgeler tamamsa diğer işlemlere geçebilirsiniz

bu hazırlanan belgeleri, ya sürücü kursu ya da siz bizzat sürücü kursunun bağlı bulunduğu kaymakamlığa (landratsamt) teslim edip 45-50 eur para yatırırsınız. iş yoğunluğuna göre kaymakamlık 3-8 hafta arasında sürücü kursuna, ehliyetinizin gerçekten geçerli bir ehliyet olduğuna ve ders almaksızın sınavlara girebileceğinize dair bir yazı gönderir. sürücü kursu size durumu bildirir ve hazır olduğunuz zaman ilk önce yazılı sınavı alabileceğinizi söyler.

yazılı sınav

siz de elinizde bulunan 60 adet 30'ar sorudan oluşan soru kağıtlarını bitirdikten sonra, kursu arayıp sınava girmek istediğiniz tarihi söylersiniz ve sınav merkezinde yer var ise sınava kaydınızı yaparlar (yaklaşık 90 euro). sınavlar tüv -alman teknik denetim kurulu- merkezlerinde yapılır. sınavda 110 puan üzerinden en fazla 10 hata puanı yapma şansınız vardır. sorular 2-3-4-5 puan olmak üzere önem sırasındadır ve her sorunun altında sorunun kaç puana denk geldiği yazar. 10 hata puanı yapıp sınavı geçememenin tek bir ihtimali vardır, o da 5 puanlık 2 soruyu yanlış yapmaktır. 5 puanlık sorular en önemli sorulardır ve genel olarak kolay sorular, o yüzden panik yapmamak lazım. bu sınavı en fazla 3 kere alma hakkı verirler eğer 3 kerede alamazsanız bütün ehliyet alma prosesi en baştan başlar.

ve son aşama: pratik sınav

yazılı sınavdan geçmeniz durumunda önünüzde artık son bir engel kalmıştır: pratik sınav (yaklaşık 205 eur). bu sınava girmeden önce bir tavsiyem, eğer türkiye'de büyük şehirlerde özellikle de istanbul'da araba kullandıysanız, yaptığınız tüm alışkanlıkları unutun ve ben yaparım diyip delikanlılık yapmayın, efendi efendi 1-2 sürüş dersi (yaklaşık 35eur/45 dakika) alın. sınava gireceğiniz bölgeyi öğrenin, zorlukları öğrenin, ve özellikle "dur" tabelasının önündeki çizgide durmayı öğrenin ve 40 km ile giderken acil fren debriyaj yapmayı öğrenin. pratik sınav 1-45 dakika arasında bir süre içinde tamamlanır. eğer yaya geçidine birileri yaklaşırken durmazsanız, kenara çek lütfen komutu ile 1. dakikada sınavınız bitebilir ya da aynı şekilde bisikletli birini 1.5 m açıktan sollamazsanız, ileride sağda müsait bir yerde komutunu duyabilirsiniz.


pratik sınavda kesinlikle unutmamanız gereken şeyler

- sinyal vermeden önce aynadan trafiğin akışını kontrol etmek- sinyal vermek- doğru şeride geçmek- dönmeden yaya ya da bisikletli gelip gelmediğine bakmak ve omuz üzerinden kör noktaya bakmak- döndüğünüz sokaktaki karşıdan karşıya geçen yaya ya da bisikletli kardeşlerimize yol vermek

- göbek çıkışlarında mutlaka sağa sinyal vermek

- stop tabelasının önünde kesinlikle 4 tekerin sabit şekilde durması ve yol müsait ise tekrar devam edilmesi

- kırmızı ışıkta durmadan ve yeşil ışıkta kalkmadan aynadan arkadaki trafiği kontrol etmek

- geçiş üstünlüğü olmayan yollarda, sağdan sola geçiş hakkını unutmamak, her sokak çıkışında sağdan gelen trafiği kontrol etmek için yavaşlamak

- otoyoldan çıkmadan 300m önce sinyal vermek ve kesik çizgiler başladığı anda sağ şeride doğru girmeye başlamak

- kornaya basmamak

- ara yoldan ana yola çıkarken en az 2 şerit boş olmadan trafiğe dalmamak

bunlara dikkat etmeniz durumunda ehliyeti cebinizde bilebilirsiniz. eğer sınavları başarı ile tamamlarsanız, ya anında ehliyetinizi alırsınız ya da size bir belge verir sınavı yapan amca ve ertesi gün tüv'den alman ehliyetinizi alırsınız. hayırlı olsun.

not: yazıda belirtilen ücretler değişiklik gösterebilir

Yurt Dışında Çalışmak İsteyip de Ne Yapacağını Bilemeyenler İçin Yol Gösterici Bir İş Arama Rehberi