Merkür Retrosu Nedir? Gerçekten İnsan Hayatına Bir Etkisi Var mı?

Merkür retrosunun insan hayatına etkilerinin olup olmadığını anlayabilmek için, Merkür retrosunun tam olarak ne olup olmadığını anlamak gerekli.
Merkür Retrosu Nedir? Gerçekten İnsan Hayatına Bir Etkisi Var mı?
NASA

mercury retrograde (merkür retrosu), merkür'ün dünya'dan bakan bir gözlemci tarafından geri hareket ediyormuş gibi gözlemlenmesi anlamına gelir. aslında olay, merkür'ün geri gitmesi değildir, yılda 3 defa dünya'nın hızından daha yavaş hareket etmesidir. dolayısıyla merkür geri gidiyormuş gibi gelir size, aslında ikisi de normal yönde gitmektedir. 

bu olayın insan hayatına etkisi olduğunu düşünenler, einstein'in kütle çekim yasası ile merkür'ün kütlesi ve dünya'ya uzaklığını hesaplarsalar, yolda çarpışan iki arabanın kütle çekim etkisinin insan hayatına daha fazla etkisi olduğunu görürler.

böyle hurafelere inanmayın. bilime inanın.

saçma sapan şeylerle ilişkilendirilen bir gök cismi hareketidir merkür retrosu.

merkür retrosu ya da merkür'ün geriye hareketi denen şey, gezegenlerin güneş etrafındaki yörüngelerinin ve hızlarının farklı büyüklüklerinden kaynaklanan bir optik illüzyondur. gezegenlerin geriye doğru gidiyor sanıldığı bu tür dönemlerde aslında olan şey, gezegenlerden daha hızlı olanın diğerine tur bindirmesinden başka bir şey değildir.

benzer durum için mars ve dünya yörüngeleri arasındaki ilişkiyi gösteren bir hareketli resim var burada:


yukarıdaki turuncu çizgiyi dikkatli inceleyin. mars'ın geriye doğru gidiyormuş gibi göründüğü ilmeğe bakarken tam o sırada yörüngeler üzerindeki hareketlerine de bakın gezegenlerin. hiçbir şeyin geriye gitmediğini, bu durumun sizin hayatınızda geride bıraktığınız şeylerle de bir ilgisi olmadığını rahatlıkla anlayacaksınız.