Messi ve Neymar'ı alan PSG, Neden İstenen Başarıyı Bir Türlü Yakalayamıyor?

Son olarak bu sezonki Şampiyonlar Ligi'nde Real Madrid'e elenen Paris Saint-Germain neden müthiş kadrosuna rağmen büyük bir kupa kaldıramadı henüz? Olası sebepleri sıralayalım.
Messi ve Neymar'ı alan PSG, Neden İstenen Başarıyı Bir Türlü Yakalayamıyor?

rakibinin olmaması

psg'nin kendi liginde onu her an tetikte tutan bir veya birkaç rakibi olsa durum çok farklı olabilirdi.

takım kimyası ve lider karakterli oyuncular gibi seçenekler söyleniyor durumla ilgili ama rekabetin olmadığı yerde bunların gelişip olgunlaşması mümkün değil. şampiyonlar ligi'nde başarı zaten kendi liginde yakaladığın iyi ekip, takım ruhu, kazanma alışkanlığı gibi şeyleri belirli bir süre sürdürüp olgunlaştırman halinde, ancak elde edilebiliyor.

bizim takımlarımızın 2000 sonrası en büyük başarıları böyledir mesela: 2007'de fenerbahçe, 2013'te galatasaray, 2019'da beşiktaş... öncesindeki birkaç yılda ligi domine ettikten sonra avrupa'da kendi büyüklükleri oranında başarılı olmuşlardır.

bunun için ihtiyaç duyulan disiplini karşında rakip olmadan korumak çok zor. öyle ki disiplin denilince akla ilk gelen almanlar için bile bu durum geçerli. bayern münih hep iddialı bir konumda olmuştur lakin avrupa'da başarılarını ancak borussia dortmund gibi bir takım iyi bir jenerasyon yakalayıp bundesliga'da kendisini zorladıktan sonraki dönemlerde elde edebiliyor.

sözün özü, futbolda rakibin yoksa sen de yoksun. bu yüzden real madrid, barcelona'ya; ronaldo, messi'ye; bütün premier lig takımları birbirine çok şey borçludur.

büyük takım kültürü olmaması

machester city ve psg istedikleri kadar para harcasınlar (ki şu ana kadar milyar dolarları harcadılar kısa sürede), bu takımlar kendi liglerinde istedikleri kadar başarılı olsunlar, büyük takım olamazlar... bunun arkasında birçok sebep vardır. ancak şu kesin ki bu iki takım büyük abileri izin vermediği sürece şampiyonlar ligi kupası göremeyecekler. başkaları diğer takımlar da para harcıyor, onlara niye bir şey demiyorsunuz diye itiraz edebilir ancak diğer takımların geçmişten gelen birikimleri var ve hisseleri satılmadan önce de zengin ve başarılılardı. örneğin liverpool 2005'te o kupayı kaldırdı, manchester united da yakın zamana kadar iki kez kaldırdı, real madrid sayısız kez kaldırdı...

manchester united ve liverpool hisseleri satılmadan önce de başarılı ve mali durumu iyi kalbur üstü takımlardı. bu takımların bir felsefesi ve birikimi var, başarı kimyası var ancak manchester city ile psg'nin geçmişten doğan bir birikimi yok, tamamıyla yapay. bu iki takımın başarılı olması için diğer takımların çok kötü yönetilmesi lazım ki iş biraz da o yöne gidiyor.

kadro mühendisliği

öncelikle mbappe, messi ve neymar asla aynı takımda oynamamalı, neymar denen yarı sakat acilen psg'den şutlanmalıdır. diyeceksiniz ki messi ve neymar barça'da beraber oynadı, oynarsa yine oynarlar. hayır. barça'da hem çok güçlü bir orta saha vardı hem de neymar sürekli sakatlanmıyordu.

neyse neymar'ı şutladıktan sonra sola presi güçlü, topla oynamayı sevmeyen bir açık lazım. buraya mbappe'yi çekip ön tarafa lukaku tarzı, rakibi hallaç pamuğuna çevirip messi ve mbappe'ye alan açacak bir forvet de alınabilir.

ikincisi: 10 numaraya kesinlikle müller'in alınması lazım. sağlam pres yapar ve boş alana kaçar, topla oynamayı sevmez. buna rağmen teknik, bitiriciliği iyi ve zeki topçudur. bayern'in başarısının ana mimarıdır. lukaku ile birlikte uygulayacakları sistemle mbappe'yi gol, messi'yi asist kralı yaparlar su dakikada bile.

son olarak takıma, herkes messi'ye pas verecek mbappe'ye pas verilecekse bunu messi yapacak taktiğini oturtulması lazım. bak bakalım nasıl domine ediyor ucl'yi...

fransız olması...

fransızlar hiçbir zaman almanlar ve ingilizler gibi bir alanda (elbette başarılı olmuşlardır ancak) "en başarılı" olamamışlardır. ispanyolların ve italyanların bile futbolu domine ettiği, markalaştığı ve tekelleştiği uzun dönemler olmuştur ancak fransa'nın özellikle kulüpler düzeyinde avrupa'yı arka arkaya domine ettiği uzun bir dönem olmamıştır.

bence sadece futbolda değil, uluslararası siyasette ve askeri alanda da bu durum geçerlidir... bugün fransa avrupa birliği'nin tek nükleer gücü ve askeri anlamda en büyük gücüdür (politik ağırlığı yoktur demiyorum) ama bir ingiltere'nin ve almanya'nın görece politik ağırlığına sahip değildir.

şimdi bana fransa'nın başarılı olduğu örnekleri, tarihindeki büyük başarıları, önemli isimleri hatırlatacak arkadaşlar çıkacaktır ama ben zaten fransa başarısız ve yetersiz bir ülkedir demiyorum. çoğu alanda bizden çok daha ileridedir ama fransa'nın bir almanya, bir ingiltere kadar oyun değiştirici, anahtar ve kilit bir ülke olmadığını düşünüyorum...