Metallica'nın En Kötü Albümü Denilen St. Anger'a Farklı Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bilgiler

Özetleyelim: Bu albüm 2003'te piyasaya çıkmadan önce Jason Newsted gruptan ayrılmış, Metallica'nın dağılacağı söylentileri ayyuka çıkmıştı. Üzerine albüm de fiyasko olunca hiç güzel olmamıştı. Acaba gerçekten öyle miydi? Ezberlerin üstünden bir geçelim.
Metallica'nın En Kötü Albümü Denilen St. Anger'a Farklı Gözle Bakmanızı Sağlayacak Bilgiler


17 yıl önce...

grup ölüm kalım savaşı veriyordu. basçıları jason newsted gruptan ayrılmış, bunun üzerine grup içi (özellikle lars ve james arasında) tartışmalar ciddi boyut kazanmıştı. james hetfield'ın tekrar alkol sorunu yaşayıp uzun bir rehabilitasyon sürecine girmesi, yeni albüm hazırlıklarını da bir süre askıya almalarına sebep olmuştu.

"grup dağılacak mı?" dedikoduları etrafta dolaşırken, james aylar sonra alkol sorununu aşmış bir şekilde çıkagelmiş ve grup albüm kayıtları için start vermişti. stüdyo kayıtlarında bas gitarı aynı zamanda yapımcıları olan bob rock çalmıştır. (ki kendisi sonradan gruba dahil olma arzusunu açıkça dile getirecektir ama grup üyeleri bu fikre hiç de sıcak bakmayacaklardır.)


kayıtlar tamamlanır, albüm piyasaya sürülmeye hazırdır

tek eksik olan, yeni bir basçı bulmak... birçok aday denenir ve nihayetinde, tarzıyla gruba yeni bir hava katacağını düşündükleri, oldukça da yetenekli buldukları robert trujillo gruba dahil olur. kendisi ayrıca ozzy osbourne'un da basçılığını yapmıştır.

albümün çıkışı yaklaşırken grup bir telefon alır. kendileri için mtv icon programı düşünülmüştür. birçok ünlü isim ve grup sahneye çıkıp metallica şarkıları çalacaktır grubu onore etmek için. (limp bizkit ve korn performansları oldukça iyidir bu programda.) programın sonlarında ise metallica sahneye çıkıp tabiri caizse "döktürecektir". bu hem yeni basçılarını tanıtmak hem de yeni albümlerinin reklamını yapmak için bulunmaz bir fırsattır.


ve 17 yıl önce bugün, st anger albümü piyasaya çıkar

metallica'nın süregelen tarzından oldukça uzaktır bu albüm. modern müziğe ayak uydurma amacıyla şarkılarda solo bile bulundurmamışlardır. davul ritimleri ve gitar riff'leri de önceki albümlerine göre oldukça sıra dışıdır ve kişisel yorumum, kulak tırmalayıcıdır.

nitekim, albüm birçokları tarafından beğenilmez. daha öncesinde internetten indirdikleri müzikleri sebebiyle insanlara ve napster'a açmış olduğu dava yüzünden birçok hayranının tepkisine yol açmış ve kimisini de kaybetmiş grup, üstüne bir de iyi bir albümle dönememiştir. bütün bunlara rağmen hiç de azımsanmayacak bir satış rakamına ulaşabilmişlerdir.

2003'ün en çok satan albümü Get Rich or Die Tryin'in 6.5 milyon sattığını düşünürsek ilk haftasında 400 bin satan St. Anger için azımsanmayacak bir performans diyebiliriz (toplam satışı günümüzde 2 milyonun üzerine gelmiştir).

evet, bu albüm (kendilerinin de itiraf ettiği üzere) metallica'nın en kötü albümü. ama bir yerde, metallica'nın en önemli albümüdür. kendilerini uçurumdan kurtarmış ve bambaşka bir başlangıca hazırlamıştır. yani bir nevi "iyileşme süreci albümü" diyebiliriz buna.

ayrıca böyle bir fiyaskonun, seneler sonra gelecek death magnetic albümlerinin efsanevi olmasında da payı büyüktür.

metallica'nın o dönemlerinin anlatıldığı güzel bir belgesel olan metallica some kind of monster'ı izlemenizi de ayrıca tavsiye ederim.

Kimilerince En İyi Metallica Albümü "...And Justice for All"un Detaylı İncelemesi