Mide Botoksu Yaptıran Bir Ekşi Sözlük Yazarının Ameliyat Sonrası Süreci

Uzun dönemde kaybedilen kilonun korunmasında bir etkinliğinin olmadığı vurgulanan ve FDA tarafından onaylanmayan bir tedavi yöntemi mide botoksu. Bu işlemi yaptıran Ekşi Sözlük yazarları, yaşadıkları süreci aktarmışlar.
Mide Botoksu Yaptıran Bir Ekşi Sözlük Yazarının Ameliyat Sonrası Süreci


son dört yılda 25 kg almıştım ve bu kiloları vermek içinde 2 yıldır uğraşıyorum

(boy 1.85 cm, kilo 105)

diyetin başarısızlıkla sonuçlanmasının başlıca sebepleri:

- yemek alışkanlıklarını değiştirememem.
- iş hayatımın yoğluğundan dolayı egzersiz yapamamam

bu durum beni sıktığı için uzun araştırmalarım sonucunda süreç beni mide botoksu yaptırmaya itti. geçtiğimiz cumartesi günü bu işlemi yaptırdım. cuma gecesi 11'den sonra hiçbir şey yememem gerektiği söylendi.

saat 09:45 civarı işlem uygulandı. genel anestezi ile 10 dakikalık bir operasyon geçirdim. uyanmam ve tekrar ayağa kalkmam 30 dakika sürdü. diyetisyenin yönergeleri ve bilgilendirmesi sonunda 1,5 saat sonunda hastaneden taburcu oldum.

çok aç olduğum için ilk işim bir restoranda çorba içmem oldu. verilen talimata göre ilk 1 hafta sadece sıvı gıda alacaktım. alınan gıdalar sıcak olmayacak, acı ve tatlı olmayacaktı. seçenekler çok olmasada mevcut 1 haftalık sıvı tüketme durumunu atlatmaya çalışıyorum. diyetisyen nestlé optifast önerdi. ben herbalife shake tercih ettim. bununla birlikte ayran, laktozsuz süt, protein ilaveli süt, ice tea ve su.

bugün 3. günüm. botoksun etkisini göstermeye başladığını düşünüyorum. çünkü sabah herbalife shake içtim (250mg) kendimi tok hissettim. şu an kahvaltıdan bu yana 3 saat geçti açlık hissiyatı yok.

botoksun etkisinin 6 ay süreceği, bu süre boyunca sıcak hiçbir ürün tüketmemem söylendi. burada botoksun zayıflatacağı kanısından ziyade disiplin ve konsantrasyonumu koruyacağı içindir. diyet yapanlar bilir; doygunluk hissinin önüne geçilememesi kilo verememenin ve diyete başladıktan sonra uzun süre konsantrasyonu korumanın zor olması başlıca neden.

sonuç olarak benim için süreç başladı. 3.günüm, bu sabah daha bir zinde uyandım.
sanırım 3 günlük sıvı diyetle ödem atılmaya başlamış diye düşünüyorum.

1.hafta 

104,1 ile başlamıştım. bu sabah tartıda 99,6 kg gördüm. tam 4,5 kg vermişim. ilk 3 gün botoks etkisini göstermediği için çok zorlandım. rutin yeme alışkanlığı olmadığı için o yoksunluk hissi dışında ilk haftayı gayet iyi atlattım.

2. hafta

2.haftada 2 kg net verdim. tartıda 97.6 kg gördüm. normalde püre olarak gıda almam gereken bir hafta idi. diyetisyenim lokmayı çok çiğnemem ve öğünü 20 dakikaya tamamladığım sürece yasak olan gıdalar haricinde her şeyi yiyebilirsiniz demişti.

ev ahalisi ile aynı yemeği yedim 3 litre suyu ihmal etmedim. geçen haftaya göre çok rahatım ve bir tabak ıspanak yemeği ile tıka basa doyduğumu hissettim. 2 haftada toplam 6.5kg gayet iyi. rekor 1ayda 12 kg ile bir erkeğe ait. 1 ay sonunda sonucumu merak ediyorum.

1. ay

1 ayın sonunda yeme alışkanlığı tamamen normale döndü. sıcak olamayan her şeyi yiyorum. bazen tatlı yedim, bazen börek yedim ama hemen tokluk hissi oluştuğu için süreç bence gayet iyi ilerliyor. 1 ayda toplam 8 kg verdim.

son 2 hafta 1.5 kg verdim. kalorimi sayarak canımın istediği her şeyi yedim. ama asla 1500 kaloriyi geçmedim. günlük harcadığım kalori 2500 civarı baz alırsak günlük 1000 kalori eksik alıyorum. ayda 2 kg tekamül ediyor. 6 ay sonunda hedefim olan 18-20 kg kaybı öngörüyorum.

2. ay

dün itibarıyla 2.ayımı bitirdim. bu ay diyet programına asla uymadım. hamur işi, tatlıyı canım istediğinde ama tadımlık yedim. egzersiz yapmadım, bir türlü başlayamadım. zaten havalar da soğudu. güneşli günlerde 1 saat hafif tempoya bile girmeden keyfe keder yürüdüm. tokluk hissi ilk porsiyon bitmeden başlıyor ve o an bırakıyorum. 2.ay sonunda 3 kg, toplamda 11 kg vermiş oldum.

her sabah yeşil çay içtim ve akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemedim. hedefime 7 kg kaldı. biraz egzersiz yapabilseydim 5, 6 kg verebilirdim. maalesef iş güç ve günlerin iyice kısaltması ve erindiğim için süreç bu şekilde ilerliyor. 3. ay sonunda görüşürüz.

3. ay

3. ay tamamen diyetten uzak ve sürecin unutulduğu bir koşturmaca içerisinde geçti.
bu ay sadece 2 kilo verebildim. aslında 3,5 kg gibi verebilirdim ama ayın sonlarında 2 doğum günü ve 2 tane karantina hafta sonu ile ipin ucu kaçtı 1.5 almışım.

sonuç olarak açlık hissi botoksun etkisine bağlı olarak devam ediyor. bariz bunu hissediyorsunuz. 3 ayın sonunda toplam 13 kg ile süreci tamamlamış görünüyorum. açıkçası süreci konsantrasyon ile atlatan birisi hedefine ilk 3 ayda ulaşacaktır. inanın pandemi sürecini evde geçirmek bu işi baltalıyor. hiçbir nefs bu durumu diyet ile atlatamaz.

eğer botoks için en uygun zamanı arıyorsanız kesinlikle kış sezonunda buna karar vermeyin. karantina ile birlikte hiç bir irade bu duruma uyum gösteremez. en güzel dönem mart nisan gibi kendinizi hazırlayın.

fiziksel anlamda bir yan etki asla görmedim. mide ağrısı, bulantı, ishal vs. mideye bağlı bir durum yaşamadım. yaptıracaklara naçizane tek tavsiyem: irade + motivasyon ile sonuç başarılı olacaktır. herkese sağlıklı ve zinde bir hayat dilerim.

8 kilo fazlalığı olduğunu düşünen biriyim, yani zayıf olmayı seven normal kiloda biriyim

bugün mide botoksu yaptıralı 5 gün oldu. şimdilik iştah açısından hiçbir değişiklik yok. boğa burcu iştahım tam gaz devam etmekte. 500 ünite yapıldı. gelişmeleri yazacağım.

1. hafta

nasıl olsa iştahım kesilecek, yiyeyim canımın çektiğini dedim ve 1 kilo daha aldım. etkiyi 15. günde net görürsün dedi doktor. sonuçta yüze yapıldığında da 15 güne ancak oturuyor. hadi bakalım.

1. ay

1 ayı geçti yaptıralı ve hala iştahımın maşallahı var. ben istedim ki ay canım çekmiyor yiyemeyeceğim’cilerden olayım. öyle olanlar var mı bilmiyorum ama ben de olmadı. 1,5 iskender, kola, tatlı şu bu her şeyi yiyorum, ondan sonra bir ay şiştim galiba oluyor. tam emin olamamakla birlikte şişkinlik hissinin botoks öncesinden daha çok olduğunu düşünüyorum.

bu arada kilomu da açıklayayım. 1.68 boyda, 58 kiloyum. 50-52 kilo olma gibi bir takıntım var. diyetlerle düşüyorum ve daha iyi hissediyorum o kiloda ama kalıcılığı sağlayamıyorum. ideal kilomdan daha düşük olmak istediğim için zorlu diyetlerle o kiloya düşüyorum ve iştah patlamalarıyla tekrar alıyorum. 10 kilo al ver sıkıldım artık. haftaya biraz daha sağlıklı modda midemi doldurup sağlıklı bir diyet listesi (kafamdan) ile başlayacağım. belki botoks diyete uyumu kolaylaştırabilir. çok diyet yapmış biri olarak farkı anlarım. onda da işe yaramazsa yaptırmayın diyebilirim.

bende hiçbir işe yaramadı arkadaşlar

doktor dedi ki işe yaramadığı için ikinci dozu vermek yerine bir ilaç başlayalım. ilacın ismini vermeyeceğim. karbonhidrat emilimi, insülinin kana karışımını yavaşlatan bir şey diyebilirim. bir de böyle deneyelim dedi. zaten vücut kitle indeksim normal olduğu için işe yaraması da normal tabii. kilo vermek mi istiyorsunuz az yemek, çok hareket. gönül ister ki mucizevi mevzular olsun. yok. metabolizma çok karmaşık bir yapı. çok da kurcalamamak lazım. dediğimi yapın, yaptığımı yapmayın.

ilaca da başlamadım; zaten ideal kiloya yakın biri olarak bozmak istemedim vücut sistemimi.