Mikrotonal Gitarın Mucidi ve Kendisini Müziğe Adamış Gerçek Bir Sanatçı: Tolgahan Çoğulu

Müzisyen Tolgahan Çoğulu, ülkemizde müzik adına yetişen en güzel değerlerden biri ancak buna rağmen değeri pek fazla bilinmeyenlerden.
Mikrotonal Gitarın Mucidi ve Kendisini Müziğe Adamış Gerçek Bir Sanatçı: Tolgahan Çoğulu


1978 yılında ankara’da doğdu. klasik gitar eğitimine 12 yaşında başladı. 1996 yılında boğaziçi üniversitesi işletme bölümüne girdi. 1996-2001 yılları arasında boğaziçi üniversitesi folklor kulübü’nde ayhan akkaya ile flamenko ve klasik gitar eğitimini sürdürdü ve büfk gitar topluluğu'nun birçok konserinde yer aldı.

2001 yılında istanbul teknik üniversitesi dr. erol üçer müzik ileri araştırmalar merkezi (miam) klasik gitar yüksek lisans programına kabul edildi. 2001-2006 yılları arasında burada soner egesel ve bekir küçükay ile çalışmalarını sürdürdü.

100 Classical Guitar Pieces - History of the Classical Guitar

5. lambesc klasik gitar festivali, 16. estergon klasik gitar festivali, 16. ve 17. iserlohn gitar festivali ve “1. westfalian guitar spring” gitar festivallerinde masterclasslara katıldı ve bu festivallerin kapanış konserlerinde yer aldı. roland dyens, ricardo moyano, elena papandreau, thomas müller pering, thomas kirchhoff, marco meloni, lily afshar ve jorge cardoso gibi birçok gitaristin masterclasslarına aktif olarak katıldı.

4. hawaii uluslararası sanat ve beşeri bilimler konferansı’nda, 1. portekiz aveiro üniversitesi uluslararası performans çalışmaları konferansı’nda, 1. istanbul teknik üniversitesi müzik bilimi kulübü uluslararası öğrenci sempozyumu’nda, kanada york üniversitesi'nde ve memphis üniversitesi’nde “anadolu müziğinin klasik gitar repertuarı üzerindeki etkileri” ve “anadolu halk ezgilerinin klasik gitar ile yorumlanması” başlıklı ‘seminer-dinleti’yi verdi.

Hüzzam Saz Semaisi - Microtonal Guitar - Refik Fersan

Hüzzam Saz Semaisi - Microtonal Guitar - Refik Fersan

Posted by Tolgahan Cogulu on Wednesday, 28 September 2016

2007 yılında erhan birol ile beraber klasik gitar ikilisi “duoist”i (http://www.duoist.com/), aysu sulu şanver ile birlikte klasik gitar – flüt ikilisi “istanbul flüt gitar ikilisi”ni 2008 yılında aida boydağ ile duo aqua'yı kurdu ve 9. uluslararası yıldız gitar günleri, 7. ve 8. uluslararası afyon klasik müzik festivali, memphis üniversitesi, istanbul cemal reşit rey konser salonu gibi yerlerde konserler verdi.

2001 yılından beri boğaziçi gösteri sanatları topluluğu’nda (bgst http://www.bgst.org/) çalışmalarını sürdürmektedir. “kardeş türküler” ve “45’lik şarkılar” projelerinde bir dönem çalmıştır. 2007 yılında birgül serçe ile "temel müzik eğitimine giriş" (http://www.temelmuzikegitimi.com/) metodunu hazırlamıştır.

TRT Müzik - Tolgahan Çoğulu - Uzun İnce Bir Yoldayım - Part 1

2008 yılında "ayarlanabilir mikrotonal gitar"ı tasarlamıştır.

tolgahan çoğulu şu anda doçent ünvanıyla itü'de tmdk öğretim üyesidir.

Tolgahan Çoğulu'nun "Gitarda Sınırları Kaldırmak" adlı TED konuşması

Tolgahan Çoğulu'nun videolarının tamamına kendi adıyla oluşturduğu Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Eğitim İçin Yurt Dışına Gideceklerin Kültür Şoku Yaşamaması Adına Bilmesi Gerekenler