Milattan Önce Var Olan Zhou Hanedanı'nın Düzenlediği, Tarihin İlk KPSS'si

Tarihin ilk Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı Zhou Hanedanı'nın düzenlediğini biliyor muydunuz? Tarih öncesine gidiyoruz.
Milattan Önce Var Olan Zhou Hanedanı'nın Düzenlediği, Tarihin İlk KPSS'si

yurdumuzda da kpss adıyla var olan ve devlet kurumlarında çalışacak kamu personellerinin seçildiği sınavların ilki çin'de gerçekleştirilmiştir.

m.ö. 1122'den m.ö. 226'ya kadar çin'de hüküm süren zhou hanedanı tarafından başlatılan bu sınavlara sadece okuma - yazma bilen erkekler girebiliyorlardı. tabi bu da yetmiyor.
tahmini 9 tane kitabı ezbere bilmek zorundaydı adaylar. yine coğrafya ve matematik konusunda da yeterlilik aranıyordu. daha sonra bu şartlara konfüçyüs'ün öğretilerini bilmek de eklenecektir.

şimdi biraz o dönemleri düşününce olayların birbirleriyle bağlantılarını da görüyoruz. yoksulluktan kurtulmak için bu sınavlara deli gibi hazırlanan çinliler sayesinde devlet kadrolarında torpil yerine bilgi ile istihdam edilen insanlar var olmaya başlamışlardır.
işte tam da bu dönem çin'in antik yazım devrinden çağdaş yazım devrine geçtiği dönemdir.

yine bu dönem çinli entelektüellerin zirve yaptığı, çin kültür felsefesinin sağlam bir şekilde oluşturulduğu dönemdir.

yine bu dönemde çin'de demirin işleyişi hız kazanır. çünkü türkler de bu sınavlara girip demircilik sektörünü neredeyse ele geçirmişlerdir. kişisel teorime göre ilk türk entelektüelleri bu dönemde çin'de var olmuşlardır.

nitekim alman tarihçi wolfram eberhard'a göre zhou hanedanı zaten türk kökenlidir. (bu tezi dillendiren çok tarihçi var, araştırabilirsiniz.)

savaşlar sonrası bu hanedanı devirip başa geçen qin hanedanı bu sınavlara da son vermiştir! tarih kitaplarında bu kadar anlatılır hocam ama kafa yoralım biraz.

"...bu sınavlara son vermiştir!" peki ama neden?

yine kendi tezimi sunacağım: qin hanedanı, koyu türk düşmanı bir hanedan. bakıyorlar ki türkler, devlet kadrolarında iyice yer edinmişler bu sınavları sonlandırıyorlar ve kendi diledikleri adamları kamu kurumlarına sokuyorlar.

tarih güzel şey vesselam.

kaynak