Milletvekili Pazarlığının İlk Kez Göstere Göstere Yapıldığı Güneş Motel Olayı

5 Haziran 1977 tarihinde gerçekleşen seçimlerden sonra Türkiye siyasi tarihi açısından unutulmayacak bir olay yaşanmış.
Milletvekili Pazarlığının İlk Kez Göstere Göstere Yapıldığı Güneş Motel Olayı

5 haziran 1977'de gerçekleşen ve chp'nin %40 barajını geçerek rekor kırdığı (en yüksek sol parti oyu) seçimlerden sonra kurulan chp azınlık hükümetinin meclisten güvenoyu alamamasının ardından, ikinci milliyetçi cephe hükümeti kuruldu. 

hükümet kurmayı 11 oy ile kaçıran ecevit, "kumar borcu olmayan 11 adam arıyorum" diyerek, kapılarını adalet partili milletvekillerine açtı. istanbul'da güneş motelde yapılan bakanlık pazarlıklarının ardından, 11 ap'li milletvekili chp'ye geçti. bunların arasında sonradan yolsuzluktan dolayı hapse giren tuncay mataracı ve elazığlı "aşiret lideri kontenjanı"ndan meclise giren ali rıza septioğlu da yer alıyordu. 

milliyetçi cephe, gerekli çoğunluğu yitirdiği için hükümeti kaybetti. ecevit, partisine gizli pazarlıklarla aldığı 11 milletvekili ile, o zamana kadar çizdiği "dürüst adam", "karaoğlan" imajını kaybetti, ve en önemlisi türk halkı her zamanki gibi kaybetti. 11 milletvekilinin hepsi bakan yapıldı, hatta okuma yazmayı geç yaşta öğrenmiş ali rıza septioğlu, meteorolojiden sorumlu bakan koltuğuna oturtuldu. kendisi, meteoroloji kelimesini telaffuzda zorlanıyordu.

türk siyasi tarihinde, 1980'de mecliste kitlenen cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında, oylamalardan birinde o günlerde eurovision'da petrol ile şansını deneyen ve milli vaka haline gelen ajda pekkan'a oy çıkması kadar, absürd bir olaydır bu da kanımca..