Mizahla Müziği Buluşturan Murat Akay'ın Birbirinden Yaratıcı Şarkıları

YouTuber'lık popüler olmadan önce çektiği videolarla erken dönem internet efsanesi haline gelen Murat Akay'ın komik şarkılarına bir şans vermelisiniz.

murat akay, ülkemizde yaşayan, doğada gözlemlenebilecek en underrated insan. tüm şarkılarında müthiş bir prodüksiyon, kliplerde ciddi bir emek ve pek çok subliminal şaka barındırır. eğer ki şöyle popüler kültüre oynayan bir şarkı yaparsa patlar, önünü alamazlar ancak kendisi troll takılmayı sevmektedir (ki bence böyle daha iyidir).

youtube'da son 1 senede dinleme almaya başlamasının sebebi cem yılmaz'ın 'kedimi çaldılar'ı söylemesi sanıyorum. aşağıya birkaç şarkı bırakıyorum, yanına da birkaç açıklama. umarım benim gibi troll seven susarlar beğenirler. beğenin len, adam yaşayan bir efsane bence, öldükten sonra kesin çok ünlü olur ayrıca sen bu kadar insanı ne anlatarak ikna ediyorsun abi :)

bu şarkı çok anlamlı

abdulkadir benzeri popüler müziği biraz eleştiriyor hehe.


elledin alcan

arka plandaki çift izleyin :)


hesabı bana kitledin

kült klasiklerden, sarışın ablamızın şarkı sözünü tam söylemesi bile ayrı bir güzel yav.


kedimi çaldılar

kült klasik. olmayan kedinizin acısını yaşamak istiyorsanız ve bu kadar entry sonrası hala dinlemediyseniz click. bu da bonus cem yılmaz remix.


osasuna

ispanya'da yerel gazetelerde haber olmuş bir şarkı, osasuna sevgimizi anlatan mükemmel klipli bir şarkı daha. baya gerçek ispanyol dinleyicileri de var hahah.


işe al beni

özgür kermen'i, yani kedimi çaldılar'da oynayan sempatik abimizi tekrar gördüğümüz bir başka klip. işe girmek isteyen bir abimizi anlatıyor şarkı. işveren kesimin beklentilerini güzelce anlatıyor xd


düğünlerde oynarım

saykodelik, içince dinlemek güzel bir şarkı.


cahilim

mük-kem-mel bir şarkı ile yazımı bitirmek istiyorum. bilimsiz bir dayımızı anlatıyor.

bu şarkıları ve videoları size ne kadar yorumlasak da az. kendisi adeta bir rönesans tablosu gibi, her bakanın farklı şeyler çıkartabileceği bir insan.

yakışıklıyım

müzikalitesi muhteşem. ritmlerin bana yaşattığı atmosfer şahane. dark soft gothic havası sezdim. lirikler işi bozuyor. yeni lirikler ile gelmesini temenni ediyor,"yakışıklıııyaııaaam" kelimesini arabesk havada değil de daha grotesk havada söylemesini tavsiye ediyorum. mesela şöyle; kalın ve çatallı bir sesle ile sadece kısa ve öz ; "yakışıklıyığ.....m."

sana küllük bıraktım

yakışıklıyım'dan sonra aklıma düşen, üst üste dinleten şarkı. o ne biçim bir aşk hikayesi öyle gözüm yandı izlerken...

ve assolist: kelim ben

"insan kendi başına gelmeden anlamaz" derler ya, işte bu şarkı tam uyuyor. bu şarkıyı yıllar önce dinleyip gülmüş ve eğlenmiştim. bugün spotify'da şans eseri murat akay'a denk geldim, birer birer dinlerken kelim ben başladı. gerçekten duygulandım; son bir yılda saçlarım döküldü, her şeyi yaptım, ilaçlar denedim, şampuanlar... döküldükçe daha da sevmedim kel halimi. çaresizlik inanılmaz, saçlar elinizden gidiyor ancak hiçbir şey yapamıyorsunuz. her ne kadar bu şarkıyla kendi bile askerde dalga geçse de bence bu şarkı, onun gerçek duyguları.