Modern Manga Sanatına İlham Kaynağı Olmuş Japon Sanatçı Hokusai'nin Hayranlık Uyandıran Çalışmaları

1760'lı yıllarda Japonya'da yaşamış Japon sanatçı, ressam, oyma baskı ustası aynı zamanda tahta oymacısı gibi ünvanlarla anılır. Vincent Van Gogh gibi büyük ressamları etkileyen Katsuşika Hokusai, dönemine göre büyük çalışmalara imza atmış.
En ünlülerinden;

Fuji dağı:


Tsunami(kanagawa'nın büyük dalgaları):
Resimdeki küçük dalganın , Fuji dağının başka bir açıdan görünümüyle aynı olduğu söyleniyor.


monet'ye kavaklar ve katedral gibi tek bir motife adanmış serileri yapması konusunda ilham vermiş japon ressam. zira kendisi fuji dağı'nın otuz altı farklı görünümünün bulunduğu sayısız serinin yaratıcısı olan bir ukiyo-e sanatçısıdır.

30 bin adet resim ve baskı yapmasına rağmen hiçbir zaman fakirlikten kurtulamaz. kendi sanatı için şöyle der:
yetmiş yaşından önce resmini yaptığım bütün şeyler arasında sözünü etmeye değecek bir tek şey yok. yetmiş iki yaşında kuşların, hayvanların, böceklerin ve balıkların gerçek nitelikleri ve otlarla ağaçların canlı doğaları üzerine nihayet bir şeyler öğrendim. yüz yaşına gelince mükemmel olacağım.

doksanları geçemedi.

balıkçının karısının rüyası ile japonlardaki ahtapot fetişi hadisesine dair en eski eseri ortaya koymuştur.*

(bkz: hentai)

azlik icinde coklugu anlatan sanatci. hic bilmedigim japon kulturunun bile nasil aslinda bana yakin oldugunu hatirlatmis usta ve zaman tanimaz sanat adami!

5 nisan - 9 ağustos arası museum of fine arts boston'da olup ölümsüz eserleri görülesi muhteşem sanatçı. siz de benim gibi yüksek ihtimalle göremeyecekseniz üzülmeyin.
linkte 1756 tane eseri görülebilir.