Mona Lisa Tablosundaki Uzay Gemisi

Dünya tarihinin en ünlü tablolarından Mona Lisa'yla ilgili Sözlük yazarı ''kallewasp''ın ilginç bir tespiti var.
Mona Lisa Tablosundaki Uzay Gemisi
iStock.com


mona lisa tablosuna baktığımda yok ellerinde yok gözlerinde bir şifre görmedim, gördüğüm gülüşünde ben bir şey saklıyorum ifadesiydi. sakladığımı bakmasını bilen insanlar görebilir diyordu. bende tabloya ait bir çok resmi indirdim ve inceledim. yapılan işlemlerin hiçbirinde photoshop yoktur arkadaşlar, tamamen kişisel bir çalışmadır. inşaat mühendisiyim çok anlamıyorum o işlerden. şimdi yaptığım işlemler ve çıkan sonuçları sırasıyla inceleyelim.

1. 


yukarıya baktığınızda düşük çözünürlüklü bir mona lisa tablosunun simetriği alınıp birleştirilmiş halini göreceksiniz. orta kısmına odaklanın, ortada bir şeyler canlanacak.


2. 


şimdi geldik çözünürlüğün yükselmesine, ortaya yine odaklanın. gülüşte ben birşey saklıyorum ifadesi o orta kısımda yer alıyor.


3.


mükemmel bir çözünürlükle karşınızda şifre arkadaşlar. orta kısmı net olarak tek tek inceleyeceğiz. siz baktığınızda ne gördünüz bilmiyorum ama benim ilk gördüklerim, bir uzay mekiği, aşağısında tapınak şövalyelerinin simgesi ve bir de kapı var. bu simgeleri tek tek inceleyelim.


4. 


4.1.


4.2. 


4.3. 


4.4. 


şimdi işaretlediğim kısmı aşağıda kestim ve bir altında da renklendirdim ki iyice görün ne görüyoruz arkadaşlar, uzay mekiği veya uzay roketi, onlarında resimlerini ekledim sırasıyla. mekiğin ilerleyişi resmin içinde oklarla görülüyor. ilerliyor, ilerliyor ve sonra atmosfer dışına çıkıyor. bu ilerleyiş, günümüzde mekiğin fırlatıldığındaki hareketleriyle örtüşüyor. tabloyu tek incelediğinizde de yukarı kısmın gökyüzü tabakası olduğunu görebilirsiniz.

leonardo da vinci'nin tank, helikopter, paraşüt, makine asker, köprü, insanlarla ilgili olağanüstü çalışmalar, aklınıza gelebilecek birçok konuda çalışma yaptığına bakılırsa, bu dahi insan yakın tarihte görebildiğimiz uzay mekiğini o günlerde tasarlamış, ilerleyişi ile ilgili hesaplar yapmış ve bunu da tablosunda gizlemiş. yaptığı en büyük çalışma uzaya insanın ulaşması olurdu. o günün şartlarında gerçekleşmese de günümüzde gerçekleşen uzaya çıkma hayali leonardo da vinci tarafından tabloya işlenmiş.


5. 


5.1.


5.2. 


5.3. 


bir alt tarafta görülen ve işaretlediğim yerde tapınak şövalyelerinin 3 kafalı figürünü gördüm. diğer resimlerde de günümüzde bilinen tapınak şövalyelerinin simgelerini koydum. leonardo da vinci'nin bazı kaynaklarda ve dizilerde, tapınak şövalyeleri ile ilgili bir bağlantısı olduğu geçmekteydi, ben de bu simgeyi ilişkilendirdim. burada o dönemin popüler örgütlenmesinin yer alması bu simgeninde bir ipucu olduğu düşüncesini aklıma getirdi.


6.


6.1.


buradaki simge de bir kapı veya bir yol görüyorum, çok seçilmeyen bir simge. leonardo da vinci'nin çalışmalarını sakladığı bir yerin işareti olduğunu düşünmekteyim.

arkadaşlar, simgeler ve çıkarımlarım bunlar. yaptığım çalışmanın doğruluğu veya yanlışlığı ancak tablonun çıplak gözle incelenmesi ile ortaya çıkarılabilir. bir gün tabloyu inceleme fırsatını yakalama dileğiyle.