MP3 Dünyasında Devrim Yaratıp Zamanının En İyisi Olabilmiş Program: Winamp

Bir dönemin fenomen dijital müzik oynatıcısı Winamp'ın kısa tarihi.
MP3 Dünyasında Devrim Yaratıp Zamanının En İyisi Olabilmiş Program: Winamp

winamp, ismini unix işletim sistemlerinde olan amp isimli bir mp3 çalma motorundan alır. sonradan nullsoft'u kuracak olan justin frankel bu kodu windows'a aktararak winamp'ı geliştirir.

zamanına göre devrimsel bir yazılımdır. bunun sebebi öncelikle düzgün görünen ilk mp3 çalıcı olması. ondan evvel ekranda en az yer kaplayan mp3 çalma programı fraunhofer'in geliştirdiği winplay'di. çok ilkel sıradan görünürdü. üstelik işlevsizdi de. (play, pause dışında bir şey yoktu).


o dönem bir mp3 çalıcı daha vardı ama ekranı kaplayacak kadar büyüktü sürekli ekranda playlist gösterirdi. özellikle 90'larda gayet düşük çözünürlükte (1024x768 falan) pencerelerle cebelleşen bizler için olacak gibi değildi.

winamp çıktığında ortalığı kasıp kavurdu. diskte ve bellekte kapladığı alan diğer mp3 oynatıcılara göre çok daha azdı. daha hızlı çalışıyordu. o dönem mp3 çalmaya işlemci gücü yetişmekte zorlanan 486 sahipleri için bir yığın optimizasyon seçenekleri barındırıyordu ("22khz mono çal" gibi vs). parçanın uzunluğunu biliyor ve parça içinde gezinmeye izin veriyordu. o dönem bunları yapan ilk program olabilir. ekranda derli toplu duruyor yer kaplamıyordu. gayet basit ve kullanışlı bir arabirimi vardı. kısaca o dönemin mp3 çalma yazılımlarına göre gökten inmiş melek gibiydi.

ayrica ilk skin desteği sağlayan programlardan biriydi. ilk sürümünde bu özellik yoktu sonradan gelmişti ama anında sevilmişti. "skin destekli medya oynatıcı" konseptinin yaratıcısı bile olabilir.


aol tarafından satın alındıktan sonra elini atıp kuruttuğu her proje gibi winamp de çıkmaz bir yola girmiştir. "çok aşmış skin destekli" fakat çok yavaş bir sürüm olan "winamp 3" üstünde yıllarca çalışmışlardı. kullanıcılar sevmeyince nullsoft ekibi winamp 5 ismiyle 2 motoruna geri dönüş yapmış ancak rakipleriyle başedemeyen winamp projesi sonunda komple rafa kaldırılmaktan kurtulamamıştır.

Mecidiyeköy Trafiği Yerine Hollanda'da Bisikletle İşe Gitmeyi Seçen Birinin İmrendiren Hayatı