Muhalifleri Tatmin Etmeyen Seçimin Faturasını Kılıçdaroğlu'na Kesmek Haksızlık mı?

Muhalif kesimi biraz hayal kırıklığına uğratan 14 Mayıs genel seçimlerinin faturasını Kemal Kılıçdaroğlu'na kesmenin haksızlık olacağına dair bir görüşü ve peşine karşıt görüşleri paylaşıyoruz.
Muhalifleri Tatmin Etmeyen Seçimin Faturasını Kılıçdaroğlu'na Kesmek Haksızlık mı?

1. "Kılıçdaroğlu'na haksızlık yapılıyor"

arkadaşlar, bizi tatmin etmeyen bir sonuç çıktı. haklısınız fakat faturayı yine bu adamcağıza kesmek de biraz haksızlık değil mi?

diyorsunuz ki imamoğlu / yavaş seçenekleri olsaydı

mansur yavaş'ın aday olmasındaki tek mantık milliyetçi-sağ oyları almak ki bunlardan da reisten yüzde yüz bir kopuş olmayacağı aşikar. dolayısıyla hdp'yi o denklemden çıkarın -10'la başlıyorsunuz. siz diyorsunuz ki mansur eski ülkücü, sağ sever vs. ama neticede bir chp adayı olduğunu unutuyorsunuz bu seçmenin büyük bir kısmında chp alerjisi devam ediyor.

imamoğlu senaryosunun kılıçdaroğlu'ndan çok farklı olacağını düşünüyorsunuz ama adam sırf karadenizli diye koca bir karadeniz akp kitlesinin ona yöneleceğini düşünmek gerçekçi değil. kaldı ki imamoğlu kürt seçmene yakın bir çizgide (yani kk'yla aynı çizgide) siyaset yapacaktı, yani reis yine terör söylemlerini rahatça kullanabilecekti. 45 almadı da hadi diyelim 47 aldı. yani sonuç yine değişmiyor.

6'lı masaya çok kızılıyor

özellikle babacan & davutoğlu meselesine fakat şunu da düşünün, bu adamları dışlasaydı bu kez de karşı taraf "bakın onlar sizi istemiyor, bunlar eski akp'li diye dışlıyorlar, size de öyle yapacaklar" dese bu kez o beğenmediğiniz meclis aritmetiği ne olurdu bi düşünün bunu da.

yani özetle bu adamcağıza kızmanın çok bir manası yok. karşımızdaki realiteyi kabullenmek istemeyen yorumcular oturmuş analiz kasıyor, yok onu yapmadılar, bunu yapmadılar, şunu söylemediler... ama gerçek şu ki reis sahada olduğu sürece türkiye'de ondan asla ama asla, aç kalsa da binası başına yıkılsa da vazgeçmeyecek çok büyük bir kitle var, buna neredeyse %49 diyebiliriz.

tüm bunları düşününce, bu kadar muhafazakar bir ülkede chp genel başkanının erdoğan gibi muhafazakar tabanın cumhuriyet tarihi boyunca gördüğü en ikonik figüre karşı %45 oy çıkarması kesinlikle büyük bir başarıdır. bakın yeterlidir demiyorum ama büyük başarıdır.

şimdi kk'yı belki de kariyerinde karşılaştığı en zor süreç bekliyor. kabir azabı gibi bir 2 hafta var önünde ve bunu yeni seçmen devşirmek şöyle dursun vazgeçen, moral kaybeden seçmeni iknayla geçirecek gibi duruyor. umuyorum bu olmaz. bir de adamın önündeki diğer dilemma, oğancı grup gibi ultra millici bir gruptan oy koparırken tam aksi istikametteki hdp kitlesini de küstürmeme gerekliliği. bu gerçekten çok zor. kim olursa olsun, ne kadar büyük siyasi deha olursa olsun bir siyasetçinin karşılaşabileceği en zor ikilemlerden biri.

2. Kılıçdaroğlu'na kızgın görüşler

kılıçdaroğlu dünyalar iyisi bir insan olabilir, lakin anadolu halkında karşılığı hiçbir zaman olmamış ve olmayacak siyasetçidir kendileri, ilk turda %55 alabilecek iki muhteşem aktörü olan ama bu fırsatı elinin tersi ile iten, ısrarla kendini aday yapan kemal kılıçdaroğlu. tarih seni hiçbir zaman affetmeyecek, bu hırs neden, neden bir lider halka kulaklarını tıkar, her zaman aynı şeyi deneyip nasıl farklı sonuç bekler? iyi insan olmak yeterli değil anla artık, bu seçimin en güzel yanı ya senden kurtulacaktık ya rte'den. gönül ister ki her ikinizden de kurtulmak ama bunun için birkaç yıl daha sabretmek gerekecek... şimdilik ilk sen gidiyorsun gibi görünüyor, ülke yangın yerine dönmüş, gençliğimiz gitmiş, nasıl olsa kazanırım ille de ben aday olacağım demenin, yıllarca eleştirdiğin koltuk sevdalılarından ne farkı var? ülkede rte'ye kaybedebilecek tek insan vardı o da sendin. ümitlerimizi çaldınız kemal bey ümitlerimiz, hayallerimiz kalmadı sayenizde.

kılıçdaroğlu'nun seçimin ikinci turuna kalmasında gözden kaçırılan en önemli nokta: yaptığı ittifaklar sayesinde kendi partisinin milletvekili sayısını düşürmüş, ittifak içinde kendi listesinden seçime giren eski akp'lilerin önümüzdeki süreçte yuvalarına dönerek anayasa değişikliği için yeterli sayıyı oluşturmalarına olanak sağlamıştır. ikinci turda seçimi kaybetmesinden daha tehlikeli bir durumu yine kendisi yaratmıştır.

chp %25 oy almış 37 tane eski akp'liyi kendinden meclise sokmuş. yani chp aslında şu an %10'larla temsil ediliyor. %10'luk kitlesini akp eskilerine verdi, tarihin en düşük temsiliyeti bu.

eski chp %25'lik oyu akp'nin en güçlü olduğu zamanda alıyordu, listelerinde siyasal islamcı yoktu. ulasılcılığa laf atıp çıkılan bu yolda chp tamamen iflas etmiştir.