Müslüman ve Budist Gönüllülerden Oluşan İlginç Nazi Tümeni: Handschar

"Müslüman Nazi mi olur" dediğinizi duyar gibiyiz fakat gerçekten de varmış böyle bir şey.
Müslüman ve Budist Gönüllülerden Oluşan İlginç Nazi Tümeni: Handschar

"ben sadece müslümanları güvenilir ve sağlam olarak goruyorum. bu yüzden saf müslüman ss tümenleri kurmamam için hiçbir sebep yok" -adolf hitler, 1942 aralık

handschar; 1944-1945 yıllarında balkanlar ve avusturya'da görev yapmış, 13. waffen ss dağcı tümeninin (bkz: gebirgsjager) ismidir. bu tümenin diğer tümenlerden farkı 20 bin kadar askerinin müslüman veya budist gönüllülerden meydana gelmesiydi. geriye kalan kesim genellikle katolik idi. 


tümen, 1943 yılının mart ayında heinrich himmler'in islam dinine olan ilgisi, müslüman askerlerin korkusuz olduğu düşüncesi ve bu sayede daha çok müslümanı kendi taraflarına çekme amacıyla kuruldu. bu sayede özellikle sömürge topraklarındaki müslüman kesim alman taraftarı olacak, ingiliz ve fransa kontrolü altındaki topraklarda sorun çıkaracaktı.


tümen, hırvatistan'da kurulduğundan dolayı çoğunlukla hırvat gönüllülerden meydana geliyordu. geriye kalan diğer gönüllüler kazakistan, kırgısiztan, özbekistan, azerbaycan, türkmenistan ve bosnalıydı.

tümenin ismi olan handschar, türk kılıcı anlamına geliyordu ve aynı kılıç tümenin amblemi idi.


tümen; yugoslavya, fransa ve almanya'da aldığı eğitimini 1944 şubat'ta tamamladıktan sonra 44 aralık ayına kadar hırvatistan içindeki anti-partizan hareketlerine katıldı. aralık ayında macaristan'da 2. panzer ordusu altında görev aldı. 1945 mart ayından ingilizlere teslim olmak zorunda kaldığı 8 mayıs 1945 ayına kadarda yine 2. panzer ordusu altında avusturya'da savaştı. kurulduğu ilk tarihte adam sayısı 26 bin iken, teslim olduğu sırada bu sayı 10 bine düşmüştü.


konu ve tümen hakkında daha çok bilgi edinmek isteyenler george lepre'nin yazdığı "himmler's division: the waffen-ss handschar division" veya antonio j.munoz'un yazdığı "the east came west: muslim, hindu and buddhist volunteers in the german armed forces" isimli kitaplardan yararlanabilirler.

Bu içerik de ilginizi çekebilir