Mustafa Kemal Atatürk'ün 1930 Yılında Amerika'ya Yaptığı Konuşma

1930 yılına ait bu video adeta bir iletişim dersi niteliğinde.

video 1930 yılına ait. amerikan büyükelçisi joseph c. grew ile mustafa kemal atatürk, atatürk orman çiftliği'ni geziyor. gezi bittikten sonra da bu konuşmayı kayda alıyorlar:


ilginçtir bu kısa filmin çekimini 50. yaşını kutlamak için türkiye'ye gelen david wark griffith yapmıştır. yaşıtlarına göre gayet zeki ve yaratıcı olan griffith yanında getirdiği sadanüvis ile eş zamanlı olarak görüntüyü alırken mustafa kemal'in sesini de kaydetmiş, sonra bunları senkronik olacak şekilde birleştirmiştir. bu işler sırasında ilk osmanlı yönetmenlerinden fazlı necip de griffith'e tecrübesiyle yardımcı olmuş, necip bey bu gayretkeş püriten delikanlıya bir kutu briyantin bir de 1922 yapımı istanbul perisi isimli kısa filmini hediye etmiştir.

filmin mekânı ile ilgili bilgiler ise çelişkilidir. orman çiftiliği tezine karşı sinema tarihçilerinin iddiası, mekânın çengelköy taraflarında mustafa kemal'in dostu bir rum pamuk tüccarının sayfiye evi olduğu yönünde.

tüm bu bilgilere university of st andrews - anthropological and film studies bölümünde yazılmış bir tez olan "thesis: istanbullite pleasure seekers at the turn of the century: early cinema spectatorship in istanbul from the 1890's to 1930's" isimli çalışmadan ulaşılabilir.