Mutfak Konusunda Annelerin Vazgeçilmezi Olan Tupperware'in İlginç Tarihi

2 milyar doları aşan cirosuyla mutfak araç ve gereçleri konusunda dünyanın sayılı şirketlerinden biri olan Tupperware'in pazarlama stratejisi ilk çıktığı zamanlarda bir hayli ilginçmiş.
Mutfak Konusunda Annelerin Vazgeçilmezi Olan Tupperware'in İlginç Tarihi


girişimci clark tupper'ın buluşu ve son yıllarda artık hakkı yenmeyen brownie wise'in pazarlama dehası sayesinde hala sözlük'te bahsini ettiğimiz, amanın aman domates lekeleri nasıl çıkar diye endişe ettiğimiz şey tupperware. 

tupperware'in 1950lerde bulunduğunu, bu yılların birbirine altın günü misali misafirliğe giden ama artık harcama yetisi kazanmış kadınların zirvede olduğu bir dönem olduğunu hatırlatırız. dönem bilgilerimize tupperwarelerin ilk piyasaya çıktığı zamanlarda "garklayan kapak"lı olarak pazarlanduğını ekleyelim.


işte efendim brownie wise hanım, böyle bir tanımın kütlesel medya ile hedefine ulaşamayacağını, ama insanların mahrem bilgilerini değiş tokuş etmekten zevk aldığı ev toplantılarında anlatılabileceğini düşünmüş. aynı hanım aslında evden ve zincir pazarlama tekniklerinin de temelini atar olmuş. (daha doğrusu direk pazarlamayı hakkaten icat eden stanley ev ürünleri şirketiymiş amma velakin bu hanım önce orada pişip, bu tekniğin müeseseleşmesini sağlamışmış) yani amwayci, rainbowcu, kapınızı çalan ansiklopedici ile karşılaşırsanız, ve kafanızın sikilmesini istemiyorsanız bu yazdıklarımı kontra atak olarak kullanasınız diye yazıyorum.


konuyu çok zımparalamak gerekirse, bilimum dergiye kapak olan bu hanım dönemin bir tür martha stewart'ı bile diyebiliriz, ben yine de kendisini eva peron olarak rüyalarıma sokup, kabustan uyandığımda hiç ise yaramayan sanılan tupperware sürahiyi kafama dikeceğim.

brownie wise'a ne olmuş derseniz, iyi bir mucit ama profesyonel olmayan bir yönetici olan mr. tupper onun starlaşmasını ve kendi markasının önüne çıkmasını çekememiş ve hanım efendiyi kovmuştur. bu hanım da başka doğrudan satış firmalarının kaynağı olmuş, özellikle evden kozmetik pazarlama işine danışmanlık yapar olmuştur.

Brownie Wise