Mutlu Evlilik Süren Bir Ekşi Sözlük Yazarından Evleneceklere Tavsiyeler

Sevdiği eşiyle mutlu bir evlilik sürdüren Ekşi Sözlük yazarı, evlenmeyi düşünenlere bazı tavsiyeler vermiş.
Mutlu Evlilik Süren Bir Ekşi Sözlük Yazarından Evleneceklere Tavsiyeler

- sevmediğiniz biriyle kesinlikle evlenmeyin. sevdiğin birine bile tahammül etmek bazen çok zor, sevmediğine bir ömür boyu katlanamazsın.

- devamlı beraber olamazsınız, olursanız hem çok kavga eder hem bıkarsınız. iki kişinin kendi hayatları, idealleri, kariyerleri, hobileri olmalı. her boş vaktinde evde oturup televizyon izleyen iki kişi birbirini bırak kendinden bile bıkar zaten. 

- karşılıklı saygı duymak çok önemli. belki sevgiden bile önemli. birine gerçekten saygı duymak ve saygı duyulmak için genel itibariyle birey olmayı başarmış olmak gerekiyor. yani kendi hayatın olacak, kendi başarıların olacak, güçlü olacaksın, muhtaçsan bile muhtaç görünmeyeceksin. ben bunu bıraksam bi adım yol gidemez diye düşünülen bir kişiyle beraber mutlu olunamaz. 

- tatlı dil, güler yüz, o eve geldiğinde sımsıcak sarılmak, seni gördüğüm için çok mutluyum’u hissettirmek, kendi küçük rutinlerinizin olması, yani genel olarak duygusal yakınlık olmalı. uyuyorsan bile o eve gelince uyan, çok meşgulsen bile ona birkaç dakika zaman ayır. evlilik senede bir kere çıktığınız tatilde geçirdiğiniz birkaç güzel gün değil, aksine her gün onunla nasıl selamlaşıyorsun, bir şeyler ters gittiğinde nasıl davranıyorsun, bir sorunun üstesinden bağır çağır cazgırlık yaparak mı geliyorsun yoksa konuşarak anlaşabiliyor musun...

- hiç kimse mükemmel değil. mükemmele yaklaşan da kimse yok. hepimizin büyük sıçtığı alanlar var, yaşadıklarımızın bizde bıraktığı derin izler var, büyük güvensizliklerimiz, hassas noktalarımız, kimsenin yüzümüze vurmadığı berbat yönlerimiz.. hepimizde var. biriyle uzun süredir berabersen emin ol o senin kötü yönlerini görmüştür ve ona rağmen seninledir. o yüzden sen de karşındakinin kötü yönlerini kafanda büyütme, adapte olmaya çalış. 

- kavga edilecek. bundan kaçış yok, ki kavga etmek çok sağlıklı da bir şey. ama barışmak zorundasınız kavganın sonunda. boktan boktan meseleleri uzatmayın, barışmamakta inat etmeyin, küsmek gibi çocukça şeylere girmeyin. kavga ederken karşınızdaki düşmanınızmış gibi davranmayın, siz ne olursa olsun bir ekipsiniz artık. amaç suçlu kim olursa olsun yaşanan zorluğu beraber aşmak olmalı. 

- karşı cinsle iletişimi saygı sınırlarında tutmayı zaten becerebiliyor olmanız gerekir. evli veya bekar herkes ara ara karşı cinsten birilerine ilgi duyabilir, güzel/yakışıklı bulabilir, hatta hayran olabilir. ama bu o kişiyle yakınlaşmanız gerektiğini kesinlikle göstermez. başka birini beğenmek mevcut evlilik/ilişkide sorun olduğunu da göstermez, sınırınızı koruyun ve eşiniz yapsa rahatsız olacağınız hiçbir şey yapmayın. hoşlantı zaten kendiliğinden geçecek. 

- evlilik sürecinde ve evlendikten sonra her gün verilmesi gereken çok karar olacak. beraber karar alabildiğiniz biriyle evlenin. her şeyde sizi bastıran, hiçbir şeyden memnun olmayan, habire sizi eleştiren ya da aksine hiçbir şeye karışmayan, sen bilirsin diyip duran biriyle asla mutlu olamazsınız.
...

evlilik hiçbir zaman hayalini kurduğum bir şey değildi, sevgilim harika biri olmasa zaten muhtemelen hiçbir zaman evlenmezdim. onu her gün görebildiğim için, beraber uzun süreli planlar yapabildiğim için, kimse kimseye sahip olamaz ama sevgisini hissedebildiğim için, yorulduğumda yardım isteyebildiğim ve ona yardım edebildiğim için şanslıyım. aileleri işin içine zaten dahil etmiyoruz, evimizi kurarken de ailelerden yardım almadık, dolayısıyla “gebe” kalmadık onlara. bu da büyük bir artı.