Müzik Dehası Olmasının Yanı Sıra Renkli Bir Kişiliğe de Sahip Olan Mozart'ın İlginç Anıları

Ne yazık ki 35 yıl hayatta olan Wolfganf Amadeus Mozart'ın buna rağmen 626 tane eseri bulunuyor. 5 yaşında yapmış olduğu kompozisyonlarıyle bile çevresini kıskandıran Mozart'ın anıları ve kişilerle olan diyalogları da en az müziği kadar güzel.
Müzik Dehası Olmasının Yanı Sıra Renkli Bir Kişiliğe de Sahip Olan Mozart'ın İlginç Anıları
Kaynak: imagination

mozart:pırıltılı,huzur,ayrıntıya özen,dikkat
35 yıl ve 600 den fazla yapıt.
6 yaşında keman ve piyano calabilme ve 6 yaşında ilk konser seyahetleri
12 yaşında imparator 2.joseph için ilk operasını yazıyor"la finta semplice"
13 yaşında straspurg kilisesi orkestra şefliği ve papa tarafında altın madalyayla ödüllendirilme
karısının adı constanze ah constanze ah ahh onu sen öldürdün
aklımdaki dagınık bilgiler

Mozart müziğe 4 yaşında başlamıştır

zat-ı şahanenin pek hoş anekdotları bulunur, bunlardan en hoşu ise ders verdiği küçük bir kız le girdiği diyalogtur. kendisinden ders alma şerefine eren, altı yaşında bir sabi, mozart'a dersten sonra "ne kadar çabalarsam çabalıyayım beste yapamıyorum. nasıl yapacağım ben bu işi?" diye yakınmış, mozart ise sabırlı olmasını salık vermiş kısaca. sabi "ama siz daha altı yaşındayken mükemmel besteleriniz vardı, ben niye yapamıyorum" diye üsteleyince, mozart cevaben "ama ben kimseye nasıl yapacağımı sormuyordum miniğim" diyebilmiştir... bunu da anlattım rahatladım...

sanırım yaklaşık dört yaşlarında, bir gün kiliseye gider. çok güzel bir ilahi çalmaktadır.* mozart kilisedeki din görevlisine bu ilahinin notalarını istediğini söyler. kilise görevlisi veremeyeceğini, böyle bir şey yapamayacağını söyleyerek mozart'ı tersler. bunun üzerine mozart, ''peki aynı eseri bir daha ne zamn dinleyebilirim,'' diye sorar. papaz, ekşi bir yüz ifadesiyle ''önümüzdeki sene, bu gün...'' der. seneye aynı gün mozart elinde kağıt kalmle ilahiyi dinlemek için gelir... * * ilahi nihayet çalmaktadır... bittikten sonra din görevlisinin yanına gelir ve ''alın size ilahinin notaları'' der. çalan ilahinin notalarını gören din görevlisi şaşkınlık içinde bakakalır.

Mozart'ın kız kardeşi Anna Maria

bir deha olmasinin yanisira, sakaci ve cocuk ruhlu bir adamdi. bir keresinde kiz kardesiyle odada otururken gurultulu bir sekilde gaz cikarip kardesinin disarda patlayan bisey oldugunu sanmasina neden olup kikir kikir gulup egleniyordu.kim bilir bu kadar guzel eserler yaratabilmesinin bir gizli nedenidir belki cocuk ruhu. cok genc goctu gitti, o baska. nadir nadi'nin dostum mozart adli kitabi guzeldir.

lorenzo da ponte nin bir mektubunda,

"o zamanlar bence viyana’da adı anılmaya değer iki besteci vardı. bir tanesi de wolfgang mozart idi. onu dostu ve koruyucusu baron von wetzlar’ın evinde tanıdım. doğuştan sahip olduğu dehası, mozart’ı gelmiş geçmiş bestecilerin hepsinden üstün kılıyordu. ama onu çekemeyenlerin engellemeleri yüzünden, henüz kendini tam olarak gösterememiş ve tıpkı toprak altında kalmış bir cevher gibi fark edilememişti. bu eşsiz dehanın unutulmaz eserlerini yaratmasında, benim sürekli ısrarımın ve enerjimin de önemli bir yer tuttuğunu her zaman gururlar hatırlarım."

seklinde anlattigi, buyuk muzisyen..

ayrica xv. louis'nin metresi madame pompadoura lafi sokmasiyla bilinir. kutsal roma cermen imparatoricesi maria theresia ya yaptigi gibi onu da opmek uzere boynuna atilmis ancak madame pompadour bu ilgiden hoslanmamis cocugu kendinden uzaklastirmistir. bunun uzerine oldukca sinirlenen wolfgang "beni istemeyen bu kadin da kim? imparatorice bile beni optu" diye ofkesini dile getirmistir.

7 yasindayken ingiltere kralicesi sophie charlotte'a ithaf ettigi alti sonatin ithaf yazisinda "handel ve bach gibi olumsuz olmayi istiyorum" demistir.

1770 yilinda papa tarafindan sovalye unvaniyla onurlandirilmistir.

1763'te viyana sarayinda daha 6 yasini doldurmamisken konser verir. imparatorice maria theresia'nin huzuruna cikarken ayagi kayan wolfgang'i, imparatoricenin kizi ve gelecegin fransa kralicesi marie antoinette'in yerden kaldirmasi uzerine wolfgang buyuk bir ciddiyetle "bana karsi cok iyi davrandiniz. buyuyunce sizinle evlenecegim" der.