Napolyon'un Tam 200 Yıldır Elden Ele Dolaşan Penisinin Tuhaf Hikayesi

Evet yanlış okumadınız: Napolyon Bonapart'ın penisi, kendisinin ölümünden sonra bedeninden ayrılmış ve adeta elden ele dolaşmış. Fotoğrafı olmayan bu penisin hikayesini okuyalım.
Napolyon'un Tam 200 Yıldır Elden Ele Dolaşan Penisinin Tuhaf Hikayesi

napolyon'un penisinin elden ele dolaşması, kelimenin tam anlamıyla yaşanmış hatta halen yaşanmakta olandır. penis, napolyon 1821 yılında öldüğünden beri kan akışı olmaksızın dolaşımda olduğu için "bi s*ke benzememektedir."

hikaye şöyle...

waterloo savaşı'nı kaybettikten sonra saint helena'ya sürgün edilen napolyon, 5 mayıs 1821 yılında ölene kadar adada kaldı. ölümü sonrasında kendisine otopsi yapıldı ve bu otopsi sırasında doktor francesco antommarchi napolyon'un penisini keserek bedeninden ayırdı.


doktor antommarchi'nin penisi kasıtlı olarak mı kestiği yoksa elinde neşterle "napolyon'un kuşu da ufacıkmış" diye dürterken yanlışlıkla mı kestiği bilinmemektedir. bir iddia ise napolyon'un papazı, kendisini iktidarsız olarak adlandırmasının intikamını almak üzere doktora rüşvet verdiğini belirtmektedir.

napolyon'un penisi, 1916 yılında londra merkezli bir kitap satış şirketi olan maggs bros ltd. satın alana kadar, kesildikten sonra penisi kaçırıp korsika'daki evinde saklayan papazın mülkiyetinde kalmıştır.

1924 yılında filadelfiyalı bir kitap koleksiyoncusu olan a. s. w. rosenbach tarafından satın alındı. 1927 yılında ise new york'taki fransız sanatı müzesi'nde sergilendi. burada penisi gören time dergisi eleştirmenlerinden biri onu "kötü muamele görmüş güderi ayakkabı bağı" olarak tanımlamıştır.

Rosenbach

rosenbach ise penisi donald f. hyde adlı bir koleksiyoncuya satmıştır. donald hyde'ın ölümü sonrasında, penis hyde'ın karısı tarafından rosenbach'ın da yakından tanıdığı bir kitap koleksiyoncusu olan john f. fleming'e verildi.

john f. fleming tarafından napolyon koleksiyoncusu olan eric levine'e satılan penis, christie's müzayede evinde satılmaya çalışılsa da teklifler açılış fiyatına ulaşmadığı için satış başarısız oldu.

1977 yılına gelindiğinde penis, 3.000 dolar (bugünün 14.300 doları) karşılığında john k. lattimer adlı bir ürolog ve koleksiyoncuya satıldı. penis halen lattimer'in kızına ait ve 100.000 doları geçen teklifler alsa da sahibi tarafından satılmamıştır.

john k. lattimer'ın kızı penisi sadece 10 kişinin görmesine izin vermiş ancak kimseye kayda almaları için izin vermemiştir. görenler penisin, insan vücudunun bir parçası olduğunun zar zor anlaşıldığını, yani daha önce dediğimiz gibi bi s*ke benzemediğini belirtmiştir. dead famous dna adlı belgeselde çok küçük olduğu, sadece 2.5 cm (1 inç) olduğu belirtilmiştir. napolyon'un yaşadığı dönemde ne büyüklükte olduğu ise bilinmemektedir.

yine hep beraber aydınlandık ve bilgiye doyduk... kitap koleksiyoncularının penise merakının nedeni konusunda bir fikir edinemesek de hiçbir şey de öğrenmemiş değiliz. napolyon'un penisinin kan penisi olduğu çıkarımına ulaşabiliyoruz. et penisi olsa üzerinden 200 yıl geçmiş olsa dahi 2.5 cm'e küçülemezdi. bu bilginin ne işimize yarayacağını ise bilmiyorum...

kaynak: wiki

not: penisin bir replikası da yapılmış ve bir süre new york'ta sergilenmiştir.