Narsisist İnsanlarla Baş Etmenin Yolları

Narsisist insanlarla nasıl başa çıkılır? Onlarla nasıl mücadele edebilirsiniz? Günlük tecrübelerden süzülmüş işe yarar bir tavsiye listesi.
Narsisist İnsanlarla Baş Etmenin Yolları
American Psycho (2000)

karşınızdaki kişi...

* hayranlık uyandırıcı bir profil mi çiziyor?

* kitap, sinema, müzik, felsefe vs. ilgi alanlarından bahsedip kendi reklamını mı yapıyor?

* sadece kendi fikirleri önemliymiş ama diğerleri bu fikirlerin kıymetini bilmiyormuş gibi mi konuşuyor?

* fikrine uymayan düşüncelerde olan insanlara karşı kırıcı olabiliyor ve alaycı davrandığını fark ediyor musunuz?

* kendini kabuğuna çekilerek izole edip sosyal olmayı herkesle bir olmak gibi algılayıp kendisini üstün niteliklerle donanmış mı hissediyor ve hissettiriyor?

* 'kimse beni anlamıyor' tavırlarına bürünüp aslında özündeki yetersizlik ve güvensizlik duygusunu bastırmaya mı çalışıyor?

* sanal ve güvenden uzak ilişkilerle oyalanıp ama aslında zamanını çok değerli geçiriyor, izlenimi mi veriyor?

* maske taktığı ya da usta bir oyuncu olduğu izlenimini ara ara hissettiğiniz oluyor mu?

* bir asilzade, bir düşes, bir aziz\azize duruşu çizip kendi eksikliğini kapatmaya mı çalışıyor?

güvensizlik, bencillik, öfke nöbetleri, bir ilişkiye başlamaktan uzak durma, duygusal sessizliğe bürünme, kibir var ise, kimseyi sevemiyor ve kimsenin de onu sevmesine izin vermiyorsa, yanlış yapmadığınız halde bile yanlış yapmışsınız izlenimi veriyorlarsa, karşınızdaki açık ara farkla uyum bozucu bir narsisttir. negatif bir durum. her zaman her yerde onlar haklıdır, sizi dinlemezler bile. inceden inceye kendi istediklerini yaptırmak için onlara ayak uydurmanızı beklerler, olası olumsuz bir durumda da sanki siz onu zorlamışsınız gibi size bunun hesabını bile sorabilirler.

muhakkak hayatı boyunca herkes bu yapıda birisi ile karşılaşmıştır ve eğer yakından tanımak istediyseniz de kırılmışssınızdır. yapılacak şey: kırıldığınız yerden kırın.

şu aralar maalesef atsan atılmaz satsan satılmaz denecek bir bağ ile bağlı olduğum birine karşı psikolog eşliğinde şu yöntemleri uyguluyorum

1. konuşmaya çalışmayın, izah etmeye, anlatmaya çalışmayın. çünkü asla asla asla konuşarak düzelmeyecekler.

2. etrafınıza hendek kazın, bu herkese karşı geçerli gerçi, bu hendekten içeri kimseyi almayın, özellikle narsist bireye karşı bu hendek daha derin olabilir. müdahale sınırını daraltın, hatta yok edin.

3. pavlov'un köpeği yöntemini uygulayın. istemediğiniz davranışı beslemeyin, onun yerine, istemediğiniz şeyleri yaptığında siz de onun istemediği şeyleri yaparsanız, ona maruz kalmamak için sizin istediğiniz şekilde davranacaktır.

4. aramıyor mu? o arayana kadar aramıyoruz. kudursak da çatlasak da aramıyoruz.hadi bu da narsisist sevgili tricki olsun.

kısacası narsisist insanları ignore edip yaşarsak bunlardan çok daha rahat kurtulabiliriz. yoksa panik atak olabilirsiniz. kendinizi ormanda oksijen zerreciği ararken bulabilirsiniz. bu insanların sizi hasta etmelerine izin vermeyiniz.

narsistik kişilik bozukluğu olan biriyle iletişim kurarken -kendinizi ve ruh sağlığınızı- korumak için uygulamanız gereken yöntemler

aşağıdakiler gerçek bir narsistle, yani çoğu zaman megaloman kişilerle karıştırılan ancak çok daha ciddi sonuçlarla karşılaşabileceğiniz narsistik kişilik bozukluğu olan biriyle iletişim kurarken -kendinizi ve ruh sağlığınızı- korumak için uygulamanız gereken yöntemlerdir.

bir narsist, baş etmesi en zor kişiler arasındadır. o kadar manipülatör, o kadar oyuncu ve o kadar nabza göre şerbet veren kişilerdir ki, insanların yönlerini şaşırtmak, fikirlerini değiştirmek veya etkilemek, gerçeği çarpıtmak gibi ciddi yetenekleri vardır.

hiçbir yöntemin onu asla değiştirmeyeceğini kabul ederek bu yola girmelisiniz. baş etmek söz konusuysa büyük ihtimalle gidemeyeceğiniz konumdasınızdır. aile ferdi, eş, patron, öğretmen gibi zorunluluklar haricinde sadece sevdiğiniz, aşık olduğunuzu sandığınız için bir narsiste katlanmayın. gidebilecek durumdaysanız, gidin. gidemeyenler için ise söyleyeceğim ilk şey,

1. hatalı olanın siz olmadığınızı unutmamaktır.

hiçbir konuda asla sorumluluk almayacağı ve hatasını asla kabul etmeyeceği için her zaman unutmamanız gereken ilk kuraldır.

2. onun zihninize oynadığı oyunları bozmaktır.

o mükemmel biri değil. sizin için yaratılmadı. ilk günlerdeki olağanüstü hareketleri asla geri gelmeyecek. kendini gösterdiği gibi biri değil.

3. onları kendinize ifşa etmektir.

oynadığı tüm oyunların farkına varmak ve bir daha asla o tuzaklara düşmemek için onu en zor olan şekilde, yani kendi içinizde ve kendi benliğinize ifşa etmektir. ona olan tüm zaaflarınızdan kurtulmaktır. onun -gerçekten- kim olduğunu görmektir.

4. onlarla asla kavga etmemektir.

tartışmadan ve kaostan beslenen narsist, her zaman haklı çıkmayı kendine görev edinmiştir. onunla kavga etmek, tartışmak onun ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramayacaktır. her kavganın kazananı odur. hatalarını asla kabul etmez, ve asla eleştiri kaldıramaz ve asla özür dilemezler.

5. empati beklememektir.

narsistlerin en belirgin özelliği, empati eksikliğidir. ayna nöronları çalışmadığından, karşısındaki insanın ne hissettiğini anlayamazlar.

6. kendinize olan saygınızı kaybetmemektir.

bir narsist sizi yönlendirebildiğini anladığında onun oyuncağı olursunuz. onun hamlelerini anlar ve oyuna gelmezseniz kontrolü elinize alma şansınız doğar. ona kendinizi acındırmayın, onun karşısında ağlamayın, sinirlenmeyin, zayıf yanlarınızı göstermeyin. ölçülü ve kontrollü olun.

7. sizin duvarınıza çarpsın.

dengeli bir şekilde artık onun oyuncağı olmadığınızı ona gösterin. en az bir kere o duvara çarpsın. ama bu çarpma asla saldırganca olmasın.

8. ona ayna tutmayın.

hastalığından, kişiliğinden, yalanlarından, problemlerinden ona bahsetmeyin. bir narsist asla birinin gözünde küçük düşmeyi sindiremez ve kabul edemez. bu, onun daha da saldırganlaşmasından başka bir işe yaramayacaktır çünkü o kendine asla eleştirel bir gözle bakamaz.

9. manipülasyon tekniklerini kullanın.

narsistlerin en büyük silahlarından olan manipülasyonu saldırmak için değil, savunmak için kullanabilirsiniz.

belli sınırlar belirleyin ve o sınırlardan asla taviz vermeyin. onun yaratmaya çalıştığı kaos ortamını beslemeyin, size hiçbir şey diyemeyeceği şekilde davranın. onu iyileştirenin siz olmanız gerekmediğini anlayın.

10. ve onun da narsist bir ebeveyn kurbanı olduğunu unutmayın.

narsistlerle klinik ortam dışında her karşılaştığımda aklıma davut ve golyat'ın hikayesi geliyor

devasa cüssesi ile yenilmez gözüken savaşçı golyat, 40 gün boyunca sabah akşam savaş meydanına çıkıp kendisinin karşısına gelecek bir savaşçıyı çağırır. ama o devasa cüssesine bakan kimse cesaret edip karşısına çıkamaz. en sonunda davut öne atılır. genç bir çobandır. golyat'ın karşısına çıkarken ona verilen zırhı kabul etmez, sapan ve beş tane taş alır sadece. ve o hafifliği ile hareket eder, golyat ise zırhlar içinde, dev cüssesi ile son derece ağır hareket etmektedir. sapanla attığı taşlardan birini golyat'ın zırhla kaplı olmayan tek yeri olan alına isabet ettirir. onu devirdikten sonra golyat'ı kendi kılıcı ile öldürür.

narsistler de böyledir işte, o kocaman gözüken şişkin imgeleri ve kalın zırhlarının arasında narsistik zedelenmeye yol açacak küçük boşluklar vardır. küçük bir taş bile onları yerle bir edebilir. devasa gözüken narsist, aslında bir kuş kadar kırılgandır...