NATO Zirvesinde Boş Bardakları Toplayan Tümgeneral'in Görüntüleri Ne Anlama Geliyor?

21 Ekim 2022 tarihinden beri NATO Türk Askerî Temsil Heyeti Başkanı görevini yürüten Tümgeneral Göksel Kahya'nın, bu haftaki NATO zirvesinde boş bardakları toplarkenki görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Sözlük'ün subay yazarlarından "anglachelm" aracılığıyla olaya ışık tutuyoruz.

Görüntüler şu şekilde

nato zirvesindeki çay bardaklarıyla görüntülenen korgeneral, göksel paşa'dır, tmr başkanı.

TMR: NATO Türk Askerî Temsil Heyeti Başkanı. Türk Silahlı Kuvvetlerini NATO Askerî Komitesinde temsil eder.

isveç/finlandiya ile türk tarafının ikinci üçüncü adım görüşmeleri başlasa da bir sonuç henüz yok. ancak türk hükümeti taş duvar gibi görünmemek amacıyla görüşmelere üst perdeden hem de brüksel merkez binasında ibrahim kalın aracılığı ile devam ediyor.

sonuç olmasa da sürecin gidişatına dair ara basın toplantıları yapılır. konu çok mühim ise podyumda genel sekreter ile muhatabı yanyana kendi bayrakları önünde ortak açıklama yaparlar. ilerleyen zamanlarda finlandiya isveç accession mevzusu nihayete erdiği gün mesela toplantı o şekilde olacak. çok mühim bir açıklama yoksa uygun odalardan biri conf-support, tmr ortaklığıyla ayarlanır, basın bildirisi orada yapılır. bu da onlardan biri.

protokolde bu tip üst seviye milli sivil heyetler nato içerisinde böyle toplantılara iştirak ettiğinde en üst rütbeli tmr başkanı (askeri kanattaysa nmr başkanı, bazen ikisi birden) heyeti her an takip ile görevlidir.

görüntülerden anladığım kadarıyla anadolu ajansının servis ettiği görüntüler bu basın toplantısından hemen önce gerçekleşen pre-press-conference aşaması. bu aşamada heyetin bir tür çekincesi varsa basın mensuplarına bu tip konuların şu an için mevzu edilmemesi önden iletilir. çoğu zaman beyanatta bulunacak kişi bu aşamada zaten ortalıkta olmaz. yardımcıları tarafından hangi soruların cevaplanmayacağı toplanan mensuplara iletilir ve basın açıklaması ile sorulara geçilir.

bu aşamada %95 zaten kameralar çalışmıyor olur. herkesin kemerine falan mikrofon aparatı takmaya uğraştığı, notlarını sorularını kontrol ettiği bir zaman aralığıdır. öyle bir şeyi zaten neden çeksinler.

basın mensuplarının bazıları girişten kendi içeceklerini ve kahvelerini almışlar. soldaki gruba ise bizim çay bardaklarında çay ikram edilmiş. gerçek basın açıklamasına az bir müddet var. galiba son anda farketmişler, ortalıkta yarısı içilmiş çay bardakları ile kağıt kupalar var. açıklama da tmr ofisinde değil public alanda yapılıyor. milli televizyonlarda çıkacak bir haber için lakayıt bir görüntü istenmiyor herhalde. emir subayı ile tdy astsubayı başka bir şeyle meşguller, paşa da son bardağı kameranın önünden ben alayım diyor herhalde. ben öyle görüyorum.

doğrudur, nato'da ekseriyet çok üst rütbeli olduğundan ast üst arası ayrımlar kuvvet komutanlığı binasında göreceğiniz şekilde sert değil. paşa da konutunda hizmetlisi yaveri vs olmasına rağmen kendi çayını kendisi yapan biri. insanların neden şok olduğunu anlıyorum tabii yani harici üniformayla yarısı içilmiş çay bardağını oda boşken bile biri görecek, üstüme dökülecek diye almaya çekinir insan ama ben bu işleri biliyorsam dediğim gibi paşanın amacı daha başka. az sonra gerçekleşecek görüşmede temsilciliğe kötü intiba vermek istemiyor gibi.

asıl sorulacak soru 1 tanedir: anadolu ajansı açıklamanın değil açıklama öncesinin görüntülerini ne amaçla yayınlamış? açıklama esnasında çekilmiş görüntüleri olduğuna da eminim. neden özellikle bu bölümü servis edilmiş? yani aslen neyin peşindeler?