Nazi Almanya'sındaki Chelmno Toplama Kampı'ndan Sağ Çıkmayı Başaran Yahudi: Simon Srebnik

Leh kaynaklara göre en az 340 bin kişinin katledildiği Yahudi toplama kampı Chelmno, Nazi Almanya'sının korkunçluğunu gözler önüne seren yerlerden sadece biriydi. Buradan sağ kurtulmayı başarmış 2-3 kişiden biri olan Srebnik'in hikayesini Sözlük yazarı "anglachelm" anlatıyor.
Nazi Almanya'sındaki Chelmno Toplama Kampı'ndan Sağ Çıkmayı Başaran Yahudi: Simon Srebnik
IMDb


chelmno toplama kampından kurtulan 3 kişiden biridir, almanların lebensraum konusunda en efektif çalıştığı kamp gibi görünen bu yerden her nasılsa sağ çıkmıştır. polonya'nın ortasında 1943 yılında boşaltılmaya başlanan chelmno henüz rusların bölgeden uzak olması sebebiyle almanlara kanıtların yok edilmesi konusunda titiz çalışma imkanı vermiş, burada tutuklu kalan 340 bin kişiden 339.997'si konu hakkında şahitlik edemeyecek hale getirilmiştir. kamp komutanlığı yahudiler arasından elli iş görebilecek sonderkommando seçmiş, gömülü cesetleri bunlara çıkarttırıp açık hava fırınlarında yaktırmışlar, külleri de baltık denizine sevketmişlerdir. denen o ki fırınları, binaları ve tüm izleri dozerlerle yıktıktan sonra bu son kalan elli kişiyi de kafalarının arkasına ateş edip öldürüp gitmişler, olunabilecek en sistematik şekilde işin içinden çıkmışlardır. bir anlamda without a trace (iz bırakmayan) denebilecek bir mevzu vukua getirmişlerdir.

Kamptan bir fotoğraf. / Wikipedia

o elli kişinin içindeki simon srebnik de böyle ibrahim tatlıses gibi headshot yiyip ölmeyen ilginç, dirayetli bir yahudidir. mermi kafasının içinde birkaç gün yaşamış sonra kendine bir şekilde gelip ne yapıp etmiş kurtulmuştur. daha sonra adolf eichmann yakalandığında 1961'de aleyhine mahkemede de tanıklık yapacaktır kendisi. hatta chelmno'dan kurtulması adolf eichmann'ı bile şaşırtmış, herşeye inanmış ama chelmno'dan fire verdiğine inanamamıştır derler.

Adolf Eichmann 

olayın anafikri her katliamdan kurtulan mutlaka birileri olacağıdır. günümüzde ise smartphone denen bir aygıt varken kimse sağ kalmasa bile suçun ayak izlerini gizlemenin imkanı pek yok.

kendisinin yıllar sonra katliamı yaşadığı chelmno'ya döndüğü görüntüleri de var